Digital Countertop Oven with Air Fry - KCO124BM
Key Features
No flip, perfect air fry creations
Even-Heat™ convection technology
Large capacity to create
9 Essential cooking settings
Fast preheat
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Specifications
Features
No flip, perfect air fry creations
Even-Heat™ convection technology
Large capacity to create
9 Essential cooking settings
Fast preheat
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 17 in. |
| Height | 11.3 in. |
| Length | 16 in. |
| Weight | 21 lbs. |
| Carton Depth | 21 3/4 |
| Carton Height | 16 3/4 |
| Carton Width | 20 1/2 |
| Gross Weight | 0 |
| Net Weight | 0.0 |
| Carton Depth(IN,inches) | 21.7500 |
| Carton Height(IN,inches) | 16.7500 |
| Carton Width(IN,inches) | 20.5000 |
| Gross Weight(LB,pounds) | 21 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 22 in. |
| Shipping Height | 16.3 in. |
| Shipping Length | 21 in. |
| Shipping Weight | 61 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 61 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.78 ft³ |
| Dimensional Weight | 22.11 lbs. |
| Total of Cubes | 1.78 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 22.11 lbs. |
General Specifications
| NSF Certified | No |
| Prop 65 | Standard - Standard |
Technical Specifications
| Bake Function | Yes |
| Broil Function | Yes |
| Broiler Pan | Yes |
| Capacity | 0.74 cu ft |
| Crumb Drawer | Yes |
| Depth | 16 in |
| Gross Weight | 29.94 lbs |
| Handle | Metal |
| Height | 11-19/64 in |
| Interior Capacity | 1 |
| Knobs | Soft Grip |
| Net Weight | 15.9 lbs |
| Non-Stick Interior | Yes |
| Plug Type | 3 Prong Cord |
| Power On Indicator Light | Yes |
| Timer | Yes |
| Toast Function | Yes |
| Volts | 120 |
| Warm Function | Yes |
| Width | 17 in |
| Watts | 1800 |
| Power Cord Length (ft) | 2-3/5 ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy KitchenAid Appliances in Missouri.






















