$2,298.00
Was$3,449.00Save $1,151.00 (33%)
30" Electric Wall Oven and Microwave Combination - FCWM3027AB
$2,298.00
Was$3,449.00Save $1,151.00 (33%)
Key Features
Fan Convection
Self Clean Oven
Premium Touch Screen Control Panel
Extra Large Oven Capacity
Custom Broil Temp Setting
Sensor Cook Technology
Convenient Cook Time Setting
Keep Warm Setting
Description
Documents
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Fan Convection
Get faster, more even multi-rack baking results with Fan Convection.
Self Clean Oven
Self clean options available in convenient 2, 3 and 4-hour cycles.
Premium Touch Screen Control Panel
Features a responsive 4.3 inch, full color, capacitive touch digital oven control panel.
Extra Large Oven Capacity
Cook more at once with our extra large, 5.3 cu.ft. capacity oven.
Custom Broil Temp Setting
Allows you to choose the specific broil temperature you want, ranging anywhere between 400 - 550 degrees.
Sensor Cook Technology
Microwave sensors detect and automatically adjust power levels and cooking times for a variety of items, providing great-tasting results every time.
Convenient Cook Time Setting
Allows you to program the amount of time you want your oven to cook and then turn off.
Keep Warm Setting
Meals stay warm and are ready to serve when you are, using the Keep Warm setting.
Certifications
Star-K Certification
CSA Listed
UL Listed
RoHS
Specifications
Other
| Frigidaire Fit Promise | Yes |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| AB-1200 | Information available at frigidaire.com/en/ab1200 |
| Microwave Capacity | 1.6 Cu. Ft. |
| Oven Capacity | 5.3 Cu. Ft. |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 42 in. |
| Length | 25.19 in. |
| Weight | 275 lbs. |
| Depth With Door 90° Open | 48 3/16" |
| Depth With Handle | 27 3/5" |
| Oven Interior Height | 18 1/8" |
| Oven Interior Width | 25 1/5" |
| Oven Interior Depth | 19 7/8" |
| Microwave Interior Height | 10 1/2" |
| Microwave Interior Width | 17 3/8" |
| Minimum Cutout Height | 41 1/4" |
| Microwave Interior Depth | 18 5/8" |
| Minimum Cutout Width | 28 1/2" |
| Maximum Cutout Height | 42 1/8" |
| Maximum Cutout Width | 28 3/4" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 47 in. |
| Shipping Length | 30.19 in. |
| Shipping Weight | 315 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 315 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 18.29 ft³ |
| Dimensional Weight | 227.37 lbs. |
| Total of Cubes | 18.29 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 227.37 lbs. |
Product Details
| Sabbath Mode | Yes |
| Height | 42" |
| Width | 29 7/8" |
| Depth | 27 3/5" |
| Depth | 25 3/16" |
| Depth With Door 90° Open | 48 3/16" |
| Minimum Cutout Height | 41 1/4" |
| Minimum Cutout Width | 28 1/2" |
| Maximum Cutout Height | 42 1/8" |
| Maximum Cutout Width | 28 3/4" |
| Control Lock | Yes |
| Bake | Yes |
| Bake Time | Yes |
| Broil | Yes |
| Cancel | Yes |
| Clock | Yes |
| Convection Bake | Yes |
| Cook Time | Yes |
| Delay Start | Yes |
| Kitchen Timer | Yes |
| Light | Yes |
| Off | Yes |
| Oven Light | Yes |
| Preheat | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Start | Yes |
| Temperature Display | Yes |
| Timer On / Off | Yes |
| Change between Continuous Bake Setting or 12-Hour Energy Saving Feature | Yes |
| Program Fahrenheit or Celsius | Yes |
| Silent Control Panel | Yes |
| CSA Listed | Yes |
| RoHS | Yes |
| Star-K Certification | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Standard Width | 30" |
| Depth With Handle | 27 3/5" |
| Oven Interior Height | 18 1/8" |
| Oven Interior Width | 25 1/5" |
| Oven Interior Depth | 19 7/8" |
| Microwave Interior Height | 10 1/2" |
| Microwave Interior Width | 17 3/8" |
| Microwave Interior Depth | 18 5/8" |
| Microwave Capacity | 1.6 Cu. Ft. |
| Oven Capacity | 5.3 Cu. Ft. |
| Amps @ 240 Volts | 40 Amps |
| Connected Load @ 240V | 7.9 kW |
| Minimum Circuit Required | 40 Amps |
| Voltage Rating | 240 V |
| Frigidaire Fit Promise | Yes |
| Product Weight | 275 lbs |
| Prop 65 Label | Yes |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
| AB-1200 | Information available at frigidaire.com/en/ab1200 |
| Power Supply Connection Location | Top Left |
| Interior Color | White |
| Interior Light Quantity | 1 |
| Interior Light Type | Halogen |
| Interior Light Wattage | 25 Watts |
| Rack | Yes |
| Turntable Diameter | 13 1/2" |
| Turntable Material | Glass |
| Microwave Cooking Power | 1100 Watts |
| Auto Cook | Yes |
| Beverage | Yes |
| Defrost | Yes |
| Melt / Soften | Yes |
| Popcorn | Yes |
| Potato | Yes |
| Reheat | Yes |
| Sensor Cooking | Yes |
| Veggies | Yes |
| Bake Element | 2600 Watts |
| Bake Element Pass | 4 |
| Bake Element Type | Hidden |
| Broil Element | 4000 Watts |
| Broil Element Pass | 6 |
| Cleaning System | Yes |
| Convection | Yes |
| Convection Type | Fan |
| Number of Convection Fans | 1 |
| Number of Rack Positions | 6 |
| Oven Interior Color | Midnight Black |
| Oven Light Quantity | 1 |
| Oven Light Type | Halogen |
| Oven Light Watts | 40 Watts |
| Rack Position Type | Embossed |
| Rack Type 1 | Flat |
| Rack Type 1 Quantity | 2 |
| + 30 Seconds | Yes |
| Display Interface Color | White |
| Display Light Color | White |
| Display Type | Membrane |
| Optional Trim Kit Part Number | WOMC3TRIMSS, WOMC3TRIMDSS, WOMC3TRIMBLK |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Frigidaire Appliances in Missouri.































