Built-In Dishwasher with Standard Silverware Basket and 1 Cycle - PSD1000ZWH
Description
34 H x 24 W x 25 1/8 D
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Specifications
Specifications
FEATURES
| Control Type | Turn-To-Start |
| Dishwasher Control Features | Cycle Progress Indicator Dial |
| Dishwasher Cycles | Normal Wash |
| Dishwasher Drying Features | Calrod Heater |
| Dishwasher Options | Heated Dry On/Off Rocker |
| Dispenser | Rinse Aid |
| Exterior Style | Traditional |
| Leveling System | Leveling Legs |
| Lower Rack | Deluxe |
| Number of Cycles | 1 |
| Number of Options | 2 |
| Rack Features | Standard Silverware Basket |
| Style | Built-In |
| Tub and Door Liner | Polypropylene |
| Upper Rack | Standard |
| Wash System | 2-Level |
| Wash System Features | Drain Hose |
APPEARANCE
| Color Appearance | White |
| Door Style | Standard Door |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 100 lb |
| Net Weight | 90 lb |
| Overall Depth | 25 1/8 in |
| Overall Height | 34 in |
| Overall Width | 24 in |
| Cabinet Width | 24 in |
POWER / RATINGS
| Electrical Requirements | 120V ; 60 Hz ; 8.6 A |
| Calrod Heater Watts | 500 |
ACCESSORIES
| Optional Heavy Door Spring Kit | GPF52 |
| Requires Kit for 3/4" Panel Capability (Trimless) | GPF375 |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
You might also like these best sellers...















