$2,420.00
24" Fully Integrated Dishwasher - ZDT800SIYII
$2,420.00
Key Features
Flush Installation Capability
Third Rack
Advanced Wash System
Max Dry System
LED Illuminated Interior
Steam & Sanitization
Bottle & Silverware Jets
Intuitive LCD Touch Controls
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Flush Installation Capability
Dishwashers designed to fully integrate and be installed flush, even with inset cabinetry
Third Rack
The expansive third rack provides the perfect space to clean utensils and serve ware
Advanced Wash System
Achieve a pristine clean, using over 70 powerful wash jets to deliver a 360 clean, reaching all corners of the dishwasher
Max Dry System
This precise and efficient drying system delivers beautifully dry dishes every time, including hard to dry items like champagne flutes
LED Illuminated Interior
LED lighting illuminates the entire interior to load and unload dishes with ease
Steam & Sanitization
Eliminate the need to pre-wash dishes at the end of every meal, thanks to Steam + Sanitize feature that easily loosens lingering traces of food with an added bonus of sanitization
Bottle & Silverware Jets
Powerful jets designed and specifically located to clean hard to reach taller items, like bottles, and silverware
Intuitive LCD Touch Controls
Easily select your cycle and customize wash and dry selections with the glass touch controls and brilliant LCD screen
Hard Food Disposer
Designed to maintain a kitchen's cleanliness and efficiency, the hard food disposer with stainless steel blades grinds food into tiny particles that wash away with ease
WiFi Connected With SmartHQ
Built-in WiFi and the SmartHQ app make it easy to control and monitor your dishwasher, wherever you are
Handles Sold Separately
Elevate your dishwasher's look by selecting a Statement or Minimalist Collection handle
Panel Ready Design
Designed to simplify panel alignment and installation, ensuring a flawless fit with your kitchen
40 dBA Quiet Operation
Harmonizing power and serenity, engineered to deliver flawless cleaning at a quiet 40 dBA in Normal Cycle
Specifications
FEATURES
| Wash System | 800 Series |
| Sensor | Clean Sensor |
| Tub Type | Tall Tub |
| Leveling System | Front Adjustable Leveling Legs |
| OU Certified | No |
| Number of Place Settings | 16 |
| Custom Panel Ready | Integrated Panels |
| Latch | Pull with Handle |
| Number of Options | 11 |
| Style | Built-In Top Control |
| Water Filtration System | 100% Filtration with Hard Food Disposer and Removable Filter |
| Cutlery Tray | Full 3rd rack (above upper rack) |
| Floor Protection | Floor Protect with Alert |
| Short Description | Fully Integrated Dishwasher |
| Rack Color | Silver |
| WiFi Connect | Built-In |
| Racking System | Full 3rd rack |
| Interior Lighting | LED |
| Exterior Style | Custom Panel |
| Product Type | Built-In |
| Number of Cycles | 7 |
| Tub and Door Liner | Stainless Steel |
| Sabbath Mode | Yes |
| Showroom Power Mode | Yes |
| Connected Capabilities | Amazon Alexa,The Google Assistant,IFTTT,Amazon Dash Replenishment,Sonos,Google Home |
| Connected Features | Smart Assist II,Bottle Wash Jets,1/2 Load Wash Zones,Rinse,Child Lock,Dishwasher Cleaning |
| Control Type | Top Controls,Cap Touch Controls |
| Dishwasher Control Features | Hi-Resolution Color LCD Control Display,Last Cycle Memory,Audible End-of-Cycle Signal |
| Dishwasher Cycles | Auto,1 Hour Wash & Dry,Intense,Crystal,Normal,Cycles Plus,Favorites,PrepRinse,Dishwasher Cleaning |
| Dishwasher Drying Features | Fan Dry On/Off plus Max Dry,2 Fans/Extra Heater |
| Dishwasher Options | Delay Start 1-12 Hr.,Pre Soak,Wash TempBoost,Sani (Certified to NSF Standard 184),Heated Dry,Wash Zone Upper Only,Wash Zone Lower Only,Start/Reset,Bottle Wash,Silverware Wash |
| Dispenser | Rinse Aid with Indicator and Adjustment,Electronic Low Rinse Aid Sensor |
| Lower Rack | Ball-Tip Tines,Multi-Position Fold Down Tines,1 Rack handle |
| Rack Features | Ball-Tipped Tines,2 Fold-Down Tines - Lower,Adjustable Upper Rack,3 Piece Silverware Basket |
| Upper Rack | Premium Height Adjustable,Ball-Tipped Tines,2 Stem Safe Shelves,1/2 fixed tines, 1/2 fold down tines,1 Rack handle |
| Wash Arms | 3 Pressurized Wash Arms,Lower - Reversing Blade,Middle - Blade,Bottle Wash Jets,Silverware Wash Jets,90+ Spray Jet Wash System,Jets - Variable Pressure |
| Wash System Features | Variable Speed Dual Pumps and Motors,Automatic Temperature Control,Hard Food Disposer with removable filter,Dedicated Silverware Jets,Middle Wash Arm,Reversing Blade Lower Wash Arm,Deep Clean |
POWER / RATINGS
| Power Connection | Factory installed - w/offset flat plug, optional hardwire kit WD21X23559 |
| Hertz | 60 |
| Electrical Requirements | 120V; 60Hz; 10.2A |
| Watts | 1296 |
| Calrod Heater Watts | 1200 |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Height w/ Legs Retracted - Minimum Height | 33.375 in |
| Overall Depth | 24 in |
| Cabinet Width | 24 in |
| Overall Width | 23.75 in |
| Overall Height | 34 in |
| Height w/Legs Extended - Maximum Height | 34.625 in |
| Depth with Door Open | 25.5 in |
| Cutout Height (in) | 33.5 |
| Cutout Width (in) | 24 |
| Cutout Depth (in) | 24 |
| Approximate Shipping Weight | 139 |
| Net Weight | 126 |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 2-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 2-year entire appliance |
| Warranty Notes | Limited 5-year rack and electronic control,Ltd Lifetime SS tub and inner door |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | 42 dBA |
| Motor Type | Variable Speed |
| Quiet Features | 42 dBA on regular cycle based on results from base model ZDT800SSYSS |
| Door Insulation | Insulation,Mastic |
| Outer Wrap | Full-wrap Blanket,Bitumen |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Monogram Appliances in Missouri.

















