GE 1.3 Cu.Ft. Capacity Countertop Microwave / Convection Oven with Sensor Cooking Conrols ; 850 Watts - JE1390GA
GE 1.3 Cu.Ft. Capacity Countertop Microwave / Convection Oven with Sensor Cooking Conrols ; 850 Watts
Model: JE1390GA

GE 1.3 Cu.Ft. Capacity Countertop Microwave / Convection Oven with Sensor Cooking Conrols ; 850 Watts
Model: JE1390GA
Description
14 7/8 H x 22 1/4 W x 19 3/4 D
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Specifications
Specifications
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 1.30 cu ft |
| Unit Capacity | Full-Size |
FEATURES
| Combination Cooking Controls | Combination Cook |
| Combination Cooking Controls | Combination Roast |
| Control Features | Child Lock |
| Control Features | Add 30 Seconds (Instant-On) |
| Control Features | Cooking Complete Reminder |
| Control Features | Auto & Time Defrost |
| Control Type | Electronic Touch |
| Cooking System | Turntable |
| Cooking Technology | Microwave/Convection |
| Express Cook | Instant-On; 1-5 Minutes |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Beverage (Instant-On) |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Cook |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Popcorn (Instant-On) |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Reheat |
| Microwave Watts (IEC-705) | 850 W |
| Power Levels | 10 |
| Rack Type | SmartRack |
| Temperature Cook / Hold | Yes / No |
| Time Cook | I & II |
| Time Preference | Control Enhancement (1/9) |
| Timer (On/Off) | Yes / No |
| Turntable | Ceramic |
| Turntable Size | 14.125 |
APPEARANCE
| Built-In Capability | Optional 27" Built-In Kit JX1327MBV |
| Built-In Capability | Optional 30" Built-In Kit JX1330MBV |
| Case Color | Greystone |
| Color Appearance | Black |
| Door Color | Black |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 66 lb |
| Cavity (W x H x D) | 14-1/2 x 10-1/8 x 14-1/2 |
| Net Weight | 57 lb |
| Overall Depth | 19 3/4 in |
| Overall Height | 14 7/8 in |
| Overall Width | 22 1/4 in |
POWER / RATINGS
| Electrical Input - 120V Amperage | 14.0 |
| Electrical Input - 120V Watts | 1500 |
| Frequency (MHz) | 2450 |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 10-year magnetron tube |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
You might also like these best sellers...














