GE SpacemakerPlus Microwave/Convection Oven w/ Sensor Cooking - JVM1190CB
Description
15 1/2 H x 29 15/16 W x 14 1/4 D
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Specifications
Specifications
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 1.10 cu ft |
FEATURES
| Combination Cooking Controls | Combination Bake |
| Combination Cooking Controls | Combination Roast |
| Control Features | Child Lock |
| Control Features | Add 30 Seconds (Instant-On) |
| Control Features | Cooking Complete Reminder |
| Control Features | Delay Start |
| Control Features | Auto & Time Defrost |
| Control Features | Clock with AM/PM Pad |
| Control Features | Help |
| Control Type | Electronic Touch |
| Convection Cooking Controls | Broil Hi/Lo |
| Convection Rack / Broil Pan | Yes |
| Cooking Technology | Convection |
| Cooktop Lighting | On/Off/Night |
| Display On/Off | Sub-Pad w/Zero |
| Electronic Digital Display with Clock | Scrolling |
| Exhaust Fan | 2-Speed |
| Express Cook | Instant-On 1-6 |
| Interior Oven Light | Incandescent |
| Microwave Oven Interior | Stainless Steel |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Beverage (Instant-On) |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Fish (Instant-On) |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Popcorn (Instant-On) |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Potatoes |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Reheat (Instant-On) |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Vegetables (Instant-On, 3 Codes) |
| Microwave Watts (IEC-705) | 825 W |
| Minute Cook | Instant-on 1-6 |
| Power Levels | 10 |
| Rack Type | Wire Oven Rack |
| Reminder (24 hr) | Yes |
| SmartControl System | Concurrent Programming |
| Sound Volume Control | 4 levels |
| Style | SpacemakerPlus™ Microwave/Convection |
| Temperature Cook / Hold | Yes / No |
| Time Cook | I & II |
| Time Preference | Control Enhancement (1/9) |
| Timer (On/Off) | No / Yes |
| Variable Scroll Speed | 5 speeds (sub-pad w/ AM/PM) |
APPEARANCE
| Case Color | Bisque |
| Color Appearance | Bisque |
| Door Color | Bisque |
| Handle | Designer Style |
| Installation | Easy Mount |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 96 lb |
| Cabinet Width | 30 in |
| Cavity (W x H x D) | 18 x 8-1/16 x 12-1/2 |
| Net Weight | 91 lb |
| Overall Depth | 14 1/4 in |
| Overall Height | 15 1/2 in |
| Overall Width | 29 15/16 in |
POWER / RATINGS
| Electrical Input - 120V Amperage | 12.5 |
| Electrical Input - 120V Watts | 1300 |
| Frequency (MHz) | 2450 |
ACCESSORIES
| Cookbook | Yes |
| Opt. Decorative Panel Kit | JX22SS - Stainless Steel |
| Optional Side Filler Panel Kit | JX40WH (12") ; JX42WH (15") |
| Recirculating Charcoal Filter Kit | JX81 (Optional) |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 10-year magnetron tube |
ECONOMICAL / QUIET
| Venting Type | Externally Vented |
You might also like these best sellers...















