$459.00
Was$559.00Save $100.00 (18%)
1.2 Cu. Ft. Over-the-range Low Profile Sensor Microwave Oven - UVM9125DYBB
$459.00
Was$559.00Save $100.00 (18%)
Key Features
Low Profile Microwave
Microwave with Integrated Handle
1.2 cu. ft. Microwave
Two-Speed Venting System
Sensor Cooking Controls
LED Cooktop Lighting
Melt Feature
Time Defrost and Weight Defrost
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Low Profile Microwave
This low profile microwave fits over the range in the same space as a regular undercabinet hood, leaving plenty of countertop space
Microwave with Integrated Handle
Enjoy an easy-to-clean, sleek appearance thanks to this OTR microwave with bottom controls and an integrated handle
1.2 cu. ft. Microwave
Heat up foods with ease in this 1000-watt mid-sized microwave
Two-Speed Venting System
Efficiently remove smoke, steam and odors from your kitchen air with a 400-CFM, two-speed venting system
Sensor Cooking Controls
Automatically adjust the time and power for perfect heating results with this sensor cooking OTR microwave
LED Cooktop Lighting
Use this microwave with LED cooktop lighting to fully illuminate the entire stovetop surface with conveniently bright lighting
Melt Feature
This microwave with melt function allows for worry-free melting of butter, caramel, chocolate and marshmallows for easy, delicious desserts
Time Defrost and Weight Defrost
You have the flexibility to defrost by weight or time. Input food weight for automatic settings or choose manual time and power level
Turntable Operation Control
Have complete control over this microwave turntable with flexible options that switch the turntable on and off
Sound Adjustment
Adjust the beeper to mute for quiet kitchens and late-night snacks, or keep it on for clear cooking alerts.
Specifications
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 1.20 cu ft |
| Vent CFM | 400 |
FEATURES
| Control Features | Popcorn |
| Control Features | Snack |
| Control Features | Sensor Potato |
| Control Features | Melt/Soften |
| Control Features | Sensor Reheat/ Auto Cook |
| Control Features | Sensor Cook/ Weight Defrost |
| Control Features | Timer/Clock |
| Control Features | Time Defrost |
| Control Features | Turntable On/Off |
| Control Features | Settings |
| Control Features | Power Level |
| Control Features | Cook Time |
| Control Features | Vent Fan |
| Control Features | Surface Light/ Start/Add 30 sec; Pause; Off |
| Control Features | Lock Controls |
| Control Features | Sound volume adjustment |
| Control Location | Bottom Controls |
| Control Type | Glass Touch |
| Cooking Modes | Microwave |
| Cooking Technology | Microwave |
| Cooktop Lighting | LED |
| Cooktop Lighting | High/Low/Off |
| Defrost Type | Weight/Time |
| Display Screen Size (Diagonal Length) | 3.25 |
| Display Type | LED |
| Electronic Digital Display with Clock | Yes (LED) |
| Exhaust Fan | 2-Speed |
| Exhaust Fan | Hi/Low/Off |
| Interior Oven Light | LED |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Express |
| Microwave Oven Interior | Easy Clean Interior |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Beverage |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Potato |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Melt |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Reheat |
| Microwave Watts (IEC-705) | 1,000 W |
| Power Levels | 10 |
| Product Type | Over-the-range Microwave |
| Sound Volume Control | 5 Levels - High/Med/Low/Off |
| Style | Over-The-Range |
| Style | Bottom Control |
| Style | Low-Profile |
| Turntable | Glass Recessed |
| Turntable On / Off | Yes |
| Turntable Size | 12.4 |
| Vent | Top |
| Vent | Back |
| Vent | Front |
APPEARANCE
| Door Swing | Hinges on Left |
| Handle | Pocket Handle |
| Installation | Easy Mount |
| Oven Door Features | Oven Window |
| Color Appearance | Black |
| Door Color | Black |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 59.5 lb |
| Cabinet Width | 30 in |
| Cutout Depth (in) | 13.75 |
| Cutout Height (in) | 10.25 |
| Cutout Width (in) | 30 |
| Depth with Door Open | 29.625 in |
| Net Weight | 51 lb |
| Overall Depth | 18.625 in |
| Overall Height | 10.3125 in |
| Overall Width | 29.875 in |
| Cavity (W x H x D) | 21.94 x 7.44 x 12.25 |
POWER / RATINGS
| Electrical Input - 120V Amperage | 14.5 |
| Electrical Input - 120V Watts | 1700 |
| Electrical Requirements | 120V |
| Hertz | 60 |
| Input Volts/Hertz | 120/60 |
| Watts | 1700 |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
ECONOMICAL / QUIET
| Non-Vented | Recirculating (Factory Set - Filter Included) |
| Venting Type | Convertible to External Venting |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in Missouri.
































