$1,598.00
Was$2,899.00Save $1,301.00 (45%)
27" Single Electric Wall Oven with 15+ Ways to Cook - GCWS2767AF
$1,598.00
Was$2,899.00Save $1,301.00 (45%)
Key Features
Air Fry
Slow Cook
Total Convection System
No Preheat
Temperature Probe
Steam Bake
Frigidaire® Fit Promise
Self and Steam Clean Cycles
Documents
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Air Fry
Make healthier and delicious meals for your entire family - right in your oven.
Slow Cook
With Slow Cook, your food cooks slowly and at a lower temperature (as low as 100° F), allowing you to lock in moisture and flavor without over or undercooking your food.
Total Convection System
Gives you maximum versatility in the kitchen, powering cooking modes like Air Fry, No Preheat, Slow Cook, Convection Bake, Steam Bake, Convection Roast, Steam Roast, Air Sous Vide, Bread Proof, Dehydrate and more!
No Preheat
Eliminates time wasted waiting on your oven to heat up - simply place your food in the cold oven and get to meal time, in no time.
Temperature Probe
Monitors and alerts when the desired finished cooking temperature has been reached.
Steam Bake
With Steam Bake, steam evenly circulates throughout the oven cavity, resulting in breads and muffins that rise higher and are light and fluffy.
Frigidaire® Fit Promise
We promise that your new 27" Frigidaire® Gallery single wall oven will fit your existing cabinet cutout of the same width and configuration, or we will reimburse you up to $300 for cabinet modification costs.
Self and Steam Clean Cycles
Enjoy more cleaning flexibility. Select Steam Clean for a quick, 30 minute clean or choose Self Clean, which is available in 2, 3 and 4 hour cycles.
Steam Roast
Steam Roast uses moisture to make perfectly crispy and tender meats and vegetables that are roasted to perfection.
Premium Touch Screen Control Panel
Features a responsive 4.3 inch, full color, capacitive touch digital control panel.
Air Sous Vide
Uses precisely-controlled temperature and airflow to lock in flavor and moisture to cook foods to the finish temperature you want.
ReadyCook™ Air Fry Tray-Sold separately
Optional ReadyCook™ Air Fry Tray allows you to achieve perfectly crispy and delicious results.
Smudge-Proof® Stainless Steel
Resists fingerprints and cleans easily.
Specifications
Other
| Frigidaire Fit Promise | Yes |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| AB-1200 | Information available at frigidaire.com/en/ab1200 |
| Oven Capacity | 3.8 Cu. Ft. |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 29 in. |
| Length | 24 in. |
| Weight | 110 lbs. |
| Depth With Door 90° Open | 45 3/4" |
| Depth With Handle | 27 7/16" |
| Oven Interior Height | 17" |
| Oven Interior Width | 20 1/2" |
| Oven Interior Depth | 18 3/4" |
| Minimum Cutout Height | 27 1/4" |
| Minimum Cutout Width | 24 7/8" |
| Maximum Cutout Height | 28 1/4" |
| Maximum Cutout Width | 25 1/4" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 34 in. |
| Shipping Length | 29 in. |
| Shipping Weight | 150 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 150 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.88 ft³ |
| Dimensional Weight | 135.19 lbs. |
| Total of Cubes | 10.88 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 135.19 lbs. |
Product Details
| Sabbath Mode | Yes |
| Height | 29 1/2" |
| Width | 27" |
| Depth | 27 7/16" |
| Depth | 24 3/4" |
| Depth With Door 90° Open | 45 3/4" |
| Minimum Cutout Height | 27 1/4" |
| Minimum Cutout Width | 24 7/8" |
| Maximum Cutout Height | 28 1/4" |
| Maximum Cutout Width | 25 1/4" |
| Control Lock | Yes |
| Air Fry | Yes |
| Air Sous Vide | Yes |
| Bake | Yes |
| Bake Time | Yes |
| Broil | Yes |
| Cancel | Yes |
| Clock | Yes |
| Convection Bake | Yes |
| Convection Roast | Yes |
| Delay Start | Yes |
| Fast Preheat | Yes |
| Kitchen Timer | Yes |
| Light | Yes |
| My Favorite | Yes |
| No Preheat | Yes |
| Off | Yes |
| Oven Light | Yes |
| Preheat | Yes |
| Probe | Yes |
| Quick Preheat | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Set Clock | Yes |
| Start | Yes |
| Start Time | Yes |
| Steam Bake | Yes |
| Steam Clean | Yes |
| Steam Roast | Yes |
| Stop | Yes |
| Temperature Display | Yes |
| Timer On / Off | Yes |
| User Preferences | Yes |
| Warm and Hold | Yes |
| Change between Continuous Bake Setting or 12-Hour Energy Saving Feature | Yes |
| Program Fahrenheit or Celsius | Yes |
| Silent Control Panel | Yes |
| ADA Compliant | Yes |
| RoHS | Yes |
| Star-K Certification | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Standard Width | 27" |
| Depth With Handle | 27 7/16" |
| Oven Interior Height | 17" |
| Oven Interior Width | 20 1/2" |
| Oven Interior Depth | 18 3/4" |
| Oven Capacity | 3.8 Cu. Ft. |
| Amps @ 240 Volts | 20 Amps |
| Connected Load @ 240V | 4.5 kW |
| Minimum Circuit Required | 20 Amps |
| Voltage Rating | 240 V |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Frigidaire Fit Promise | Yes |
| Product Weight | 110 lbs |
| Prop 65 Label | Yes |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
| AB-1200 | Information available at frigidaire.com/en/ab1200 |
| Power Supply Connection Location | Top Right |
| Bake Element | 2500 Watts |
| Bake Element Pass | 8 |
| Bake Element Type | Hidden |
| Broil Element | 4000 Watts |
| Broil Element Pass | 6 |
| Broil System | Yes |
| Cleaning System | Yes |
| Convection | Yes |
| Convection Element | 2500 Watts |
| Convection Type | Total |
| Number of Convection Fans | 1 |
| Number of Rack Positions | 5 |
| Oven Interior Color | Midnight Black |
| Oven Light Quantity | 2 |
| Oven Light Type | Halogen |
| Oven Light Watts | 40 Watts |
| Rack Position Type | Embossed |
| Rack Type 1 | Handle |
| Rack Type 2 | Glide |
| Rack Type 2 Quantity | 1 |
| Display Interface Color | White |
| Display Light Color | White |
| Display Type | Capacitive Touch |
| Included Steam Tray | Yes |
| Exterior Finish | Smudge-Proof® Stainless Steel |
| Rack Type 1 Quantity | 1 |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Frigidaire Gallery Appliances in Missouri.






























