GE 30" Built-In Single Oven - JT910SYSS
Specifications
Specifications
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 3.80 cu ft |
FEATURES
| Broiler Pan and Grid | Yes |
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option |
| Configuration | Single Oven |
| Control Type | SmartSet |
| Cooking Technology | Convection |
| Interior Oven Light | Yes |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| Oven Control Features | Convection Conversion |
| Oven Control Features | Delay Bake Option With Cook & Hold |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Oven Light Pad |
| Oven Control Features | Start Pad |
| Oven Control Features | Automatic Meat Thermometer |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | Variable Broil |
| Oven Control Features | Temperature Display |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake |
| Oven Cooking Modes | Convection Roast |
| Oven Cooking Modes | Thermal Bake / Thermal Roast |
| Oven Features | 6-Pass Broil Element |
| Oven Rack Features | 3 Oven Racks |
| Oven Rack Features | Embossed Rack Positions |
| Roasting Rack | Yes |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 7 |
APPEARANCE
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Frameless Oven Door(s) | Stainless |
| Handle | Integrated Designer-Style |
| Installation | Undercounter |
| Installation | Flush Appearance |
| Oven Door Features | Big View Oven Window |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 135 lb |
| Cabinet Width | 30 in |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 28-1/2 x 27-1/4 x 23-1/2 |
| Net Weight | 118 lb |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 17-3/8 x 15-3/4 |
| Overall Depth | 23 1/2 in |
| Overall Height | 28 1/4 in |
| Overall Width | 30 in |
POWER / RATINGS
| Amp Rating at 208V | 20 |
| Amp Rating at 240V | 20 |
| Bake Wattage | 2585W |
| Broiler Wattage | 3600W |
| Convection Wattage | 2500W |
| KW Rating at 208V | 2.7 |
| KW Rating at 240V | 3.6 |
ACCESSORIES
| Additional Rack Kit (3-A014) | Optional |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
You might also like these best sellers...















