Dishwasher with Front Controls - XDF300PSNSS
Description
Enjoy a quality clean when you’re short on time.Get table-ready silverware thanks to powerful jets on the spray arm that focus on silverware baskets.34 H x 23 3/4 W x 24 D
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Specifications
Specifications
FEATURES
| Control Type | Front Controls |
| Control Type | Electronic Tactile Buttons |
| Control Type | 4 Touchpads |
| Dishwasher Control Features | Last Cycle Memory |
| Dishwasher Control Features | 1 "Clean" Cycle Progress Indicator |
| Dishwasher Cycles | Heavy Wash |
| Dishwasher Cycles | Normal Wash |
| Dishwasher Cycles | 1 Hour Wash |
| Dishwasher Cycles | Rinse |
| Dishwasher Drying Features | Heated Dry - On/Off |
| Dishwasher Drying Features | Dry Boost™ |
| Dishwasher Options | Child Lock |
| Dishwasher Options | Wash TempBoost |
| Dishwasher Options | Heated Dry |
| Dishwasher Options | Dry Boost™ |
| Dishwasher Options | Start/Reset |
| Dispenser | Rinse Aid with Indicator and Adjustment |
| Door Liner | Clean Design with Plastic |
| Exterior Style | Traditional |
| Latch | Center Pull |
| Leveling System | 4 Leveling Legs |
| Lower Rack | Ball-Tip Tines |
| Number of Cycles | 4 |
| Number of Options | 5 |
| Number of Place Settings | 14 |
| Rack Color | Silver |
| Rack Features | Ball-Tipped Tines |
| Rack Features | 1 Piece Silverware Basket with 3 Cell Covers |
| Racking System | Towerless |
| Showroom Power Mode | Yes |
| Style | Built-In Front Control |
| Tub Liner | Plastic |
| Tub Type | Tall Tub |
| Tub and Door Liner | Gray Plastic |
| Upper Rack | Removable |
| Upper Rack | Ball-Tip Tines |
| Wash Arms | Lower |
| Wash Arms | Middle |
| Wash System | 500 Series |
| Wash System Features | Dual Pumps and Motors |
| Wash System Features | Automatic Temperature Control |
| Wash System Features | Piranha™ Hard Food Disposer with removable filter |
| Wash System Features | Automatic HotStart |
| Wash System Features | Dedicated Silverware Jets (on Wash Arm) |
| Water Filtration System | 100% Filtration with Piranha Hard Food Disposer and Removable Filter |
APPEARANCE
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Control Panel Color | Black |
| Door Appearance | Contour door |
| Door Style | Long Door |
| Handle Color | Color-Matched |
| Handle Design | Recessed |
| Installation | Side or Top Mount Install Brackets Included |
| Installation | Built-Up Floor Capable |
| Installation | Flush Cabinet Installation |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 74 lb |
| Cabinet Width | 24 in |
| Height w/ Legs Retracted - Minimum Height | 33 3/8 in |
| Height w/Legs Extended - Maximum Height | 34 5/8 in |
| Net Weight | 58 lb |
| Overall Depth | 24 in |
| Overall Height | 34 in |
| Overall Width | 23 3/4 in |
POWER / RATINGS
| Power Connection | Optional cord kit (GPFCORD - WX09X70910, WX09X70911) |
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 7.1A |
| Calrod Heater Watts | 800/500 |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
ECONOMICAL / QUIET
| Door Insulation | Insulation |
| Motor Type | Single Speed |
| Quiet Features | Quiet Water Valve |
| Quiet Features | Sealed Toe Kick |
| Quiet Package | 59 dBA |
You might also like these best sellers...
















