GE Profile Wizard Electric Dryer - DPSE592EAAA
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
GE Profile Wizard Electric Dryer
Model: DPSE592EAAA

This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
GE Profile Wizard Electric Dryer
Model: DPSE592EAAA
Description
Continually monitors moisture levels to help clothes look better longer.Simplify cycle selection and provide accurate cycle times.42 H x 27 W x 28 1/4 D
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Specifications
Specifications
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 7.0 cu ft |
| Unit Capacity | Super |
FEATURES
| Adaptive Capabilities | Adaptive Logic System™ |
| Additional Cycles | Dewrinkle |
| Additional Cycles | AirDry |
| Additional Cycles | Antibacterial |
| Additional Cycles | Dryel |
| Additional Cycles | Extended Tumble |
| Additional Dryer Features | Front Serviceable |
| Additional Dryer Features | Interior Light |
| Additional Dryer Features | Deluxe Dryer Rack |
| Additional Dryer Features | Removable Up-Front Lint Filter |
| Control Type | One-Touch Electronic |
| Cottons Cycle | Delicates |
| Cottons Cycle | Easy Care |
| Cottons Cycle | Knits/Sweaters |
| Cottons Cycle | Mixed Loads |
| Custom Cycles | 2 |
| Drum Type | Dura Drum |
| Dryer Control Features | LED Cycle Countdown |
| Dryer Control Features | Cycle Status Lights |
| Dryer Control Features | End-of-Cycle Signal |
| Dryer Control Features | Add Time |
| Dryer Control Features | Clean Lint Filter Reminder Light |
| Dryness Levels | Dry |
| Dryness Levels | Less Dry |
| Dryness Levels | More Dry |
| Dryness Levels | Sensor Damp Dry |
| Exhaust Options | 4-Way (Rear; Right; Left & Bottom) |
| Fuel Type | Electric |
| Heat Selections | 5 |
| Moisture Sensor | Sensor Dry Plus™ |
| Number of Cycles | Multiple |
| QuietDrum™ | Yes |
| Reverse-a-Door | Yes |
| Speed Dry | Yes |
| Timed Dry | 80 Minutes |
APPEARANCE
| Color Appearance | Almond on almond |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 125 lb |
| Case Depth | 25 1/2 in |
| Depth with Door Open 90° | 51 3/4 in |
| Height to Top of Case | 36 in |
| Net Weight | 115 lb |
| Overall Depth | 28 1/4 in |
| Overall Height | 42 in |
| Overall Width | 27 in |
POWER / RATINGS
| Volts/Watts/Amps | 208/240V,5600W,24A,60Hz or 208V,4400W,22A,60Hz |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 10 year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 10 year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | Quiet-By-Design |
| Quiet Package | Hush Quiet Plus Insulation Package |














