GE Prodigy Super 7.0 Cu. Ft. Capacity Electric Dryer - DPSR513EAAA
Description
42 H x 27 W x 28 1/4 D
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Specifications
Specifications
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 7.0 cu ft |
| Unit Capacity | Super |
FEATURES
| Additional Cycles | Automatic Delicates |
| Additional Cycles | Automatic Delicates - Extra Care |
| Additional Cycles | Dryel |
| Additional Dryer Features | Front Serviceable |
| Additional Dryer Features | Interior Light |
| Additional Dryer Features | Deluxe Dryer Rack |
| Additional Dryer Features | Drying Center |
| Additional Dryer Features | Removable Up-Front Lint Filter |
| Control Type | Rotary Knobs |
| Cottons Cycle | Optional Extra Care |
| Drum Type | Dura Drum |
| Dryer Control Features | Deluxe End-of-Cycle Signal |
| Easy Care Cycle | Auto Wrinkle Free/Permanent Press |
| Easy Care Cycle | Optional Extra Care |
| Exhaust Options | 4-Way (Rear; Right; Left & Bottom) |
| Fuel Type | Electric |
| Heat Selections | 5 |
| Moisture Sensor | Sensor Dry™ |
| Number of Cycles | 13 |
| QuietDrum™ | Yes |
| Reverse-a-Door | Yes |
| Timed Dry | 80 Minutes |
| Timed Dry | De-Wrinkle |
| Timed Dry | Quick Dry |
APPEARANCE
| Color Appearance | Almond on almond |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 125 lb |
| Case Depth | 25 1/2 in |
| Depth with Door Open 90° | 51 3/4 in |
| Height to Top of Case | 36 in |
| Net Weight | 115 lb |
| Overall Depth | 28 1/4 in |
| Overall Height | 42 in |
| Overall Width | 27 in |
POWER / RATINGS
| Volts/Watts/Amps | 208/240V,5600W,24A,60Hz or 208V,4400W,22A, 60Hz |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | Quiet-By-Design |
| Quiet Package | Hush Quiet Insulation Package |
You might also like these best sellers...















