7.5 cu. ft. Capacity Front Load Gas Dryer with Steam - YFD45GSSMWW
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
7.5 cu. ft. Capacity Front Load Gas Dryer with Steam
Model: YFD45GSSMWW

This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
7.5 cu. ft. Capacity Front Load Gas Dryer with Steam
Model: YFD45GSSMWW
Description
Stored or wrinkled clothes come out wrinkle-free with this helpful setting that uses steam to refresh and dry a load of any size.Takes the guesswork out of drying times by sensing the moisture in the drum and drying accordingly.39 3/8 H x 27 W x 33 D
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Specifications
Specifications
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 7.5 cu ft |
FEATURES
| Additional Cycles | Sanitize |
| Additional Cycles | Steam Refresh |
| Additional Dryer Features | Interior Light |
| Additional Dryer Features | Baffle Dry System |
| Additional Optional Cycles | Extended Tumble |
| Additional Optional Cycles | Damp Alert |
| Control Type | Rotary-Electronic w/LEDs |
| Drum Type | Stainless Steel |
| Dryer Control Features | Digital Cycle Countdown |
| Dryer Control Features | Cycle Status Indicators |
| Dryer Control Features | Adjustable End-of-Cycle Signal |
| Dryer Control Features | Control Lock |
| Dryer Control Features | Control Sounds On/Off |
| Dryer Control Features | Delay Dry - Up to 24 hours |
| Dryer Control Features | Cycle Status Lights |
| Dryer Control Features | Add Time |
| Dryer Cycles | Mixed Loads |
| Dryer Cycles | Cottons |
| Dryer Cycles | Delicates |
| Dryer Cycles | Perm Press / Casuals |
| Dryer Cycles | Bulky / Bedding |
| Dryer Cycles | Quick Dry |
| Dryer Cycles | Towels/ Sheets |
| Dryer Cycles | Steam Dewrinkle |
| Dryer Cycles | Warm Up |
| Dryer Cycles | Air Fluff |
| Dryness Levels | Damp |
| Dryness Levels | Dry |
| Dryness Levels | Less Dry |
| Dryness Levels | More Dry |
| Dual Thermistors | Yes |
| Exhaust Options | 3-Way (Rear; Left; Bottom) |
| Flexible Installation | Undercounter, Stacked, Side-by-Side, Built-In |
| Front Serviceable | Yes |
| Fuel Type | Gas |
| Heat Selections | 4 |
| Leveling System | Leveling Legs |
| Long Vent Capability | Up to 90 feet |
| Moisture Sensor | Sensor Dry |
| Number of Cycles | 13 |
| Pedestal | Optional |
| Product Type | Front Load Matching |
| Removable Up-Front Lint Filter | Yes with reminder light |
| Reverse-a-Door | Yes |
| Steam | Yes |
| Steam Dewrinkle | Yes |
| Style | Front-Loading |
| Temperature Options | High/Medium/Low/Extra Low |
| Timed Dry | Yes |
| Timed Dry | 90 Minutes |
| Wrinkle Care Cycle | Yes |
APPEARANCE
| Color Appearance | White on White |
| Door Style | See-Thru Glass |
| Handle | White Pocket Handle Door |
| Trim/Accents | Chrome Accents |
| Trim/Accents | Chrome Knob |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 143 lb |
| Net Weight | 126 lb |
| Overall Depth | 33 in |
| Overall Height | 39 3/8 in |
| Overall Width | 27 in |
POWER / RATINGS
| Gas (BTU/HR) | 22000 Factory-equipped for Natural gas. |
| Volts/Hertz/Amps | 120 V; 60 Hz; 6A |
ACCESSORIES
| Inlet Hose | WH41X10207 (Sold Separately) |
| LP Conversion Kit | WE25X0217 (sold separately) |
| Optional Dryer Rack Accessory | WE01X20677 |
| Optional Pedestal Accessory | SBSD137HWW (Sold Separately) |
| Optional Stacking Kit | GEFLSTACK (sold separately) |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | Quiet-By-Design |














