48" Universal Gas Dryer Install Kit - PM15X104
48" Universal Gas Dryer Install Kit
Model: PM15X104






48" Universal Gas Dryer Install Kit
Model: PM15X104
Key Features
Safely and easily install any gas dryer with a user-friendly kit that includes all the parts you need
Includes 48" stainless steel gas connector, 3 fittings, pipe thread sealant and leak test solution
Detailed installation guide helps make installation safe, easy and efficient
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Safely and easily install any gas dryer with a user-friendly kit that includes all the parts you need
Includes 48" stainless steel gas connector, 3 fittings, pipe thread sealant and leak test solution
Detailed installation guide helps make installation safe, easy and efficient
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 49 in |
| Overall Width | 0.75 in |
| Overall Height | 0.75 in |
| Approximate Shipping Weight | 1 lb |
Dimensions & Weight
| Width | 0.75 in. |
| Height | 0.75 in. |
| Length | 49 in. |
| Weight | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 5.75 in. |
| Shipping Height | 5.75 in. |
| Shipping Length | 54 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 0.02 ft³ |
| Dimensional Weight | 0.17 lbs. |
| Total of Cubes | 0.02 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 0.17 lbs. |
Weights & Dimensions
| Overall Depth | 49 in |
| Overall Height | 0.75 in |
| Overall Width | 0.75 in |
| Approximate Shipping Weight | 1 lb |
You might also like these best sellers...















