GE Series 1.5 Cu. Ft. Countertop Convection/Microwave Oven - CEB1599SJSS
GE Series 1.5 Cu. Ft. Countertop Convection/Microwave Oven
Model: CEB1599SJSS














Product Video

GE Series 1.5 Cu. Ft. Countertop Convection/Microwave Oven
Model: CEB1599SJSS
Replaced By
Key Features
1.5 cu. ft. capacity
Convection cooking
Auto Bake/Auto Roast
Built-in capable microwave
Convection rack
Warming oven
Recessed turntable
Sensor cooking controls
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
1.5 cu. ft. capacity
1000 Watts (IEC-705 test procedure)
Convection cooking
Choose this setting when baking or browning is desired
Auto Bake/Auto Roast
Take the guesswork out of cooking your favorite foods with preprogrammed cook times and temperatures
Built-in capable microwave
This countertop microwave oven is built-in capable with a sleek matching trim kit
Convection rack
Achieve golden-brown results with a specially designed rack that allows air to circulate around foods for even heat distribution during convection cooking
Warming oven
Keeps prepared foods warm and fresh, and retains superb moistness and crispness
Recessed turntable
Maximizes oven space and flush design easily accommodates multiple dishes
Sensor cooking controls
Automatically adjusts time and power for delicious cooking results
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 44 lb |
| Net Weight | 38 lb |
| Depth with Door Open 90° | 36.4375 in |
| Cavity (W x H x D) | 15-1/2 x 10-7/8 x 15-1/2 |
| Overall Depth | 20 in |
| Overall Height | 13 in |
| Overall Width | 21 3/4 in |
FEATURES
| Cooking System | Turntable |
| Electronic Digital Display with Clock | Yes (LED) |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Reheat |
| Control Features | Warm |
| Rack Type | 2 Removable Oven Racks - Pedestal |
| Timer (On/Off) | Yes |
| Express Cook | Instant-On 1-6 |
| Convection Cooking Controls | Roast |
| Combination Cooking Controls | Combination Cook |
| Power Levels | 10 |
| Microwave Oven Interior | Stainless Steel |
| Scrolling Display with Help | Yes |
| Sound Volume Control | On/Off |
| Turntable | Glass Recessed |
| Instant On Controls | Yes |
| Cooking Technology | Microwave/Convection |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Cook |
| Control Features | Auto & Time Defrost |
| Control Features | Control Lock |
| Control Features | Cook Time |
| Control Features | Clock |
| Control Features | Timer |
| Control Features | Add 30 Seconds |
| Control Features | Mute |
| Control Features | Convection Bake |
| Control Features | Convection Roast |
| Control Features | Combination Auto Cook |
| Control Features | Auto Bake |
| Control Features | Auto Roast |
| Control Features | Display On/Off |
| Control Features | Broil |
| Convection Cooking Controls | Bake |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Popcorn |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Beverage |
| Microwave Watts (IEC-705) | 1,000 W |
| Turntable Size | 13.5 |
APPEARANCE
| Case Color | Black |
| Built-In Capability | Optional 30" Built-In Kit JX9153SJSS |
| Installation | Countertop |
| Door Color | Stainless Steel |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Built-In Capability | Optional 27" Built-In Kit JX9152SJSS |
| Installation | Built-In |
POWER / RATINGS
| Frequency (MHz) | 2450 |
| Electrical Input - 120V Amperage | 13.0 |
| Volts/Hertz | 120V; 60Hz |
| Electrical Input - 120V Watts | 1500 |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
ACCESSORIES
| Built-In Kit (Optional) | JX9153SJSS |
| Built-In Kit (Optional) | JX9152SJSS |
CAPACITY
| Unit Capacity | Family-Size |
| Total Capacity (cubic feet) | 1.50 cu ft |
Other
| Cavity (W x H x D) | 15-1/2 x 10-7/8 x 15-1/2 |
Dimensions & Weight
| Width | 21.75 in. |
| Height | 13 in. |
| Length | 20 in. |
| Weight | 38 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 26.75 in. |
| Shipping Height | 18 in. |
| Shipping Length | 25 in. |
| Shipping Weight | 44 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 44 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 3.27 ft³ |
| Dimensional Weight | 40.68 lbs. |
| Total of Cubes | 3.27 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 40.68 lbs. |

















