$898.00
Was$949.00Save $51.00 (5%)
Only 2 left in stock, order soon!
1.5 Cu. Ft. Smart Countertop Convection/microwave Oven - CEB515P2NSS


















Product Video

$898.00
Was$949.00Save $51.00 (5%)
Only 2 left in stock, order soon! - at Distribution Center (Manchester, MO)
Key Features
A microwave that's as versatile as you are
Get that just-cooked quality anytime
Say goodbye to guesswork
Let the cooking take care of itself
Enjoy design flexibility in your kitchen
Nice and roomy
Enjoy total control in the kitchen and beyond
Achieve gourmet results with just a scan
Description
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
A microwave that's as versatile as you are
Achieve crisp, golden brown results with a convection cooking setting and a special rack that allows air to circulate around foods for even heat distribution
Get that just-cooked quality anytime
Even late-arriving guests can enjoy delicious results thanks to a warming oven that keeps foods ready to serve
Say goodbye to guesswork
Enjoy consistently delicious results with sensor cooking controls that automatically adjust the time and power
Let the cooking take care of itself
Take the guesswork out of preparing your favorite foods with an auto bake/auto roast feature that uses preprogrammed cooking times and temperatures
Enjoy design flexibility in your kitchen
Create more room on the countertop for meal prep with a built-in capable microwave and matching trim kit
Nice and roomy
Entertain with confidence with 1.5 cu. ft. capacity that can handle more of your favorite foods
Enjoy total control in the kitchen and beyond
Control your oven with your smart device or simply your voice using WiFi Connect
Achieve gourmet results with just a scan
Delegate simple cooking tasks to family members with Scan-to-Cook Technology. With just the scan of a barcode, the microwave automatically adjusts cook settings based on package instructions
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 20 in |
| Overall Height | 13 in |
| Approximate Shipping Weight | 44 lb |
| Net Weight | 38 lb |
| Depth with Door Open | 36.4375 in |
| Cavity (W x H x D) | 15-1/2 x 10-7/8 x 15-1/2 |
| Overall Width | 21.75 in |
FEATURES
| Display Type | LED |
| Cooking System | Turntable |
| Electronic Digital Display with Clock | Yes (LED) |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Potato |
| Control Features | Warm |
| Rack Type | 2 Removable Oven Racks - Pedestal |
| Display Screen Size (Diagonal Length) | 2.45 |
| Timer (On/Off) | Yes |
| Product Type | Countertop Microwave |
| Control Location | Side Controls |
| Express Cook | Instant-On 1-6 |
| Convection Cooking Controls | Roast |
| Combination Cooking Controls | Combination Cook |
| Power Levels | 10 |
| Microwave Oven Interior | Stainless Steel |
| Scrolling Display with Help | Yes |
| Turntable | Glass Recessed |
| Sound Volume Control | On/Off |
| Instant On Controls | Yes |
| Vent | Not Vented |
| Cooking Technology | Microwave/Convection |
| WiFi Connect | Built-In |
| Connected Capabilities | Google Home |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Fresh Vegetables |
| Control Features | Auto & Time Defrost |
| Control Features | Control Lock |
| Control Features | Cook Time |
| Control Features | Clock |
| Control Features | Timer |
| Control Features | Add 30 Seconds |
| Control Features | Mute |
| Control Features | Convection Bake |
| Control Features | Convection Roast |
| Control Features | Combination Auto Cook |
| Control Features | Auto Bake |
| Control Features | Auto Roast |
| Control Features | Display On/Off |
| Control Features | Broil |
| Control Features | Scan-to-Cook |
| Control Features | Voice Assistant |
| Convection Cooking Controls | Bake |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Frozen Vegetables |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Ground Meat |
| Microwave Watts (IEC-705) | 1,000 W |
| Turntable Size | 13.5 |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Fish |
| Connected Capabilities | Amazon Alexa |
APPEARANCE
| Door Swing | Hinges on Left |
| Case Color | Black |
| Built-In Capability | Optional 30" Built-In Kit CX153P2MSS |
| Installation | Built-In, Countertop |
| Door Color | Stainless Steel |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Built-In Capability | Optional 27" Built-In Kit CX152P2MSS |
POWER / RATINGS
| Frequency (MHz) | 2450 |
| Electrical Input - 120V Amperage | 13.0 |
| Volts/Hertz | 120V; 60Hz |
| Electrical Input - 120V Watts | 1500 |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | No Warranty |
| Parts Warranty | Limited 5-year magnetron tube |
CAPACITY
| Unit Capacity | Family-Size |
| Total Capacity (cubic feet) | 1.50 cu ft |
Other
| Cavity (W x H x D) | 15-1/2 x 10-7/8 x 15-1/2 |
Dimensions & Weight
| Width | 21.75 in. |
| Height | 13 in. |
| Length | 20 in. |
| Weight | 38 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 26.75 in. |
| Shipping Height | 18 in. |
| Shipping Length | 25 in. |
| Shipping Weight | 44 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 44 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 3.27 ft³ |
| Dimensional Weight | 40.68 lbs. |
| Total of Cubes | 3.27 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 40.68 lbs. |
You might also like these best sellers...

















