$349.00
2.0 Cu. Ft. Capacity Countertop Microwave Oven - GCST20S1WSS
$349.00
Key Features
Auto and time defrost
Extra-large 16" turntable
Two-Step Child Lock
Instant On controls
Control lockout
Timer on/off
Sensor cooking controls
Expansive capacity. Powerful performance.
Description
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Auto and time defrost
Defrosting times and power levels are programmed automatically or manually for optimal results
Extra-large 16" turntable
Rotates food throughout the cycle and accommodates large cookware
Two-Step Child Lock
This mandatory feature helps prevent unintended use by younger family members, with the option to deactivate it if not needed
Instant On controls
Start cooking instantly with one-touch convenience for quick, easy operation
Control lockout
Locks the control panel to help prevent accidental use or activation
Timer on/off
Operates as a convenient minute timer that can be used anytime, even while the microwave is running
Sensor cooking controls
Monitors moisture as food cooks and automatically adjusts cooking time to deliver delicious results every time
Expansive capacity. Powerful performance.
With a spacious 2.0 cu. ft. capacity and 1,200 Watts of cooking power, this microwave delivers fast, even results for family meals and everyday favorites
Add 30 Sec
Quickly start cooking or add extra time in 30-second increments, perfect for reheats and quick adjustments
Versatile microwave power levels for perfect cooking
Experience customized cooking with adjustable power levels, from quick high-heat for veggies and beverages to gentle low-heat for defrosting and delicate sauces
Express Cook Simplicity
Just press a number, 1-6, for equal minutes of cooking time. Enjoy the ease of efficient meal prep, perfect for family dinners or quick snacks
Sound Adjustment
Adjust the beeper to mute for quiet kitchens and late-night snacks, or keep it on for clear cooking alerts.
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 24.09375 in |
| Overall Depth | 19.4 in |
| Overall Height | 13.75 in |
| Approximate Shipping Weight | 53 lb |
| Net Weight | 48 lb |
| Depth with Door Open 90° | 38.125 in |
| Cavity (W x H x D) | 16 11/16 x 11 1/4 x 18 1/6 in |
FEATURES
| Display Type | LED |
| Cooking System | Turntable |
| Electronic Digital Display with Clock | Scrolling (VFD) |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Vegetables (Instant-On) |
| Control Features | Time Cook I & II |
| Display Screen Size (Diagonal Length) | 2.01 |
| Product Type | Countertop Microwave |
| Power Levels | 10 |
| Control Type | Touch Pad |
| Exhaust Fan | Instant-On; 1-6 minutes |
| Turntable | Glass |
| Cooking Technology | Microwave |
| Express Cook | Instant-On; 1-6 minutes |
| Control Features | Child Lock |
| Control Features | Cooking Complete Reminder |
| Control Features | Demo Mode |
| Control Features | Help |
| Control Features | Display On/Off; Sub-Pad with Zero |
| Control Features | Start/Pause |
| Control Features | Clear/Off |
| Control Features | Delay Start |
| Control Features | Clock with AM/PM Pad |
| Control Features | Reminder (24 Hr.) |
| Control Features | Add 30 Seconds (Instant-On) |
| Control Type | Electronic |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Popcorn (Instant-On) |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Reheat (Instant-On) |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Beverage (Instant-On) |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Potato (Instant-On) |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Chicken/Fish (Instant-On) |
| Microwave Watts (IEC-705) | 1,200 W |
| Turntable Size | 16 |
APPEARANCE
| Case Color | Black |
| Installation | Countertop |
| Door Color | Black/Stainless Steel |
| Color Appearance | Stainless Steel/Black |
POWER / RATINGS
| Input Volts/Hertz | 120/60 |
| Electrical Input - 120V Amperage | 13.9 |
| Volts/Hertz | 120V; 60Hz |
| Electrical Input - 120V Watts | 1650 |
| Watts | 1650 |
| Hertz | 60 |
| Electrical Requirements | 120V |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | No Warranty |
| Parts Warranty | No Warranty |
CAPACITY
| Unit Capacity | Extra-Large |
| Total Capacity (cubic feet) | 2.00 cu ft |
Other
| Cavity (W x H x D) | 16 11/16 x 11 1/4 x 18 1/6 in |
Dimensions & Weight
| Width | 24.09 in. |
| Height | 13.75 in. |
| Length | 19.4 in. |
| Weight | 48 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29.09 in. |
| Shipping Height | 18.75 in. |
| Shipping Length | 24.4 in. |
| Shipping Weight | 88 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 88 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 3.72 ft³ |
| Dimensional Weight | 46.24 lbs. |
| Total of Cubes | 3.72 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 46.24 lbs. |
You might also like these best sellers...




















































