Countertop Convection/Microwave Oven - JE1590SH
Countertop Convection/Microwave Oven
Model: JE1590SH











Countertop Convection/Microwave Oven
Model: JE1590SH
Replaced By
Key Features
1.5 cu. ft. capacity
Convection cooking controls
Control dial
Sensor cooking controls
Optional trim kit
Removable oven rack
Child lock out
Two-line bilingual scrolling display
Description
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
1.5 cu. ft. capacity
1000 Watts (IEC-705 test procedure)
Convection cooking controls
Produces flavorful and beautifully browned results
Control dial
Allows quick, easy adjustment of time and temperature settings
Sensor cooking controls
Automatically adjusts time and power for delicious cooking results
Optional trim kit
Offers a built-in appearance of a countertop model
Removable oven rack
Makes multi-dish cooking possible
Child lock out
Enables you to lock the keypad to prevent the oven from being accidentally started
Two-line bilingual scrolling display
Easy-to-read display provides helpful information in two languages
Auto and time defrost
Defrosting times and power levels are programmed automatically or manually for optimal results
Turntable
Rotates food throughout the cycle
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 59 lb |
| Net Weight | 52 lb |
| Cavity (W x H x D) | 15-1/4 x 10-7/8 x 15-1/4 |
| Overall Depth | 19 7/8 in |
| Overall Height | 14 7/8 in |
| Overall Width | 22 5/8 in |
FEATURES
| Cooking System | Turntable |
| Electronic Digital Display with Clock | Yes |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Reheat (Instant-On) |
| Control Features | Display On/Off |
| Rack Type | Turntable Rack |
| Timer (On/Off) | No / Yes |
| Express Cook | Instant-On; 1-6 minutes |
| Combination Cooking Controls | Combination Cook |
| Power Levels | 10 |
| Microwave Oven Interior | Stainless Steel |
| Sound Volume Control | Yes |
| Scrolling Display with Help | Yes |
| Turntable | Glass Recessed |
| Instant On Controls | Yes |
| Time Cook | I & II |
| Cooking Technology | Microwave/Convection |
| Time Preference | Time Input Button |
| Control Features | Child Lock |
| Control Features | Cooking Complete Reminder |
| Control Features | Auto & Time Defrost |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Beverage (Instant-On) |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Cook |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Popcorn (Instant-On) |
| Microwave Watts (IEC-705) | 1,000 W |
| Turntable Size | 12.75 |
APPEARANCE
| Case Color | Black |
| Built-In Capability | Optional 30" Built-In Kit JX1530C |
| Door Color | Stainless Steel |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Built-In Capability | Optional 27" Built-In Kit JX1527C |
POWER / RATINGS
| Frequency (MHz) | 2450 |
| Electrical Input - 120V Amperage | 15 |
| Electrical Input - 120V Watts | 1500 |
ACCESSORIES
| Cookbook | Yes |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 5-year magnetron tube |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
CAPACITY
| Unit Capacity | Family-Size |
| Total Capacity (cubic feet) | 1.50 cu ft |
Dimensions & Weight
| Width | 22.63 in. |
| Height | 14.88 in. |
| Length | 19.88 in. |
| Weight | 52 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 27.63 in. |
| Shipping Height | 19.88 in. |
| Shipping Length | 24.88 in. |
| Shipping Weight | 92 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 92 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 3.87 ft³ |
| Dimensional Weight | 48.12 lbs. |
| Total of Cubes | 3.87 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 48.12 lbs. |
Where to Buy GE Profile Appliances in Missouri.















