Compact .7 Cu.Ft. Capacity Microwave Oven - JE740GY
Compact .7 Cu.Ft. Capacity Microwave Oven
Model: JE740GY




Compact .7 Cu.Ft. Capacity Microwave Oven
Model: JE740GY
Key Features
0.7 cu. ft. capacity
Convenience cooking controls
Auto and time defrost
Turntable
Timer on/off
Optional hanging kit (Part No. JXA019K)
Recessed turntable
Electronic touch controls
Description
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
0.7 cu. ft. capacity
700 Watts (IEC-705 test procedure)
Convenience cooking controls
Operating made quick and easy
Auto and time defrost
Defrosting times and power levels are programmed automatically or manually for optimal results
Turntable
Rotates food throughout the cycle
Timer on/off
Optional reminder signals when meals are done
Optional hanging kit (Part No. JXA019K)
Allows quick, easy undercabinet installation
Recessed turntable
Maximizes oven space and flush design easily accommodates multiple dishes
Electronic touch controls
Offer easy point-and-cook convenience
Add 30 seconds
Increases cooking times with one touch
Instant On controls
Allow quick, one-touch cooking and reheating
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
Specifications
Other
| Cavity (W x H x D) | 12-1/16 x 7-11/16 x 12-1/16 |
Dimensions & Weight
| Width | 19.25 in. |
| Height | 10.81 in. |
| Length | 13.56 in. |
| Weight | 29 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 24.25 in. |
| Shipping Height | 15.81 in. |
| Shipping Length | 18.56 in. |
| Shipping Weight | 69 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 69 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.63 ft³ |
| Dimensional Weight | 20.31 lbs. |
| Total of Cubes | 1.63 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 20.31 lbs. |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 33 lb |
| Net Weight | 29 lb |
| Cavity (W x H x D) | 12-1/16 x 7-11/16 x 12-1/16 |
| Overall Depth | 13 9/16 in |
| Overall Height | 10 13/16 in |
| Overall Width | 19 1/4 in |
FEATURES
| Cooking System | Turntable |
| Electronic Digital Display with Clock | Yes |
| Timer (On/Off) | Yes / No |
| Express Cook | Instant-On; 1-6 minutes |
| Sound On / Off | Yes |
| Microwave Watts (IEC-705) | 700 W |
| Power Levels | 10 |
| Control Type | Electronic Touch |
| Turntable | Glass |
| Instant On Controls | Yes |
| Time Cook | I & II |
| Time Preference | Control Enhancement (1/9) |
| Control Features | Auto & Time Defrost |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Cook (9 Codes) |
| Control Features | Cooking Complete Reminder |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Snacks (6 Codes) |
| Control Features | Child Lock |
| Control Features | Add 30 Seconds (Instant-On) |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Beverage (Instant-On) |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Popcorn (Instant-On) |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Reheat (6 Codes) |
| Turntable Size | 11.875 |
APPEARANCE
| Case Color | Greystone |
| Door Color | Black |
| Color Appearance | Black |
POWER / RATINGS
| Frequency (MHz) | 2450 |
| Electrical Input - 120V Amperage | 13.0 |
| Electrical Input - 120V Watts | 1500 |
ACCESSORIES
| Undercabinet Hanging Kit (Optional) | Pub. No. 4-A019-4 |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 10-year magnetron tube |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
CAPACITY
| Unit Capacity | Compact |
| Total Capacity (cubic feet) | 0.70 cu ft |














