1.5 cu. ft. Countertop Microwave Oven with EasyClean® - LCRT1513SB
1.5 cu. ft. Countertop Microwave Oven with EasyClean®
Model: LCRT1513SB




1.5 cu. ft. Countertop Microwave Oven with EasyClean®
Model: LCRT1513SB
Key Features
EasyClean
Senses Optimal Temperature for Fast Results
One Touch Settings
Core Features
Sensor Cooking
ADA-Compliant Microwaves (Counter Top)
EasyClean Interior
Round Cavity
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
EasyClean
With the new EasyClean interior, you can have quick and high performance cleaning inside and out without using chemicals.
Senses Optimal Temperature for Fast Results
Sensor Cooking technology senses humidity levels within the oven and automatically adjusts cooking time and performance to help provide optimal heating performance.
One Touch Settings
Makes it easy to cook and warm a variety of foods- from a cup of coffee to chicken nuggets.
Core Features
Sensor Cooking
ADA-Compliant Microwaves (Counter Top)
ADA standards for accessible design are in part dependent upon the height at which a microwave is installed.
EasyClean Interior
Round Cavity
Eco-On Feature
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WARRANTY/UPC
| Limited Warranty | 1 Year Parts and Labor (Limited) 10 Years Limited on Magnetron |
| UPC | 048231318877 |
OVEN FEATURES
| Cavity Coating | EasyClean® |
| Output (Watts) Microwave | 1100W |
| Energy Savings Button | Yes |
| ADA Compliant | Yes |
CONVENIENCE FEATURES
| Turntable Diameter | 14.2" |
| Completion Beeper | Yes |
| Control Type | LED Display |
| Clock / Timer | Yes |
| ADA Compliant | Yes |
CAPACITY
| Oven Capacity | 1.5 cu. ft. |
SAFETY FEATURES
| Child Lock | Yes |
COOKING FEATURES
| Sensor Cook Options | 7 |
| Power Levels | 10 |
| Auto and Rapid Defrost | Yes |
| EZ-On | Yes |
| Auto Cook Options | 9 |
DIMENSIONS/WEIGHT
| Shipping Weight (lbs) | 41.4 lbs |
| Interior (WxHxD) | 15 21/32" x 10 7/16" x 15 27/32" |
| Exterior (WxHxD) | 21 7/8" x 12 1/2" x 17 7/32" |
| Shipping (WxHxD) | 25 1/10" x 15" x 23 3/10“ |
| Net Weight (lbs) | 36.8 lbs |
MATERIALS/FINISHES
| Available Colors | Smooth White (SW), Smooth Black (SB), Stainless Steel (ST) |
Dimensions & Weight
| Width | - |
| Height | - |
| Length | - |
| Weight | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | - |
| Shipping Height | - |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |














