Countertop Microwave With Optional Trim Kit - LRM2060
Features
Specifications
Features
Sensor Cook
Round Cavity
Optional Trim Kit
Specifications
SUMMARY
| Child Lock | Yes |
| Color | Stainless Steel |
| Capacity | 2.0 cu. ft. |
| Type | Counter-top |
| Accessories | 30" Trim Kit (Optional) |
| Wattage | 1200 |
| Exterior Design | Contour |
| Control Type | Keypad |
| Sensor Cook | Yes |
| Warranty | 1 Year Parts and Labor, 10 Year Limited on Magnetron |
DIMENSIONS
| Cavity (WxHxD) | 17 1/6" x 10 7/8" x 18 5/16" |
| Exterior (WxHxD) | 23 7/8" x 13 9/16" x 19 13/16" |
| Weight (Product) | 45 lbs. |
CONVENIENCE FEATURES
| Turntable Type | Round |
| Turntable Diameter | 16" |
| Clock | Yes |
| Timer | Yes |
| Completion Beeper | Yes |
COOKING FEATURES
| Sensor Cook Options | 3 |
| Power Levels | 10 |
| Auto and Rapid Defrost | Yes |
| Popcorn Key | Yes |
| EZ-On | Yes |
| More/Less | Yes |
You might also like these best sellers...

















