Studio Series - Countertop Microwave With Optional Trim Kit - LSRM205ST
This product is discontinued and has been replaced by the model below.
Studio Series - Countertop Microwave With Optional Trim Kit
Model: LSRM205ST


This product is discontinued and has been replaced by the model below.
Studio Series - Countertop Microwave With Optional Trim Kit
Model: LSRM205ST
Replaced By
2.0 Cu. Ft. Neochef™ Countertop Microwave With Smart Inverter And Sensor Cooking
Model: MSER2090S

$257.00
Was$329.00Save $72.00 (22%)
Key Features
The stylish, curved interior maximizes usable space and makes cleaning a breeze.
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Specifications
Features
The stylish, curved interior maximizes usable space and makes cleaning a breeze.
Specifications
Warranty
| Parts | Yes Year |
| Labor | Yes Year |
WARRANTY/UPC
| UPC | 048231316675 |
SUMMARY
| Sensor Reheat | Yes |
| Wattage | 1200 |
| Type | Counter-top |
| Capacity | 2.0 cu. ft. |
| Control Type | Keypad |
| Color | Stainless Steel |
| Sensor Cook | Yes |
| Accessories | 30" Trim Kit (Optional) |
| Warranty | 2 Years Parts and Labor, 10 Years Limited on Magnetron |
| Child Lock | Yes |
| LG STUDIO | Yes |
DIMENSIONS
| Cavity (WxHxD) | 17 1/6" x 10 7/8" x 18 5/16" |
| Exterior (WxHxD) | 23 7/8" x 13 9/16" x 19 13/16" |
| Weight (Product) | 45 lbs. |
CONVENIENCE FEATURES
| Turntable Type | Round |
| Turntable Diameter | 16" |
| Clock | Yes |
| Timer | Yes |
| Completion Beeper | Yes |
COOKING FEATURES
| Sensor Cook Options | 3 |
| Power Levels | 10 |
| Auto and Rapid Defrost | Yes |
| Popcorn Key | Yes |
| EZ-On | Yes |
| More/Less | Yes |















