1.5 Cu. Ft. Countertop Convection/Microwave Oven - PEB9159DJBB
1.5 Cu. Ft. Countertop Convection/Microwave Oven
Model: PEB9159DJBB














Product Video

1.5 Cu. Ft. Countertop Convection/Microwave Oven
Model: PEB9159DJBB
Replaced By
Key Features
1.5 cu. ft. capacity
Convection cooking
Warming oven
Built-in capable microwave
Convection rack
Recessed turntable
Sensor cooking controls
Description
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
1.5 cu. ft. capacity
1000 Watts (IEC-705 test procedure)
Convection cooking
Choose this setting when baking or browning is desired
Warming oven
Keeps prepared foods warm and fresh, and retains superb moistness and crispness
Built-in capable microwave
This countertop microwave oven is built-in capable with a sleek matching trim kit
Convection rack
Achieve golden-brown results with a specially designed rack that allows air to circulate around foods for even heat distribution during convection cooking
Recessed turntable
Maximizes oven space and flush design easily accommodates multiple dishes
Sensor cooking controls
Automatically adjusts time and power for delicious cooking results
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 21.75 in |
| Overall Depth | 20 in |
| Overall Height | 13 in |
| Approximate Shipping Weight | 44 lb |
| Net Weight | 38 lb |
| Depth with Door Open 90° | 36.4375 in |
| Cavity (W x H x D) | 15-1/2 x 10-7/8 x 15-1/2 |
FEATURES
| Display Type | LED |
| Cooking System | Turntable |
| Electronic Digital Display with Clock | Yes (LED) |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Reheat |
| Control Features | Warm |
| Rack Type | 2 Removable Oven Racks - Pedestal |
| Display Screen Size (Diagonal Length) | 2.45 |
| Timer (On/Off) | Yes |
| Product Type | Countertop Microwave |
| Express Cook | Instant-On 1-6 |
| Convection Cooking Controls | Roast |
| Combination Cooking Controls | Combination Cook |
| Power Levels | 10 |
| Microwave Oven Interior | Stainless Steel |
| Scrolling Display with Help | Yes |
| Sound Volume Control | On/Off |
| Turntable | Glass Recessed |
| Instant On Controls | Yes |
| Cooking Technology | Microwave/Convection |
| Control Features | Control Lock |
| Control Features | Cook Time |
| Control Features | Clock |
| Control Features | Timer |
| Control Features | Add 30 Seconds |
| Control Features | Mute |
| Control Features | Convection Roast |
| Control Features | Combination Auto Cook |
| Control Features | Auto & Time Defrost |
| Control Features | Display On/Off |
| Convection Cooking Controls | Bake |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Popcorn |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Beverage |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Cook |
| Microwave Watts (IEC-705) | 1,000 W |
| Turntable Size | 13.5 |
APPEARANCE
| Case Color | Black |
| Built-In Capability | Optional 30" Built-In Kit JX9153DJBB |
| Installation | Built-In, Countertop |
| Door Color | Black |
| Color Appearance | Black |
| Built-In Capability | Optional 27" Built-In Kit JX9152DJBB |
POWER / RATINGS
| Frequency (MHz) | 2450 |
| Electrical Input - 120V Amperage | 13.0 |
| Volts/Hertz | 120V; 60Hz |
| Electrical Input - 120V Watts | 1500 |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 5-year magnetron tube |
| Labor Warranty | No Warranty |
ACCESSORIES
| Built-In Kit (Optional) | JX9153DJBB |
| Built-In Kit (Optional) | JX9152DJBB |
CAPACITY
| Unit Capacity | Family-Size |
| Total Capacity (cubic feet) | 1.50 cu ft |
Dimensions & Weight
| Width | 21.75 in. |
| Height | 13 in. |
| Length | 20 in. |
| Weight | 38 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 26.75 in. |
| Shipping Height | 18 in. |
| Shipping Length | 25 in. |
| Shipping Weight | 78 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 78 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 3.27 ft³ |
| Dimensional Weight | 40.68 lbs. |
| Total of Cubes | 3.27 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 40.68 lbs. |
Where to Buy GE Profile Appliances in Missouri.















