$169.99
Was$199.99Save $30.00 (15%)
1.4 Cu. Ft. 1100w Stainless Steel Countertop Microwave Oven With Inverter Technology - SMC1464KS
1.4 Cu. Ft. 1100w Stainless Steel Countertop Microwave Oven With Inverter Technology
Model: SMC1464KS

























1.4 Cu. Ft. 1100w Stainless Steel Countertop Microwave Oven With Inverter Technology
Model: SMC1464KS
$169.99
Was$199.99Save $30.00 (15%)
Key Features
1.4 cu. ft., 1100 Watt, Microwave Oven with Inverter Technology by Sharp
Sensor Cook Menu for Precise Cooking and Reheating
Convenient +30 Key for Instant Start and Adding Time
Easy-to-Use Preset Buttons for Popular Foods and Beverages
Auto Defrost for Quick and Accurate Thawing
Express Cook for Single Touch Cooking for Up-To 6 Minutes
Premium White LED Display is Easy to Read
The Melt/Soften Controls Will Melt Cheese and Even Soften Ice Cream
Description
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
1.4 cu. ft., 1100 Watt, Microwave Oven with Inverter Technology by Sharp
Sensor Cook Menu for Precise Cooking and Reheating
Convenient +30 Key for Instant Start and Adding Time
Easy-to-Use Preset Buttons for Popular Foods and Beverages
Auto Defrost for Quick and Accurate Thawing
Express Cook for Single Touch Cooking for Up-To 6 Minutes
Premium White LED Display is Easy to Read
The Melt/Soften Controls Will Melt Cheese and Even Soften Ice Cream
Convenient Innovation
The SMC1464KS is packed with thoughtful and innovative features. Inverter Technology is lightweight and provides even distribution of cooking power. Precise Cook sensor technology takes the guesswork out of defrosting and cooking, and makes reheating food and beverages a breeze. The Melt and Soften controls will melt cheese and even soften ice cream. Express Cook offers One-Touch cooking for up to six minutes, and the +30 key can be used for an instant start and to add time during cooking.
Quick and Accurate Defrosting
Auto Defrost regulates the power to accurately and automatically defrost by time or weight, taking the guesswork out of thawing most foods including meat, poultry and fish.
Child-Resistant Lock
The Child-Resistant Door Lock requires a user to press "0/Unlock" before opening the microwave door after cooking has been initiated. This feature can be easily enabled or disabled to meet your needs. Learn more on how to disable/enable this feature in your operation manual.
Easy-to-Use Preset Buttons
Convenient preset buttons get you started for most popular cooking times for foods such as potato, veggie, beverage and popcorn.
ADA Compliant Home Appliances
Sharp Home Appliances can help to make your home accessible to people with disabilities. The Americans with Disabilities Act establishes accessibility guidelines for many products. Sharp offers an array of appliances that can be integrated into an ADA compliant kitchen. A touch-control microwave oven placed at counter height provides cooking access for people of various ages and physical abilities.
ADA Compliant Microwave Ovens
To be part of an ADA compliant kitchen, a microwave oven must meet the following requirements: Maximum high forward reach for controls and operating mechanisms is 48"; maximum low forward reach is 20". Controls and operating mechanisms must be operable with one hand and shall not require tight grasping, pinching or twisting of the wrist. The force required to activate controls shall be no more than 5 lbs.
1.4 cu. ft., 1100 Watt, Microwave Oven with Inverter Technology by Sharp®
Size
Family-size 1.4 cu. ft. capacity, 12.4" Carousel® glass turntable
Finishes
Easy-to-clean stainless steel exterior, Stylish gray interior, Premium white LED display
Settings
+30 seconds key, Orville Redenbacher’s® Certified Popcorn Preset Tuned for Optimal Popping Results, This model Sharp Microwave Oven has been specifically tuned, tested and certified by ConAgra G&S (CAG), LLC, for Orville Redenbacher's® Gourmet® Microwave Popping Corn to achieve optimal flavor, aroma and texture balanced against an acceptable number of unpopped kernels. Not all kernels will pop. Easy-to-use preset buttons for popular foods and beverages, Melt/Soften controls to melt cheese and soften ice cream
Power
1100W output, 11 power levels, Inverter Heating Technology
Specifications
DESIGN
| Control Type | Touch Control |
| Interior Light | LED |
| Interior Color | Gray |
| Cabinet Finish | Silver |
| Door Finish | Stainless Steel |
| Control Panel Color | Black |
| Display | White LED |
FEATURES
| Capacity (cu. ft.) | 1.4 cu. ft. |
| Heating Type | Microwave with Inverter Technology |
| Output Power | 1100W |
| Turntable Type | Removable |
| Turntable Diameter (inches) | 12.4" |
| Turntable Material | Glass |
| Auto Defrost | Meat, Poultry, and Fish |
| Sensor Cook | Popcorn, Potato, Frozen Entrée, Veggie, Beverage, Sensor Reheat |
| Time Defrost | Yes |
| Melt / Soften | Butter, Chocolate, Ice Cream, Cheese |
| Express Cook | Yes (1-6 minutes) |
| Time Cook | Yes |
| Multi-Stage Cooking | Yes, 2 |
| Kitchen Timer | Yes |
| +30 Sec Key | Yes |
| Start | Yes |
| Stop / Clear | Yes |
| Power Level | 11 |
| Clock | 12 Hour |
| Control Lock | Yes |
| Child Resistant Door Lock | Yes Enable / Disable |
| Silent Mode | Yes |
SPECIAL FEATURES
| Orville Redenbacher's® Certified | Yes |
ADDITIONAL SPECIFICATIONS
| Power Source / Ratings | AC 120V, 60Hz |
| Safety Compliance | UL® |
WARRANTY/UPC
| Parts | 1 year limited |
| Labor | 1 year limited |
| Magnetron Tube | Additional 4 years (part only) |
| UPC | 074000622487 |
Dimensions & Weight
| Width | 20.4 in. |
| Height | 30.6 in. |
| Length | 12.4 in. |
| Weight | - |
| Cavity Dimensions | 13.9" x 16.1" x 10.4" |
| Shipping Dimensions | 23.1" x 20.0" x 14.9" |
| Product Weight / Shipping Weight | 26.8 lbs. / 30.6 lbs. |
| Cavity Dimensions | 13.9" x 16.1" x 10.4" |
| Shipping Dimensions | 23.1" x 20.0" x 14.9" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 23.1 in. |
| Shipping Height | 20 in. |
| Shipping Length | 14.9 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 4.48 ft³ |
| Dimensional Weight | 55.69 lbs. |
| Total of Cubes | 4.48 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 55.69 lbs. |
DIMENSIONS & WEIGHT (in./lbs.) (w x d x h)
| Cavity Dimensions | 13.9" x 16.1" x 10.4" |
| Product Dimensions | 20.4" x 16.8" x 12.4" |
| Shipping Dimensions | 23.1" x 20.0" x 14.9" |
| Product Weight / Shipping Weight | 26.8 lbs. / 30.6 lbs. |
You might also like these best sellers...
















