1.4 cu. ft. Countertop Microwave Oven with Inverter Technology - SMC1465HM
1.4 cu. ft. Countertop Microwave Oven with Inverter Technology
Model: SMC1465HM











1.4 cu. ft. Countertop Microwave Oven with Inverter Technology
Model: SMC1465HM
Key Features
Size
Finishes
Settings
Power
Convenient Innovation
Built to Fit Your Needs
What Happens When a World Leader in Gourmet Popcorn Meets a World Leader in Microwave Ovens?
Quick and Accurate Defrosting
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Size
Family-sized 1.4 cu. ft. capacity12.4" Carousel® glass turntable
Finishes
Easy-to-clean stainless steel door with black mirror finishSleek silver cabinet finishPremium white LED display
Settings
Orville Redenbacher's® Certified popcorn presets *Popcorn not included. Sharp Microwave ovens featured on this page were specifically tuned, tested and certified by ConAgra Foods RDM, Inc. for Orville Redenbacher’s® Gourmet® Microwave Popping Corn to achieve optimal flavor, aroma, and texture balanced against an acceptable number of unpopped kernels. Not all kernels will pop. Product specifications and design are subject to change without notice. Auto Defrost for quick and accurate thawingSensor Cook Menu for precise cooking and reheatingPreset buttons for popular foods and beverages
Power
1100W output11 power levelsInverter heating technology
Convenient Innovation
The SMC1465HM is packed with thoughtful and innovative features. Inverter Technology is lightweight and provides even distribution of cooking power. Precise Cook sensor technology takes the guesswork out of defrosting, cooking, and makes reheating food and beverages a breeze. The Melt and Soften controls of the SMC1465HM will melt cheese and even soften ice cream. Express Cook offers One-Touch cooking for up to six minutes. The +30 key can be used for an instant start and to add time during cooking.
Built to Fit Your Needs
The powerful 1100 watts in the SMC1465HM give you rapid reheating and fast cooking. The easy-to-clean, modern brushed stainless steel finish complements your style. Easy-to-use Preset Buttons, Auto Defrost, and the 12.4" Carousel® turntable system keep heating and reheating a breeze.
What Happens When a World Leader in Gourmet Popcorn Meets a World Leader in Microwave Ovens?
You get a full-featured microwave oven that’s perfect for popping Orville Redenbacher’s® Orville Redenbacher’s® is a registered trademark of ConAgra G&S (CAG), LLC, used under license. Gourmet® Popping Corn! Sharp's certified models are specifically tuned to serve up light and fluffy popcorn with the delicious, buttery flavor of Orville Redenbacher’s® Gourmet® Popping Corn. Made Perfect Together.Orville Redenbacher’s® certified Sharp countertop microwave ovens are designed to deliver optimal flavor, aroma and texture– from a leader in microwave popcorn, Orville Redenbacher’s®. Popcorn so tasty you might even try it for breakfast!
Quick and Accurate Defrosting
Auto Defrost regulates the power to accurately and automatically defrost by time or weight.
Inverter Heating Technology
Inverter Technology is lightweight and provides even distribution of cooking power.
Easy-to-Use Preset Buttons
For popular foods such as potato, veggie, and beverage.
ADA Compliant Home Appliances
Sharp Home Appliances can help to make your home accessible to people with disabilities. The Americans with Disabilities Act establishes accessibility guidelines for many products. Sharp offers an array of appliances that can be integrated into an ADA compliant kitchen. A touch-control microwave oven placed at counter height provides cooking access for people of various ages and physical abilities.
ADA Compliant Microwave Ovens
To be part of an ADA compliant kitchen, a microwave oven must meet the following requirements:Maximum high forward reach for controls and operating mechanisms is 48"; maximum low forward reach is 20".Controls and operating mechanisms must be operable with one hand and shall not require tight grasping, pinching or twisting of the wrist. The force required to activate controls shall be no more than 5 lbs.
Orville Redenbacher's® Certified
This family-size countertop microwave is specifically tuned to achieve optimal popping results from the leader in microwave popcorn, Orville Redenbacher's®. Simply touch the "Popcorn" button to choose the Classic Size (3.3 oz.) or Single Serve Mini Bag (1.16 oz.) of Orville Redenbacher's® Microwave Popcorn. Then sit back and enjoy light and fluffy popcorn with the delicious, buttery flavor of Orville Redenbacher's® Gourmet® Popping Corn.
SHARP MICROWAVE OVENS AND ORVILLE REDENBACHER’S® POPCORN
ADA COMPLIANT SHARP APPLIANCES
Certifications
Orville Redenbacher’s® Certified Popcorn Preset Tuned for Optimal Popping Results
Orville Redenbacher's® Certified
Specifications
DESIGN
| Door Finish | Stainless Steel with Black Mirror Finish |
| Cabinet Finish | Silver |
| Interior Color | Gray |
| Interior Light | LED |
| Control Type | Touch Control |
| Control Panel Color | Black |
| Display | White LED |
FEATURES
| Capacity | 1.4 cu. ft. |
| Heating Type | Microwave with Inverter Technology |
| Output Power | 1100W |
| Turntable Type | Removable |
| Turntable Diameter (inches) | 12.4" |
| Turntable Material | Glass |
| Auto Defrost | Yes Meat, Poultry, and Fish |
| Sensor Cook | Popcorn, Potato, Frozen Entrée, Veggie, Beverage, Sensor Reheat |
| Melt / Soften | Butter, Chocolate, Ice Cream, Cheese |
| Time Defrost | Yes |
| Express Cook | Yes (1-6 minutes) |
| Time Cook | Yes |
| Multi-Stage Cooking | Yes, 2 |
| Kitchen Timer | Yes |
| +30 Sec Key | Yes |
| Start | Yes |
| Stop / Clear | Yes |
| Power Level | 11 |
| Clock | 12 Hour |
| Control Lock | Yes |
| Silent Mode | Yes |
| Demo Mode | No |
ADDITIONAL SPECIFICATIONS
| Power Source / Ratings | AC 120V, 60Hz, 14 Amp |
| Safety Compliance | UL® |
WARRANTY/UPC
| Parts | 1 year limited |
| Labor | 1 year limited |
| Magnetron Tube | Additional 4 years (part only) |
| UPC | 074000621961 |
Dimensions & Weight
| Width | 20.4 in. |
| Height | 30.6 in. |
| Length | 12.4 in. |
| Weight | - |
| Cavity Dimensions | 13.9" x 16.1" x 10.4" |
| Shipping Dimensions | 23.1" x 20.0" x 14.9" |
| Product Weight / Shipping Weight | 27.0 lbs. / 30.6 lbs. |
| Cavity Dimensions | 13.9" x 16.1" x 10.4" |
| Shipping Dimensions | 23.1" x 20.0" x 14.9" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 23.1 in. |
| Shipping Height | 20 in. |
| Shipping Length | 14.9 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 4.48 ft³ |
| Dimensional Weight | 55.69 lbs. |
| Total of Cubes | 4.48 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 55.69 lbs. |
DIMENSIONS & WEIGHT (in./lbs.) (w x d x h)
| Cavity Dimensions | 13.9" x 16.1" x 10.4" |
| Product Dimensions | 20.4" x 16.8" x 12.4" |
| Shipping Dimensions | 23.1" x 20.0" x 14.9" |
| Product Weight / Shipping Weight | 27.0 lbs. / 30.6 lbs. |
















