$189.99
Was$219.99Save $30.00 (14%)
1.4 Cu. Ft. 1100w Smart Stainless Steel Microwave Oven With Inverter Technology - SMC1469KS
1.4 Cu. Ft. 1100w Smart Stainless Steel Microwave Oven With Inverter Technology
Model: SMC1469KS



























1.4 Cu. Ft. 1100w Smart Stainless Steel Microwave Oven With Inverter Technology
Model: SMC1469KS
$189.99
Was$219.99Save $30.00 (14%)
Key Features
1.4 cu. ft., 1100 Watt, Microwave Oven with Inverter Technology by Sharp
Works with Alexa for Hands-Free Control with over 200 Voice Commands*
Sensor Cook Menu for Precise Cooking and Reheating
Convenient +30 Key for Instant Start and Adding Time
Easy-to-Use Preset Buttons for Popular Foods and Beverages
Express Cook for Single Touch Cooking for Up-To 6 Minutes
The Melt/Soften Controls Will Melt Cheese and Even Soften Ice Cream
Convenient Innovation
Description
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
1.4 cu. ft., 1100 Watt, Microwave Oven with Inverter Technology by Sharp
Works with Alexa for Hands-Free Control with over 200 Voice Commands*
Sensor Cook Menu for Precise Cooking and Reheating
Convenient +30 Key for Instant Start and Adding Time
Easy-to-Use Preset Buttons for Popular Foods and Beverages
Express Cook for Single Touch Cooking for Up-To 6 Minutes
The Melt/Soften Controls Will Melt Cheese and Even Soften Ice Cream
Convenient Innovation
This family-size SMC1469KS is packed with thoughtful and innovative features. Precise Cook sensor technology takes the guesswork out of defrosting and cooking, and makes reheating food and beverages a breeze. The Melt and Soften controls will melt cheese and even soften ice cream. Express Cook offers One-Touch cooking for up to six minutes, and the +30 key can be used for an instant start and to add time during cooking.
Built to Fit Your Needs
Easy-to-clean stainless steel with stylish gray interior, and LED light complement your style. The 12.4 in. dishwasher-safe glass plate of the Carousel® turntable system makes cleanup easy and the white LED display is bright and easy-to-read.
Quick and Accurate Defrosting
Auto Defrost regulates the power to accurately and automatically defrost by time or weight, taking the guesswork out of thawing most foods including meat, poultry and fish.
Easy-to-Use Preset Buttons
Convenient preset buttons get you started for most popular cooking times for foods such as potato, veggie, beverage and popcorn.
ADA Compliant Home Appliances
Sharp Home Appliances can help to make your home accessible to people with disabilities. The Americans with Disabilities Act establishes accessibility guidelines for many products. Sharp offers an array of appliances that can be integrated into an ADA compliant kitchen. A touch-control microwave oven placed at counter height provides cooking access for people of various ages and physical abilities.
ADA Compliant Microwave Ovens
To be part of an ADA compliant kitchen, a microwave oven must meet the following requirements: Maximum high forward reach for controls and operating mechanisms is 48"; maximum low forward reach is 20". Controls and operating mechanisms must be operable with one hand and shall not require tight grasping, pinching or twisting of the wrist. The force required to activate controls shall be no more than 5 lbs.
1.4 cu. ft., 1100 Watt, Microwave Oven with Inverter Technology by Sharp®
Size
Family-size 1.4 cu. ft. capacity, 12.4" Carousel® glass turntable
Finishes
Easy-to-clean stainless steel exterior, Stylish gray interior, Premium white LED display
Settings
Works with Alexa for Hands-Free Control with over 200 Voice Commands, Orville Redenbacher’s® Certified Popcorn Preset Tuned for Optimal Popping Results, This model Sharp Microwave Oven has been specifically tuned, tested and certified by ConAgra G&S (CAG), LLC, for Orville Redenbacher's® Gourmet® Microwave Popping Corn to achieve optimal flavor, aroma and texture balanced against an acceptable number of unpopped kernels. Not all kernels will pop. Auto Defrost for quick and accurate thawing, Sensor Cook Menu for precise cooking and reheating
Power
1100W output, 11 power levels, Inverter Heating Technology
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
DESIGN
| Control Type | Touch Control |
| Interior Color | Gray |
| Interior Light | LED |
| Cabinet Finish | Silver |
| Door Finish | Stainless Steel |
| Control Panel Color | Black |
| Display | White LED |
FEATURES
| Capacity | 1.4 cu. ft. |
| Heating Type | Microwave with Inverter Technology |
| Output Power | 1100W |
| Turntable Type | Removable |
| Turntable Material | Glass |
| Auto Defrost | Meat, Poultry, and Fish |
| Turntable Diameter (inches) | 12.4" |
| Sensor Cook | Popcorn, Potato, Frozen Entrée, Veggie, Beverage, Sensor Reheat |
| Time Defrost | Yes |
| Express Cook | Yes (1-6 minutes) |
| Multi-Stage Cooking | Yes, 2 |
| Time Cook | Yes |
| Kitchen Timer | Yes |
| +30 Sec Key | Yes |
| Start | Yes |
| Stop / Clear | Yes |
| Power Level | 11 |
| Clock | 12 Hour |
| Control Lock | Yes |
| Child Resistant Door Lock | Yes, Enable / Disable |
| Silent Mode | Yes |
SPECIAL FEATURES
| Orville Redenbacher's® Certified | Yes |
| Works with Alexa | Yes, Echo Device Not Included |
ADDITIONAL SPECIFICATIONS
| Power Source / Ratings | AC 120V, 60Hz, 14 Amp |
| Safety Compliance | UL® |
WARRANTY/UPC
| Parts | 1 year limited |
| Labor | 1 year limited |
| Magnetron Tube | Additional 4 years (part only) |
| UPC | 074000622500 |
Dimensions & Weight
| Width | 20.4 in. |
| Height | 30.6 in. |
| Length | 12.4 in. |
| Weight | - |
| Cavity Dimensions | 13.9" x 16.1" x 10.4" |
| Shipping Dimensions | 23.1" x 20.0" x 14.9" |
| Product Weight / Shipping Weight | 26.8 lbs. / 30.6 lbs. |
| Cavity Dimensions | 13.9" x 16.1" x 10.4" |
| Shipping Dimensions | 23.1" x 20.0" x 14.9" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 23.1 in. |
| Shipping Height | 20 in. |
| Shipping Length | 14.9 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 4.48 ft³ |
| Dimensional Weight | 55.69 lbs. |
| Total of Cubes | 4.48 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 55.69 lbs. |
DIMENSIONS & WEIGHT (in./lbs.) (w x d x h)
| Cavity Dimensions | 13.9" x 16.1" x 10.4" |
| Product Dimensions | 20.4" x 16.8" x 12.4" |
| Shipping Dimensions | 23.1" x 20.0" x 14.9" |
| Product Weight / Shipping Weight | 26.8 lbs. / 30.6 lbs. |
You might also like these best sellers...
















