1.5 cu. ft. 900W Sharp White Carousel Convection + Microwave Oven - SMC1585BW
1.5 cu. ft. 900W Sharp White Carousel Convection + Microwave Oven
Model: SMC1585BW











1.5 cu. ft. 900W Sharp White Carousel Convection + Microwave Oven
Model: SMC1585BW
Key Features
14.1" Ceramic Carousel Turntable for Even Cooking and Reheating
CONVENIENT COUNTERTOP OPTIONS FOR YOUR HOME
Size
Finishes
Settings
Power
Built to Fit Your Needs
Make Yesterday’s Food Tonight’s Feast
Description
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
14.1" Ceramic Carousel Turntable for Even Cooking and Reheating
CONVENIENT COUNTERTOP OPTIONS FOR YOUR HOME
See why home cooks throughout the world trust Sharp Carousel
Size
Compact 1.5 cu. ft. capacity14.1" ceramic turntable
Finishes
Matte white finish with scratch-resistant glass doorOptional trim kit (Stainless Steel Only)
Settings
Convection cooking option+60 seconds keyAuto DefrostPopcorn and beverage settings
Power
900 watts output10 cooking power levels
Built to Fit Your Needs
The Sharp 1.5 cu. ft. White Carousel Convection Microwave Oven gives you the best of both worlds. Convection technology circulates the heated air and gives you perfect roasting, baking and browning. The microwave oven provides the speed you desire. 900 watts of power give you rapid reheating and fast cooking.
Make Yesterday’s Food Tonight’s Feast
With innovative features like Auto Broil, Auto Roast, Auto Bake, Auto Defrost and the Carousel turntable system the 1.5 cu. ft. Sharp SMC1585BW White Carousel Microwave Oven makes reheating your favorite foods, snacks and beverages a breeze. The SMC1585BW has a convenient "+60 seconds" key for instant start, a convection cooking option, convenient popcorn and beverage settings, and precise cook sensor technology.
Perfect Design for Your Dream Kitchen
The SMC1585BW features an easy-to-read modern keysheet design. An enhancement from the R930BW model, the SMC1585BW microwave oven includes an oven-to-table quality ceramic turntable platter. Easy-to-clean matte white finish with scratch-resistant glass door complements your style.
Convenience You Can Count On
Convection Cooking OptionConvenient "+60 Seconds" Key for Instant StartPrecise Cook Sensor TechnologyOne-Touch Start for the Most Popular Cooking Times14.1" Ceramic Carousel® Turntable for Even Cooking and ReheatingPremium Stainless Steel InteriorOptional Sharp Trim Kit (Stainless Steel Finish Only)
USER-FRIENDLY FEATURES MAKE COOKING AND REHEATING EASY
Quick and Accurate Defrosting
Auto Defrost regulates the power to accurately and automatically defrost by time or weight. Take the guesswork out of thawing most foods including meat, poultry, and fish.
Precise Cooking Technology
Precise Cook Sensor Technology automatically adjusts the cooking time. Makes cooking fast, easy and worry-free.
One-Touch Convenience
Convenient, preset, one-touch keys get you started for the most popular cooking times, from thirty seconds to up to six minutes. Or use popcorn, beverage and entrée settings for convenient one-touch cooking.
ADA COMPLIANT SHARP APPLIANCES
ADA Compliant Home Appliances
Sharp Home Appliances can help to make your home accessible to people with disabilities.The Americans with Disabilities Act establishes accessibility guidelines for many products. Sharp offers an array of appliances that can be integrated into an ADA compliant kitchen. A touch-control microwave oven placed at counter height provides cooking access for people of various ages and physical abilities.
ADA Compliant Microwave Ovens
To be part of an ADA compliant kitchen, a microwave oven must meet the following requirements:Maximum high forward reach for controls and operating mechanisms is 48"; maximum low forward reach is 20".Controls and operating mechanisms must be operable with one hand and shall not require tight grasping, pinching or twisting of the wrist. The force required to activate controls shall be no more than 5 lbs.
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight (In./lbs.)
| Product Dimensions (W x H x D) | 24.7" x 14.9" x 19" |
| Cavity Dimensions (W x H x D) | 16.1" x 9.7" x 16.1" |
| Shipping Dimensions (W x H x D) | 27.4" x 18" x 21.3" |
| Product Weight/ Shipping Weight | 60 lbs./ 68 lbs. |
Design
| Cavity or Interior Color | Stainless Steel |
| Door Color | White |
| Control Type | Touch Control |
| Control Panel Color | White |
| Cabinet Finish or Color | White |
| Display | White LED |
| Trim Kit (Stainless Steel Only) | RK93S27M, RK93S30M, RK94S27, RK94S30 |
Features
| Capacity (Cu. Ft.) | 1.5* |
| Heating Type | Microwave/ Convection |
| Watts | 900 |
| Cooking Power Levels | 10 |
| Turntable Type | Removable |
| Turntable Material | Ceramic |
| Turntable Diameter (Inches) | 14.1 |
| Removable Rack(s) | 2, Upper and Lower |
| Interior Light | Yes |
| Multi-Stage Cook | Yes |
| Defrost By Weight or By Time | Yes |
| One Touch Buttons | Reheat, Popcorn, +60 Sec, Auto Broil, Auto Roast, Auto Bake, Auto Defrost, Preheat, Convect, Broil, Low & High Mix |
| +60 Seconds Key | Yes |
| Plus & Minus Cooking Time | Yes |
| Sensor Cooking Functions | Yes |
| Keep Warm Function | Yes |
| Sensor Reheat | Yes |
| Convection (Roasting, Baking) | Yes (100 degrees F to 450 degrees F) |
| Heating Elements | 1 |
| Demonstration Mode | Yes |
| Heater Output Power (Watts) | 1450 |
| Help Menu | Yes |
| Clock/ Timer | Yes |
| Child Safety Lock | Yes |
Additional Specifications
| Power Source/ Ratings | AC 120V, 60Hz |
| Safety Compliance | UL®/ cUL® |
Warranty/ UPC
| Warranty Parts and Labor | 1 Year Limited Parts/ 1 Year Limited Labor |
| Magnetron Tube | 4 Years (magnetron tube part only) |
| UPC | 074000619937 |
Other
| Product Dimensions (W x H x D) | 24.7" x 14.9" x 19" |
| Cavity Dimensions (W x H x D) | 16.1" x 9.7" x 16.1" |
| Shipping Dimensions (W x H x D) | 27.4" x 18" x 21.3" |
Dimensions & Weight
| Width | - |
| Height | - |
| Length | - |
| Weight | - |
| Product Dimensions (W x H x D) | 24.7" x 14.9" x 19" |
| Cavity Dimensions (W x H x D) | 16.1" x 9.7" x 16.1" |
| Shipping Dimensions (W x H x D) | 27.4" x 18" x 21.3" |
| Product Weight/ Shipping Weight | 60 lbs./ 68 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | - |
| Shipping Height | - |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
















