2.2 cu. ft. Sensor Cooking Microwave - WMCS7024PZ
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
2.2 cu. ft. Sensor Cooking Microwave
Model: WMCS7024PZ















+5more
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
2.2 cu. ft. Sensor Cooking Microwave
Model: WMCS7024PZ
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Specifications
Specifications
Certifications
| ADA Compliant | Yes |
| Prop 65 | Standard |
Exterior Details
| Cabinet Color | Black |
| Door Opening Direction | Left |
| Handle Color | No Handle |
Controls
| Control Location | Right |
| Control Type | Electronic Touch |
| Display Color | White |
| Electronic Display Type | LED |
| Microwave Selections | Add 30 Seconds, Add A Minute, Auto Cook, Beverage, Control Lock, Cook Power, Cook Time, Cook/Start, Defrost, Dinner Plate, End of Cycle Signal, Fresh Vegetable, Frozen Entree, Frozen Vegetabl |
| Number of Keypads | 1 |
| Number of Power Levels | 10 |
| Number of Quick Touch/One-Touch Selections | 6 |
| Number of Sensor Control Keypads | 2 |
| One Touch Cooking | Yes |
Ventilation Details
| Fan Speed Indicator | No |
| Night Light | No |
Smart Compatibility
| Connectivity | No |
| Smart Appliance | No |
| Works With | No |
Details
| Blower Type | Forced Air |
| Cavity Finish | Powder Coat |
| Clock | Yes |
| Door Opening Direction | Left |
| Door Release | Push Button |
| Grill | No |
| Microwave Configuration | Countertop |
| Microwave Interior Light | Incandescent |
| Microwave Type | Countertop |
| Number of Microwave Racks | 0 |
| Turntable | Recessed |
| Turntable Diameter Size | 16-1/2 in |
| Work Surface Light | No |
Microwave Details
| Door Release | Push Button |
| Sensor Cooking | Yes |
Oven Cavity Details
| Convection | No |
| Cooking Power | 1,200 w |
Electrical
| Power Cord Included | Yes |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 3.91 ft³ |
| Dimensional Weight | 48.63 lbs. |
| Total of Cubes | 3.91 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 48.63 lbs. |
Dimensions & Weight
| Width | 24.75 in. |
| Height | 14.19 in. |
| Length | 19.25 in. |
| Weight | 52.5 lbs. |
| Depth Closed Excluding Handles | 19-1/4 in |
| Depth Closed Including Handles | 19-1/4 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 38-7/8 in |
| Gross Weight | 52-1/2 lbs |
| Interior Depth | 18-5/8 in |
| Interior Height | 11-563/1000 in |
| Interior Width | 18-219/500 in |
| Net Weight | 46-9/10 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29.75 in. |
| Shipping Height | 19.19 in. |
| Shipping Length | 24.25 in. |
| Shipping Weight | 92.5 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 92.5 lbs. |
| Source | Calculation |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Whirlpool Appliances in Missouri.















