$1,699.99
24 In. 1.2 Cu. Ft. 950w Stainless Steel Smart Easy Wave Open Microwave Drawer Oven - SMD2489ES
24 In. 1.2 Cu. Ft. 950w Stainless Steel Smart Easy Wave Open Microwave Drawer Oven
Model: SMD2489ES


















24 In. 1.2 Cu. Ft. 950w Stainless Steel Smart Easy Wave Open Microwave Drawer Oven
Model: SMD2489ES
$1,699.99
Key Features
Works with Alexa, and the Sharp Kitchen App on the App Store and Google Play
Enjoy Hands-Free Cooking with Over 35 Alexa Voice Commands with the Amazon Alexa App or your Echo Device
"Easy Wave Open" for Quick, Touchless Opening of the Microwave Drawer Oven
Concealed, Touch Glass Controls are Easy-to-See and Operate at a Convenient 45° Angle
Modern Edge-to-Edge Black Glass with Convenient Viewing Window
Built-In Airflow Control for Flush Mounting
Easy to Use
Compliments your Style
Description
Documents
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Works with Alexa, and the Sharp Kitchen App on the App Store and Google Play
Enjoy Hands-Free Cooking with Over 35 Alexa Voice Commands with the Amazon Alexa App or your Echo Device
"Easy Wave Open" for Quick, Touchless Opening of the Microwave Drawer Oven
Concealed, Touch Glass Controls are Easy-to-See and Operate at a Convenient 45° Angle
Modern Edge-to-Edge Black Glass with Convenient Viewing Window
Built-In Airflow Control for Flush Mounting
Easy to Use
Sharp Kitchen Mobile Application keeps you in control. Easy Wave Open touchless operation, Easier cooking and cleanup
Compliments your Style
Elegant, low-profile design, Concealed, touch glass controls, Black glass and stainless-steel finish, Bright, LED interior lighting
Design Flexibility
Install below an island, peninsula or standard cabinetry or below a wall oven. Optional 30" Extension Kit available
Capacity
Fits 4 qt. casserole dish, Tall enough for a 20-oz. tall coffee cup, 1.2 cubic feet; 950 watts
Designed for Your Dream Kitchen
Sharp's top-of-the-line 24-inch Stainless Steel Microwave Drawer Oven has been designed with discreet branding inside the hidden control panel to complement the widest range of kitchen styles and appliances. The sleek, low-profile design, edge-to-edge black glass, and stainless-steel finish beautifully complement any kitchen.
Hidden Control Panel
Easy-to-see and operate, the hidden control panel smoothly opens to a convenient 45° angle. The modern, touch glass panel wipes clean quickly and easily. The hidden control panel puts all of the controls at your fingertips when you need them, and out of sight when you don’t.
Convenient Placement Options
The SMD2489ES 24-inch Microwave Drawer Oven offers flexible placement options below an island, peninsula or standard cabinetry, or can be installed below your wall oven.
Keep Control in the Palm of Your Hand
The Sharp SMD2489ES is the first, built-in, Smart Microwave Drawer™ Oven. Over 35 convenient and simple voice commands help you make the most of what this smart microwave oven has to offer. What could be easier, than just asking, "Alexa, defrost 1 pound of chicken" to your Amazon Echo device? Our wide selection of Alexa commands and Sensor Cook & Defrost menu items take the guesswork out of cooking. Download the Sharp Kitchen app and pair with Alexa to enable the smart features.
Easy Wave Open Drawer System
Sharp's top-of-the-line Microwave Drawer Oven features Easy Wave Open for touchless operation. Simply wave up-and-down near the motion sensor and Microwave Drawer Oven will glide open. The SMD2489ES Sharp Microwave Drawer Oven stays closed when you walk by, so children and pets won’t accidentally open it.
Automatic Drawer System
Sharp’s exclusive Automatic Drawer system lets you give the drawer a small nudge and the smooth, even, gliding action and solid construction help prevent liquids from spilling.
Works with Alexa, and the Sharp Kitchen App on the App Store® and Google Play
"Easy Wave Open" for Quick, Touchless Opening of the Microwave Drawer™ Oven
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Features
| Width | 24" |
| Capacity (cu. ft.) | 1.2 |
| Finish | Stainless Steel, Black Glass |
| Output Power (watts) | 950 |
| Interior Light | LED |
| Timer / Setting | Yes |
| Open / Close | Yes |
| Start / +30 Sec | Yes |
| Stop / Clear | Yes |
| Power Level | 11 |
| Clock | Yes |
| Multi-Stage Cooking | 4 |
| Control Lock | Yes |
| Demo Mode | Yes |
| Microwave ON Indicator | Yes |
| End of Cooking Reminder | Yes |
| Auto Start | Yes |
| Standby Mode | Yes |
| Drawer Opening | Mobile App, "Easy Wave Open" Motion Sensor or Open/Close Button, and Alexa Voice Command |
Dimensions & Weight ( in. / lbs. ) ( w x h x d )
| Cavity Interior | 17-11/32" x 7-7/8" x 21-13/16" |
| Product Weight / Shipping Weight | 74.0 lbs. / 85.8 lbs. |
| Shipping Dimensions | 27-11/16" x 21-1/2" x 29-1/16" |
| Standard Mount Cutout Dimensions | 22-1/8” x 15-9/16” x 23-1/2” |
| Flush Mount Cutout Dimensions | 23-7/8” x 16-1/4” x 23-1/2” |
Control Panel
| Control Panel Location | Center / Top |
| Control Panel Type | Glass Touch, Drop-Down 45° Angle |
| Display Type | LCD |
| Display Color | White on Black Background |
Cooking / Menu Presets
| Popcorn | Sensor |
| Reheat | Sensor |
| Defrost Setting | Ground Meat, Steaks/Chops, Boneless Poultry, Bone-in Poultry, Roast, Casserole or Soup |
| Sensor Cook | Baked Potatoes, Sweet Potatoes, Fish/Seafood, Brown Rice, White Rice, Quick Fresh Vegetables, Longer Fresh Vegetables, Steamer Bags, Frozen Vegetables, Ground Meat, Frozen Entrées |
| Melt, Soft & Warm Options | Butter, Chocolate, Ice Cream, Cream Cheese, Syrup, Dessert Topping |
| Other Menus | Beverage Reheat, Hot Water, Hot Cereal |
Additional Features
| Works with Alexa | Yes |
| WiFi Connectivity | Yes |
| Oven Floor | Patterned Glass |
| Flush Mount Ready | Yes, Vent Built into the Bottom |
| Mobile Application | Yes, Available on the App Store® or Google Play |
Additional Specifications
| Power Source | 120V, 60Hz / 14.5A / 1.67 KW |
Warranty / UPC
| Parts | 1 year |
| Labor | 1 year |
| Magnetron Tube | 4 years (parts only) |
| UPC | 074000620896 |
Optional Accessories
| Model | SKMD30E9ES |
| Product Name | Extension Kit for 30" Width |
| Color | Stainless Steel with Black Glass |
| UPC | 074000621039 |
| Product Name | Drawer Pedestal |
| Model | SKMD24U0ES |
| Color | Stainless Steel or Custom Panel Ready |
| UPC | 074000620865 |
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | 85.8 in. |
| Length | 23.25 in. |
| Weight | - |
| Product Weight / Shipping Weight | 74.0 lbs. / 85.8 lbs. |
| Shipping Dimensions | 27-11/16" x 21-1/2" x 29-1/16" |
| Standard Mount Cutout Dimensions | 22-1/8” x 15-9/16” x 23-1/2” |
| Flush Mount Cutout Dimensions | 23-7/8” x 16-1/4” x 23-1/2” |
| Shipping Dimensions | 27-11/16" x 21-1/2" x 29-1/16" |
| Standard Mount Cutout Dimensions | 22-1/8” x 15-9/16” x 23-1/2” |
| Flush Mount Cutout Dimensions | 23-7/8” x 16-1/4” x 23-1/2” |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 27.69 in. |
| Shipping Height | 21.5 in. |
| Shipping Length | 29.06 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 27.71 ft³ |
| Dimensional Weight | 344.43 lbs. |
| Total of Cubes | 27.71 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 344.43 lbs. |
You might also like these best sellers...
















