1.7 Cu. Ft. Over-The-Range Microwave - FGMV17WNVF
1.7 Cu. Ft. Over-The-Range Microwave
Model: FGMV17WNVF
















1.7 Cu. Ft. Over-The-Range Microwave
Model: FGMV17WNVF
Replaced By
Key Features
Effortless Clean™ Interior
Sensor Cooking
Cooktop LED Lighting
Over 30 Options
Effortless™ Reheat
Smudge-Proof® Stainless Steel
Interior LED Lighting
SpaceWise® Rack
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Effortless Clean™ Interior
Easily wipe away and clean spills from your microwave with the Effortless Clean™ Interior surface.
Sensor Cooking
Microwave automatically adjusts power levels and cooking times to cook a variety of items, effortlessly.
Cooktop LED Lighting
Make meal preparation and cooking simple with LED lighting that offers a clear, bright view of your cooktop.
Over 30 Options
Versatile settings include: Chicken nuggets and snacks.
Effortless™ Reheat
Reheat almost anything at the touch of a button.
Smudge-Proof® Stainless Steel
Resists fingerprints and cleans easily.
Interior LED Lighting
LED interior microwave light stays on while your dish cooks.
SpaceWise® Rack
Our SpaceWise® Rack creates more room so you can cook multiple dishes at once.
One-Touch Options
Our microwaves feature easy-to-use one-touch buttons so you can cook baked potatoes, popcorn or even add 30 seconds with the touch of a button.
Extra-Large 13-1/2" Diameter Glass Turntable
Big bowls and large casserole dishes are no problem for our extra-large glass turntable. It rotates for even cooking.
Specifications
Other
| Prop 65 Label | Yes |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Microwave Capacity | 1.7 Cu. Ft. |
Cooking Controls
| Clock | Yes |
| Cooking Power | 1000 Watts |
| Number of Power Levels | 9 |
Certifications and Approvals
| ADA Compliant | No |
| UL Listed | Yes |
Electrical Specifications
| Voltage Rating | 120 V |
Surface Light System
| Lighting Type | LED |
| Number of Lights | 2 |
Installation
| Power Supply Connection Location | Right Top |
Internal Specifications
| Turntable Diameter | 13 59/100" |
| Turntable Material | Glass |
Microwave Cooking
| Melt / Soften | Yes |
| Popcorn | Yes |
| Potato | Yes |
| Sensor Cooking | Yes |
| Veggies | Yes |
Microwave Control Features
| + 30 Seconds | Yes |
Ventilation System
| Exhaust Fan Speeds | 2 |
| Removable Grease Filter | Yes |
| Charcoal Filter Included | Yes |
Dimensions & Weight
| Width | 29 in. |
| Height | 16 in. |
| Length | 15 in. |
| Weight | 51.3 lbs. |
| Microwave Interior Height | 9 7/16" |
| Microwave Interior Width | 20 15/16" |
| Microwave Interior Depth | 14 13/32" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34 in. |
| Shipping Height | 21 in. |
| Shipping Length | 20 in. |
| Shipping Weight | 91.3 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 91.3 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 4.03 ft³ |
| Dimensional Weight | 50.07 lbs. |
| Total of Cubes | 4.03 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 50.07 lbs. |
Where to Buy Frigidaire Gallery Appliances in Missouri.

















