- FPBM3077RF
Model: FPBM3077RF















Model: FPBM3077RF
Replaced By
Key Features
2-In-1 Convection Oven or Microwave
PowerBright® Cooktop LED Light
PowerSense™ Cooking Technology
PowerPlus® 4-Speed Fan
Smudge-Proof® Stainless Steel
PowerBright® Interior LED Light
Adjustable Timer
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
2-In-1 Convection Oven or Microwave
Bake more evenly with PowerPlus™ Convection or cook at microwave speed, all-in-one.
PowerBright® Cooktop LED Light
Make meal preparation and cooking simple with LED lighting that offers a clear, bright view of your cooktop.
PowerSense™ Cooking Technology
Results you can trust. PowerSense™ Cooking Technology automatically senses ideal time and power levels.
PowerPlus® 4-Speed Fan
Over-the-range microwave doubles as a hood and offers 4 levels of ventilation depending on your needs - turbo, high, medium and low. The fan is capable of moving up to 400 cu. ft. of air per minute.
Smudge-Proof® Stainless Steel
Resists fingerprints and cleans easily.
PowerBright® Interior LED Light
See the power. See the results in action. LED interior microwave light stays on while your dish cooks.
Adjustable Timer
Now you can adjust the cooking time of your dish while its cooking. The adjustable timer allows you to add 30 seconds on the timer.
Certifications
UL Listed
Specifications
Cooking Controls
| Clock | Yes |
| Cooking Power | 1050 Watts |
| Number of Power Levels | 9 |
Certifications and Approvals
| ADA Compliant | No |
| CSA Listed | No |
| UL Listed | Yes |
Electrical Specifications
| Voltage Rating | 120 V |
Surface Light System
| Lighting Type | LED |
| Number of Lights | 2 |
Installation
| Power Supply Connection Location | Right Top |
Internal Specifications
| Interior Light Wattage | 40 Watts |
| Turntable Diameter | 14 3/16" |
| Turntable Material | Glass |
Microwave Cooking
| Melt / Soften | Yes |
| Popcorn | Yes |
| Potato | Yes |
| Sensor Cooking | Yes |
| Veggies | Yes |
Microwave Control Features
| + 30 Seconds | No |
Ventilation System
| Exhaust Fan Speeds | 4 |
| Removable Grease Filter | Yes |
| Charcoal Filter Included | Yes |
Other
| Prop 65 Label | Yes |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Microwave Capacity | 1.8 Cu. Ft. |
Dimensions & Weight
| Width | 29 in. |
| Height | 17 in. |
| Length | 16 in. |
| Weight | 76.95 lbs. |
| Microwave Interior Height | 9 15/16" |
| Microwave Interior Width | 21 1/4" |
| Microwave Interior Depth | 14 3/4" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34 in. |
| Shipping Height | 22 in. |
| Shipping Length | 21 in. |
| Shipping Weight | 116.95 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 116.95 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 4.56 ft³ |
| Dimensional Weight | 56.75 lbs. |
| Total of Cubes | 4.56 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 56.75 lbs. |
Where to Buy Frigidaire Professional Appliances in Missouri.


















