built-in microwave30'' - HMV8052U
built-in microwave30''
Model: HMV8052U














built-in microwave30''
Model: HMV8052U
Replaced By
800 Series Over-The-Range Microwave 30'' Left SideOpening Door
Model: HMV8054U

$899.00
Was$1,099.00Save $200.00 (18%)
Key Features
Pairs with Bosch Ranges or Cooktops
Experience speed and precision with the Speed Oven
SpeedChef for quick convenience
Spacious Interior
Stainless steel interior: easy to clean interior thanks to smooth surfaces and no sharp edges.
Over-the-Range Microwave: designed to install with a Bosch range or cooktop.Close
2-in-1 Experience: offers a variety of cooking options by combining a microwave and convection oven.Close
Triple Distribution Turntable: offers more even cooking by distributing heat effectively.
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Pairs with Bosch Ranges or Cooktops
The Bosch over-the-range microwave is designed to be installed with a Bosch slide-in range or cooktop.
Experience speed and precision with the Speed Oven
Experience the best of both worlds: speed and precision with dual capability. As a 2-in-1, microwave and convection oven, Speed Ovens give the option to quickly reheat entrees, or offer powerful performance with the capacity to convection cook when you need it.
SpeedChef for quick convenience
These preset cooking cycles are programmed to offer quick cooking settings for your favorite dishes.
Spacious Interior
This large cooking interior gives you the flexibility to cook various dishes.
Stainless steel interior: easy to clean interior thanks to smooth surfaces and no sharp edges.
Over-the-Range Microwave: designed to install with a Bosch range or cooktop.Close
The Bosch over-the-range microwave is designed to be installed with a Bosch slide-in range or cooktop.
2-in-1 Experience: offers a variety of cooking options by combining a microwave and convection oven.Close
Experience the best of both worlds: speed and precision with dual capability. As a 2-in-1, microwave and convection oven, Speed Ovens give the option to quickly reheat entrees, or offer powerful performance with the capacity to convection cook when you need it.
Triple Distribution Turntable: offers more even cooking by distributing heat effectively.
Multi-Speed Vent: efficiently removes steam, smoke, grease and odors from your kitchen.
LED-display control, white:
easy-to-use thanks to direct access to additional functions.
Stainless steel interior:
easy to clean interior thanks to smooth surfaces and no sharp edges.
Over-the-Range Microwave:
designed to install with a Bosch range or cooktop.
2-in-1 Experience:
offers a variety of cooking options by combining a microwave and convection oven.
Triple Distribution Turntable Disk:
provides improved distribution of microwave energy for more even cooking.
Specifications
General
| Max. Microwave Power | 1000 W |
| Cavity Capacity | 1.8 Cu Ft |
| ADA Compliant (When Installed to ADA requirements) | no |
| Number of Power Levels | 10 |
| Cooking Modes | Microwave, 3D hot air |
| Cooking Modes that Combine with Microwave Function | Not Applicable |
Design
| Color | Stainless Steel |
| Door Opening | Handle |
| Door Options | Left |
Size and Weight
| Product Packaging Dimensions (HxWxD) | 20.07 x 33.26 x 19.29 |
| Overall Appliance Dimensions (HxWxD) (in) | 17 1/2'' x 29 7/8'' x 15 7/8" |
| Required Cutout Size (HxWxD) (in) | 30'' x 30'' x 12"-14'' |
| Net Weight | 73.000 lbs |
| Turntable Diameter (in) | 14 3/16" |
Technical Specifications
| Power Cord Length | 40" |
| Volts | 120 V |
| Watts | 1450 W |
| Fuse protection | 15 A |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 17.5 in. |
| Length | 15.88 in. |
| Weight | 73 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 22.5 in. |
| Shipping Length | 20.88 in. |
| Shipping Weight | 113 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 113 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 4.8 ft³ |
| Dimensional Weight | 59.71 lbs. |
| Total of Cubes | 4.8 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 59.71 lbs. |
Safety
| Safety | Not Applicable |















