Spacemaker Microwave Oven - JVM1650CH
Spacemaker Microwave Oven
Model: JVM1650CH








Spacemaker Microwave Oven
Model: JVM1650CH
Replaced By
Ge® 1.6 Cu. Ft. Over-the-range Microwave Oven
Model: JVM3160DFCC

$242.00
Was$349.00Save $107.00 (31%)
Key Features
1.6 cu. ft. capacity
Convenience cooking controls
Sensor cooking controls
Auto and time defrost
Removable oven rack with two positions
Turntable On/Off
Two-speed, 300-CFM venting system
Description
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
1.6 cu. ft. capacity
1000 Watts (IEC-705 test procedure)
Convenience cooking controls
Operating made quick and easy
Sensor cooking controls
Automatically adjusts time and power for delicious cooking results
Auto and time defrost
Defrosting times and power levels are programmed automatically or manually for optimal results
Removable oven rack with two positions
makes multi-dish cooking possible
Turntable On/Off
Controls turntable operation
Two-speed, 300-CFM venting system
Removes smoke, steam and odors
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 67 lb |
| Cabinet Width | 30 in |
| Net Weight | 59 lb |
| Cavity (W x H x D) | 20-1/4 x 9-1/4 x 14-13/32 |
| Overall Depth | 15 1/4 in |
| Overall Height | 16 13/32 in |
| Overall Width | 29 7/8 in |
ACCESSORIES
| Optional Side Filler Panel Kit | JX48 |
| Recirculating Charcoal Filter Kit | JX81A (Optional) |
FEATURES
| Electronic Digital Display with Clock | Scrolling |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Vegetables (Instant-On, 3 Codes) |
| Control Features | Turntable On/Off |
| Rack Type | Wire Oven Rack |
| SmartControl System | Help Pad |
| Timer (On/Off) | No / Yes |
| Reminder (24 hr) | Yes |
| Express Cook | Instant-On 1-6 |
| Variable Scroll Speed | 5 speeds (sub-pad w/ AM/PM) |
| Turntable On / Off | Yes |
| Power Levels | 10 |
| Display On/Off | Sub-Pad w/Zero |
| Control Type | Electronic Touch |
| Cooktop Lighting | Bright/Night/Off |
| Sound Volume Control | 4 levels |
| Exhaust Fan | 2-Speed |
| Turntable | Glass |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Snacks (6 Codes) |
| Time Cook | I & II |
| Cooking Technology | Traditional |
| Minute Cook | Instant-on 1-6 |
| Time Preference | Control Enhancement (1/9) |
| Control Features | Child Lock |
| Control Features | Add 30 Seconds (Instant-On) |
| Control Features | Cooking Complete Reminder |
| Control Features | Delay Start |
| Control Features | Auto & Time Defrost |
| Control Features | Clock with AM/PM Pad |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Cook |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Beverage (Instant-On) |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Popcorn (Instant-On) |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Potato (Instant-On) |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Reheat (Instant-On) |
| Microwave Watts (IEC-705) | 1,000 W |
| SmartControl System | Concurrent Programming |
| Turntable Size | 13.5 |
APPEARANCE
| Case Color | Bisque |
| Handle | Designer Style |
| Installation | Easy Mount |
| Door Color | Bisque |
| Color Appearance | Bisque on Bisque |
POWER / RATINGS
| Frequency (MHz) | 2450 |
| Electrical Input - 120V Amperage | 15 |
| Electrical Input - 120V Watts | 1580 |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
ECONOMICAL / QUIET
| Venting Type | Externally Vented |
Other
| Cavity (W x H x D) | 20-1/4 x 9-1/4 x 14-13/32 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 16.41 in. |
| Length | 15.25 in. |
| Weight | 59 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 21.41 in. |
| Shipping Length | 20.25 in. |
| Shipping Weight | 99 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 99 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 4.33 ft³ |
| Dimensional Weight | 53.77 lbs. |
| Total of Cubes | 4.33 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 53.77 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 1.60 cu ft |















