1.9 Cu. Ft. Over-the-Range Sensor Microwave Oven - JVM7195DKCC
1.9 Cu. Ft. Over-the-Range Sensor Microwave Oven
Model: JVM7195DKCC














Product Video

1.9 Cu. Ft. Over-the-Range Sensor Microwave Oven
Model: JVM7195DKCC
Replaced By
Ge® 1.6 Cu. Ft. Over-the-range Microwave Oven
Model: JVM3160DFCC

$242.00
Was$349.00Save $107.00 (31%)
This model is on display at:
Key Features
1.9 cu. ft. capacity
Melt feature
Easy clean interior with steam clean
Weight and time defrost
Upfront charcoal filter with indicator light
Four-speed, 400-CFM venting fan system
Recessed turntable with on/off
Sensor cooking controls
Description
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
1.9 cu. ft. capacity
1000 Watts (IEC-705 test procedure)
Melt feature
Worry-free melting of butter, caramel, chocolate and marshmallows
Easy clean interior with steam clean
Makes cleaning spills and splatters a snap
Weight and time defrost
Simply enter the weight of the food, and the oven automatically sets the optimal defrosting time and power level or set your desired time for defrosting
Upfront charcoal filter with indicator light
Light indicates when odor-removing charcoal filter needs to be replaced
Four-speed, 400-CFM venting fan system
Quickly removes smoke, steam and odors from the cooktop to keep kitchen air fresh and clean
Recessed turntable with on/off
Controls turntable operation
Sensor cooking controls
Automatically adjusts time and power for delicious cooking results
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Other
| Cavity (W x H x D) | 20-7/8 x 10-7/8 x 14-1/2 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.75 in. |
| Height | 16.5 in. |
| Length | 15.5 in. |
| Weight | 55 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.75 in. |
| Shipping Height | 21.5 in. |
| Shipping Length | 20.5 in. |
| Shipping Weight | 95 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 95 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 4.4 ft³ |
| Dimensional Weight | 54.74 lbs. |
| Total of Cubes | 4.4 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 54.74 lbs. |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 61 lb |
| Cabinet Width | 30 in |
| Net Weight | 55 lb |
| Cavity (W x H x D) | 20-7/8 x 10-7/8 x 14-1/2 |
| Overall Depth | 15 1/2 in |
| Overall Height | 16 1/2 in |
| Overall Width | 29 3/4 in |
FEATURES
| Cooking Modes | Microwave Steam |
| Electronic Digital Display with Clock | Digital (1 line) |
| Oven Interior | Easy Clean Interior |
| Express Cook | 1-5 Minutes |
| Style | Over-The-Range |
| Turntable On / Off | Yes |
| Power Levels | 10 |
| Control Type | Electronic Touch |
| Microwave Oven Interior | Easy Clean Enamel Interior |
| Cooktop Lighting | Halogen |
| Exhaust Fan | 400-CFM |
| Turntable | Glass Recessed |
| Cooking Technology | Microwave |
| Interior Oven Light | Incandescent |
| Control Features | Cancel/Off |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Defrost: Weight/Time |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Reheat |
| Control Features | Steam Clean |
| Control Features | Add 30 Seconds |
| Control Features | Cook Time |
| Control Features | Settings |
| Control Features | Power Level |
| Control Features | Lock Controls |
| Control Features | Start/Pause |
| Control Features | Replace Filter Notification |
| Control Features | Melt |
| Cooktop Lighting | Bright/Night/Off |
| Exhaust Fan | 4-Speed |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Beverage |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Melt |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Popcorn |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Potato |
| Microwave Watts (IEC-705) | 1,000 W |
| Turntable Size | 14.25 |
ECONOMICAL / QUIET
| Non-Vented | Convertible to Recirculating (Filter Included) |
| Venting Type | Externally Vented (Factory Set) |
ACCESSORIES
| Recirculating Charcoal Filter Kit | JX81H (Included) |
| Optional Kits | 15" Bump Out Kit - JX15BUMPWW |
APPEARANCE
| Case Color | Bisque |
| Handle | Color-Matched |
| Oven Door Features | Oven Window |
| Installation | Easy Mount |
| Door Color | Bisque |
| Color Appearance | Bisque |
POWER / RATINGS
| Input Volts/Hertz | 120/60 |
| Electrical Input - 120V Amperage | 15 |
| Electrical Input - 120V Watts | 1580 |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
CAPACITY
| Vent CFM | 400 |
| Total Capacity (cubic feet) | 1.90 cu ft |



















