2.2 cu. ft. Over-the-Range Microwave Oven with EasyClean® - LMHM2237ST
2.2 cu. ft. Over-the-Range Microwave Oven with EasyClean®
Model: LMHM2237ST













2.2 cu. ft. Over-the-Range Microwave Oven with EasyClean®
Model: LMHM2237ST
Key Features
Catch The Smoke
Largest Capacity¹
Sleek Design
QuietPower™ Ventilation System
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Catch The Smoke
Reduce smoke and lingering cooking smells with LG’s enhanced ExtendaVent™ 2.0. Where most over-the-range microwaves only cover the rear of the cooktop, ExtendaVent™ 2.0 provides powerful ventilation over virtually the entire cooktop, back to front. That’s what we call clearing the air.
Largest Capacity¹
With largest capacity at 2.2. cu.ft., there's always plenty of room to heat large items.
Sleek Design
With SmoothTouch™ glass controls located at the bottom of the glass door, this microwave delivers on both style and ease of use.
QuietPower™ Ventilation System
With an Over-the-Range Microwave Oven, strong ventilation is key. That’s why LG has created the QuietPower vent, which does the job quietly, without interrupting your life.
Specifications
Warranty
| Parts | Yes Year |
| Labor | Yes Year |
Other
| Carton Dimensions (in) (W x H x D) | 33 9/16" x 21" x 20 1/2" |
| Exterior (WxHxD) | 29 14/16" x 17 13/18" x 15 13/16" |
| Interior (WxHxD) | 21 15/16" x 11 10/16" x 14 9/16" |
| Shipping Qty. | 288 sets / 40ft. |
Accessories
| Bi-Level Cooking Rack | Yes |
| Heavy Duty Rack | 4 |
| Spray Water Tank | 10 |
| Standard Rack | 13 |
Appearance
| Handle Type | Curved Bar |
| All Available Colors | Stainless Steel (ST ) |
| Exterior Design | WideView™ Traditional |
| Interior Color | Gray |
Capacity
| Oven Capacity (cu. ft.) | 2.2 cu.ft. |
Cooktop
| No. of Grates | 400 |
Controls
| Clock | 12 hr or 24 hr (option) |
| Cooking Complete Reminder | Yes |
| Display | SmoothTouch™ Glass Controls White, VFD Scrolling, 2 Line |
| Kitchen Timer | Yes |
| Oven Control Type | Digital |
Features
| Child Lock | Yes |
| Defrost | Auto, Rapid Defrost, Time |
| EasyClean® Interior | Yes |
| Energy Savings Key | Yes |
| EZ-On | Yes |
| Melt/Soften | Yes |
| More/Less | Yes |
| Popcorn Key | Yes |
| Reheat | Sensor Reheat |
| Turntable Diameter (in.) | 14.2" |
| Turntable On/Off | Yes |
| Turntable Type | DDS |
Lighting
| Lighting | 4W LED (Exterior), 30W Incandescent (Interior) |
Power/Ratings
| Watts | 1000 |
Summary
| Type | Over-the-Range Microwave |
Venting System
| Filtration | Charcoal Filter |
| Vent Grille Type | Hidden |
Warranty/UPC
| Parts and Labor | 1 Year Parts and Labor (In Home Service) 10 Years Limited on Magnetron (In Home Service) |
Dimensions & Weight
| Width | - |
| Height | - |
| Length | - |
| Weight | 61.5 lbs. |
| Carton Dimensions (in) (W x H x D) | 33 9/16" x 21" x 20 1/2" |
| Shipping Weight (lbs) | 76.1 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | - |
| Shipping Height | - |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | 101.5 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 101.5 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
You might also like these best sellers...















