LG STUDIO 1.7 cu. ft. Over-the-Range Convection Microwave Oven - LSMC3086SS
LG STUDIO 1.7 cu. ft. Over-the-Range Convection Microwave Oven
Model: LSMC3086SS








LG STUDIO 1.7 cu. ft. Over-the-Range Convection Microwave Oven
Model: LSMC3086SS
Key Features
Senses Optimal Temperature for Fast Results
The Look You Love Without the Fuss
Qualifications
Convection Technology
Sensor Cooking
PrintProof Finish
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Senses Optimal Temperature for Fast Results
Sensor Cooking technology senses humidity levels within the oven and automatically adjusts cooking time and performance to help provide optimal heating performance.
The Look You Love Without the Fuss
Now you can have all of the things you love about stainless, without the need for special cleaners or constant attention. LG’s PrintProof fingerprint and smudge resistant finish easily wipes clean with a soft, dry cloth for a distinctive kitchen that handles real-life in style.
Qualifications
Convection Technology
Sensor Cooking
PrintProof Finish
Specifications
Warranty
| Parts | 2 Year |
| Labor | 2 Year |
CAPACITY
| Oven Capacity (cu.ft.) | 1.7 cu.ft. |
SUMMARY
| LG STUDIO | Yes |
| Cooking Type | Over-The-Range Microwave |
FEATURES
| Microwave Power Output (Watts) | 1650 |
| Convection Power Output (Watts) | 950 |
| Exterior Design | WideView™ Traditional |
| Control Type | Glass Touch & Dial |
| Control Location | Right Side |
| Display | White |
COOKING FEATURES:
| EasyClean® Interior | Yes |
| Sensor Cook Options | Yes |
| Convection | Yes |
| Power Levels | 5 |
| Defrost | Sensor Defrost |
| Sensor Reheat | Yes |
| Auto Cook Options | 6 |
| Custom Settings | Yes |
CONVENIENCE FEATURES:
| Racks | 1 |
| Turntable Diameter (inches) | 13.5" |
| Clock | Yes |
| Kitchen Timer | Yes |
| Completion Beeper | Yes |
| Turntable On/Off | Yes |
| Add 30 Second | Yes |
LIGHTING
| Lighting (Exterior) | 50W Halogen |
| Lighting (Interior) | 50W Halogen |
SAFETY FEATURES:
| Child Lock | Yes |
VENTING SYSTEM
| Filtration | Charcoal Filter |
| Exhaust Grease Filter | 2 |
| Power Levels | 5 |
| Vent Grille Type | Hidden |
| Vent Air Flow (CFM) | 300 |
MATERIALS/FINISHES:
| All Available Colors | PrintProof™ Stainless Steel |
| Fingerprint & Smudge Resistant Exterior | Yes |
| Interior Color | Stainless Steel |
POWER/RATINGS
| Volts | 120/60 |
| Amps / Watts | 14A/1650W |
LIMITED WARRANTY:
| Parts & Labor | 2 Years |
| Magnetron | 10 Years |
UPC CODES:
| UPC | 048231341660 |
Dimensions & Weight
| Width | - |
| Height | - |
| Length | - |
| Weight | 68 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | - |
| Shipping Height | - |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | 108 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 108 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
You might also like these best sellers...
Where to Buy LG Studio Appliances in Missouri.
















