$827.00
Was$999.00Save $172.00 (17%)
Flush Mount Microwave-Toaster Oven Combo - 1.1 Cu. Ft. - MMMF8030PZ
$827.00
Was$999.00Save $172.00 (17%)
Key Features
Toast
Keep Warm function
Wire rack
Dishwasher-safe toast pan
Steam clean
Dishwasher-safe grease filters
Stainless steel cavity
Control lockout option
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Toast
Toast up your favorites just the way you like them with toast settings from Light to Dark.
Keep Warm function
With the Keep Warm function, pan-fried or oven-baked foods stay warm for up to 60 minutes, so the whole meal hits the table at once.
Wire rack
The dishwasher-safe wire rack gives you the space you need to cook your whole meal at one time.
Dishwasher-safe toast pan
Toast, bake or broil on any rack position with the dishwasher-safe toast pan.
Steam clean
Speed through cleaning with the 13-minute steam clean cycle. Just add water, run the cycle and wipe with a wet sponge when the cycle is finished.
Dishwasher-safe grease filters
Let your dishwasher handle cleaning the stainless steel grease filters.
Stainless steel cavity
Finished with a stainless steel cavity, this Maytag® microwave is engineered to handle the heat and heavy use for years of microwaved meals.
Control lockout option
The control lockout option disables the control panel, so you don’t have to worry about accidentally pressing buttons while you’re cleaning.
Fingerprint resistant stainless steel
Easy-to-clean, fingerprint resistant stainless steel keeps your microwave looking as good on the outside as it works on the inside.
10-year limited parts warranty* *See product warranty for details.
With a 10-year limited parts warranty* on the cavity and magnetron, Maytag® microwaves are built tough enough to keep cooking for years.*See product warranty for details.
Flush hidden vent
The flush hidden vent gets the job done while staying out of the way.
Bake
Bake everything from dinner to dessert in a microwave that works hard so you don’t have to.
Charcoal odor filter
The charcoal odor filter helps prevent cooking smells from overwhelming the meal by removing high airflow odors and steam.
1.1 cu. ft. capacity
With 1.1 cu. ft. capacity, throw in meals and this microwave will handle them with ease.
Multiple speed exhaust fan
The multiple speed exhaust fan helps remove smoke and odors as you cook on your range.
Smart appliance
Stay in control and efficiently manage cooking from anywhere with access to notifications, voice control and cooking cycles right on your device.**Appliance must be connected. WiFi & App Required. Features subject to change. Details and privacy info at maytag.com/connect.
Built-in design
The built-in design maximizes space and helps create an open, airy kitchen. This microwave fits flush* with both the front and bottom of standard depth cabinets, giving your kitchen a sleek, finished look.*When installed in standard cabinet depth 12 3/4".
Turntable-free design
Skip the cramming and crowding—a turntable-free design allows corner-to-corner cooking so you can prepare multiple dishes at once for more cooking and quick cleanup.
Broil
Quickly broil in your microwave so you can brown or char without having to use the oven.
Optimized capacity
Optimized capacity means cooking space for large meals. Now you can count on your microwave to fit your favorite 13" x 9" casserole dish.
Easy to clean
Messes are no match for this microwave with a turntable-free design that helps cleaning get done in fewer steps. Speed through cleanup with less effort thanks to the 13-minute steam clean cycle, stainless steel cavity and dishwasher-safe grease filters.
Sensor cooking
Sensor cooking adjusts to the meal with ideal time on select presets for everything from popcorn to frozen vegetables.
Specifications
Controls
| Control Location | Bottom |
| Control Type | Electronic Touch |
| Display Color | Full Color |
| Electronic Display Type | LCD |
| Number of Keypads | 32 |
| Convenience Cooking Controls | Yes |
| Number of Power Levels | 10 |
| Number of Sensor Control Keypads | 4 |
| One Touch Cooking | Yes |
| Microwave Selections | Add 30 Seconds, Auto Cook, Beverage, Cook Power, Cook Time, Cook/Start, Crisp, Defrost, Dinner Plate, End of Cycle Signal, Fresh Vegetable, Keep Warm, Languages - English/French, Off/Cancel, |
| Number of Vent Speeds | 3 |
Microwave
| Microwave Selections | Add 30 Seconds, Steam Clean, Auto Cook, Beverage, Connect, Cook Power, Cook Time, Cook/Start, Crisp, Defrost, Dinner Plate, End of Cycle Signal, Fresh Vegetable, Frozen Vegetable, Keep Warm, |
Microwave Details
| Grill | Yes |
| Microwave Interior Light | LED |
| Door Release | Touch to Open |
| Sensor Cooking | Yes |
| Grill Power | 1,700 w |
Certifications
| CEC Listed | Yes |
| CUL | No |
| Prop 65 | Standard |
| UL | Yes |
| ADA Compliant | No, No |
Electrical
| Amps | 15 |
| Hz | 60 |
| Power Cord Included | Yes |
| Volts | 120 |
| Watts | 1 |
Other
| Capacity(FT3,cubic feet) | 1.10 |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 17.88 in. |
| Length | - |
| Weight | 81 lbs. |
| Carton Depth | 16 3/4 |
| Carton Height | 21 1/8 |
| Carton Width | 32 15/16 |
| Depth Closed Excluding Handles | 12 3/4 |
| Depth Closed Including Handles | 12 3/4 |
| Depth Excluding Doors | 12 3/4 |
| Gross Weight | 81 |
| Net Weight | 72.4 |
| Cutout Depth Max(IN,inches) | 13.0000 |
| Cutout Depth Min(IN,inches) | 12.7500 |
| Cutout Height(IN,inches) | 18.0000 |
| Cutout Width(IN,inches) | 30.0000 |
| Depth Closed Excluding Handles(IN,inches) | 12.7500 |
| Depth Closed Including Handles(IN,inches) | 12.7500 |
| Depth Excluding Doors(IN,inches) | 12.7500 |
| Depth With Door Open 90 Degree(IN,inches) | 41.5000 |
| Depth(IN,inches) | 12.7500 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 22.88 in. |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | 121 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 121 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
Details
| Cavity Finish | Stainless |
| Clock | Yes |
| Door Opening Direction | Left |
| Grill | Yes |
| Microwave Type | Over-the-Range |
| Turntable | N/A |
| Work Surface Light | LED |
| Blower Type | Centrifugal |
| Door Release | Touch to Open |
| Microwave Interior Light | LED |
| Number of Microwave Racks | 1 |
| Turntable Diameter Size | 0 in |
Smart Compatibility
| Smart Appliance | Yes |
| Connectivity | Amazon Alexa, Google Assistant |
| Works With | App, Remote Access, Voice Controlled, WiFi |
Ventilation Details
| Blower Type | Centrifugal |
| CFM Motor Class | 400 |
| Duct Direction | Vertical or Horizontal |
| Duct Type | Rectangular |
| Fan Speed Indicator | Yes |
| Night Light | Yes |
| Vent Fan Location | Back |
| Ventilation Type | Updraft |
| Venting | Exterior or Recirculating |
| Filters | Charcoal Recirculating Filter, Dishwasher Safe Grease Filter |
| Duct Outlet Size | 3.25 W x 10 H in |
Dimensions
| Capacity | 1.1 cu. ft. |
| Cutout Depth Min | 12-3/4 in |
| Cutout Height Max | 18 in |
| Cutout Width Max | 30 in |
| Cutout Depth Max | 13 in |
| Depth | 12-3/4 in |
| Depth Closed Excluding Handles | 12-3/4 in |
| Depth Closed Including Handles | 12-3/4 in |
| Depth Excluding Doors | 12-3/4 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 41-1/2 in |
| Gross Weight | 81-3/10 lbs |
| Height | 17-7/8 in |
| Interior Depth | 11 in |
| Interior Height | 9-1/8 in |
| Interior Width | 18-1/8 in |
| Net Weight | 72-2/5 lbs |
| Width | 30 in |
Oven Cavity Details
| Convection | No |
| Cooking Power | 950 w |
Exterior Details
| Cabinet Color | Black |
| Handle Color | N/A |
| Door Opening Direction | Left |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Maytag Appliances in Missouri.









































