$599.00
2.0 Cu. Ft. Wi-fi Enabled Over-the-range Microwave Oven With Easyclean® - MVEL2035X
This model is expected soon and will be available for purchase. Reach out to us for more details or to inquire about early ordering options.
Contact Us2.0 Cu. Ft. Wi-fi Enabled Over-the-range Microwave Oven With Easyclean®
Model: MVEL2035X
























This model is expected soon and will be available for purchase. Reach out to us for more details or to inquire about early ordering options.
Contact Us2.0 Cu. Ft. Wi-fi Enabled Over-the-range Microwave Oven With Easyclean®
Model: MVEL2035X
$599.00
Current Rebates
Key Features
Automatic Cooking Modes
Sync With Your LG Smart Range or Cooktop
Large Capacity
Sleek, Intuitive Controls
A Smarter Home Starts with the LG ThinQ® App
EasyClean™ Interior
Frozen Food Prep is Just a Scan Away
With the spacious 2.0 cu. ft. capacity, there's plenty of room to heat up larger dishes.
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Automatic Cooking Modes
Make cooking easier and decisions faster by selecting from a menu of pre-programmed, automatic cooking settings for tasty meals.
Sync With Your LG Smart Range or Cooktop
Connect your smart LG microwave and range or cooktop via the LG ThinQ® app to enjoy the convenience of automatic pairing. Your microwave's vent fans and lights will automatically turn on and off when your cooktop is turned on or off, for a seamless cooking experience.
Large Capacity
With the spacious 2.0 cu. ft. capacity, there's plenty of room to heat up larger dishes.
Sleek, Intuitive Controls
The intuitive SmoothTouch® glass controls deliver sleek style and easy operation, with just a touch of your finger. Plus, the smooth surface easily wipes clean for a design that is as practical as it is stylish.
A Smarter Home Starts with the LG ThinQ® App
The LG ThinQ® app offers control and convenience for smart LG appliances to help you simplify life and enjoy the comforts of home. Manage your microwave’s settings remotely, sync the light and vent with your smart LG range or cooktop, send cooking instructions to the microwave with scan-to-cook2, and much more.
EasyClean™ Interior
Spills? Splatters? Don’t sweat it. LG’s EasyClean™ interior resists stains and buildup, so cleaning your microwave doesn’t have to be a chore. Simply wipe with a damp cloth—no chemicals, no scrubbing, no problem.1
Frozen Food Prep is Just a Scan Away
LG ThinQ's Scan-to-cook feature takes the guesswork out of frozen food meal prep. Simply scan the barcode2 from on ready-made meal with the LG ThinQ® app to remotely set cooking time and power level.
With the spacious 2.0 cu. ft. capacity, there's plenty of room to heat up larger dishes.
LG EasyClean™ makes cleaning simple with just a wipe — no chemicals or scrubbing necessary.¹
The large WideView™ window offers a seamless, modern aesthetic and allows easy visibility into the microwave.
SmoothTouch® glass controls deliver sleek style and easy operation.
Humidity-sensing technology helps deliver perfectly cooked meals.
Auto settings make cooking easier and decisions faster.
Beautiful, easy-to-clean finishes are fingerprint and smudge resistant.
Specifications
Appearance
| All Available Colors | PrintProof™ Stainless Steel/ PrintProof™ Black Stainless Steel |
| Exterior Design | WideView™ Window (One body frame Monitor look) |
| Interior Color | Gray |
| PrintProof™ Finish | Yes |
Capacity
| Oven Capacity (cu. ft.) | 2 cu.ft. |
Controls
| Clock | Yes |
| Control Location | Bottom |
| Control Type | Glass Touch (SmoothTouch™) |
| Display | White LED Scrolling, 3lines |
| Kitchen Timer | Yes |
Dimensions/Clearances/Weight
| Cavity (WxHxD) | 21 15/16" x 11 3/16" x 14 9/16" |
| Exterior (WxHxD) | 29 7/8" x 16 7/16" x 15 7/8" |
| Shipping Dimensions (WxHxD) | 32 3/4" x 20 3/8" x 18 3/16" |
| Shipping Weight (lbs) | 63.5 lbs |
Features
| Microwave Power Levels | 10 |
| ADA Compliant | No |
| Add 30 Seconds | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Convection | No |
| Custom Settings | Yes |
| Defrost | Auto/ Time |
| EasyClean® Interior | Yes |
| Turntable Diameter (in.) | 14.2" |
| Turntable On/Off | Yes |
Lighting
| Exterior Lighting | LED Lighting |
| Interior Lighting | LED Lighting |
Oven Features
| Air Fry | No |
| Proof | No |
| Warm Function | Yes |
Power/Ratings
| Energy Star® Certified | No |
| Amps / Watts | 15A/ 1800W |
| Volts | 120/60 |
Summary
| Type | Over-the-Range Microwave |
Cooking Appliance ThinQ® Smart Features
| Voice Control | No |
| NFC Tag On | No |
| SmartDiagnosis™ | Yes |
| ThinQ UP™ | Yes |
Upper Oven Features
| Microwave Power output | 1050 W |
Venting System
| Exhaust Grease Filter | 2 |
| Filtration | Charcoal Filter |
| Power Levels | 4 |
| Vent Air Flow (CFM) | 400 |
| Vent Grille Type | Hidden |
Warranty/UPC
| Magnetron | 1 year |
| Parts & Labor | 1 Year |
| UPC | 048231349253 |
You might also like these best sellers...















