$367.00
Was$499.00Save $132.00 (26%)
- MVEM1825F
$367.00
Was$499.00Save $132.00 (26%)
Current Rebates
This model is on display at:
Key Features
Cook Smart with Sensor Technology
3 Auto Cook Settings
Elevated, Classic Design
Description
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Cook Smart with Sensor Technology
No more “Is it done yet?” guesswork. Humidity-sensing technology determines when food is cooked and automatically turns off the microwave to help prevent over or undercooking your food.
3 Auto Cook Settings
Make it tasty and make it easy by selecting one of the 3 Auto Cook settings. Chose from Auto Defrost, Soften and Melt.
Elevated, Classic Design
Elevate your kitchen with this sleek over-the-range microwave that delivers on both style and practicality. The WideView™ window offers a modern point of view and the intuitive SmoothTouch™ glass controls complete the look while providing effortless operation, with just a touch of a finger.
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Accessories
| Heavy Duty Rack | 2 |
| Offset Rack | 2 |
Appearance
| Handle Type | Curved Bar |
| All Available Colors | PrintProof® Black Stainless Steel, PrintProof® Stainless Steel |
| PrintProof™ Finish | Yes |
Capacity
| Oven Capacity (cu. ft.) | 1.8 cu.ft. |
Cooktop
| No. of Grates | 300 |
Controls
| Clock | 12 hr or 24 hr (option) |
| Control Location | Right Side |
| Control Type | SmoothTouch™ |
| Display | LED White |
| Kitchen Timer | Yes |
Dimensions/Clearances/Weight
| Cavity (WxHxD) | 20 11/16" x 10 6/16" x 14 3/16" |
| Exterior (WxHxD) | 29 7/8" x 16 7/16" x 15 7/8" |
| Shipping Dimensions (WxHxD) | 33 9/16" x 20 1/16" x 19 7/16" |
| Shipping Weight (lbs) | 60.8 lbs |
Features
| Turntable Diameter (in.) | 12.6" |
Lighting
| Exterior Lighting | Halogen |
| Interior Lighting | LED Lighting |
Oven Features
| Output (Watts) Microwave | 1000w |
| Oven Cleaning Type | EasyClean® |
Power/Ratings
| Amps / Watts | 14A/1600W |
| Volts | 120/60 |
Summary
| Series | LG |
| Type | Over-the-Range Microwave |
Cooking Appliance ThinQ® Smart Features
| ThinQ® Smart Technology | Yes |
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
Venting System
| Filtration | Charcoal Filter |
| Vent Grille Type | Hidden |
Warranty/UPC
| Parts and Labor | 1 Year Parts & Labor |
| Magnetron | 5 Years |
| UPC | 048231342063 |
Dimensions & Weight
| Width | - |
| Height | - |
| Length | - |
| Weight | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | - |
| Shipping Height | - |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
You might also like these best sellers...
























