Over-the-Range Oven with Advantium Technology - PSA9120SFSS
Over-the-Range Oven with Advantium Technology
Model: PSA9120SFSS























Product Video

Over-the-Range Oven with Advantium Technology
Model: PSA9120SFSS
Key Features
Multiple cooking functions
Speedcook oven (120V)
Custom Recipe Saver
Backlit controls
Three-speed, 300-CFM venting system
Halogen heat
Over 175 preprogrammed menu selections
Description
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Multiple cooking functions
Expand your cooking versatility with an all in one oven
Speedcook oven (120V)
Enjoy oven-quality results two- to four- times faster than a conventional oven
Custom Recipe Saver
Conveniently store cooking instructions for up to 30 different recipes
Backlit controls
Controls are easy to read by displaying highly visible LCD readouts
Three-speed, 300-CFM venting system
Quickly moves smoke and steam up from the cooktop
Halogen heat
Skip the preheating with nearly instantaneous halogen heat
Over 175 preprogrammed menu selections
Preprogrammed selections make meals easy
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 15.5 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Overall Width | 29.875 in |
| Overall Height | 16.25 in |
| Cavity (W x H x D) | 21-5/9 x 9-6/15 x 14-1/4 |
| Approximate Shipping Weight | 94 lb |
| Net Weight | 86 lb |
POWER / RATINGS
| Input Amps/Watts (Max.) | 15/1800 |
| Input Volts/Hertz | 120/60 |
| Voltage (MAX) | 120 V |
FEATURES
| Defrost Type | Auto / Time / Food / Quick Defrost |
| Turntable | Glass |
| Control Features | Vent Fan |
| Intake Air/Grease Filter | Yes |
| Style | Over-The-Range |
| Baking/Speed Cook Pan | Porcelain |
| Power Levels | 10 |
| Rack Type | 2 Wire Oven Racks; 2 Positions |
| Cooktop Lighting | Bright/Night/Off |
| Exhaust Fan | Hi/Med/Low/Off |
| Display Type | VFD |
| Product Type | Over-the-range Microwave |
| Program Cooking | Over 175 Programmed Menu Selections |
| Cooking Technology | Advantium |
| Interior Oven Light | Yes |
| Microwave Watts (IEC-705) | 925 W |
| Microwave Oven Interior | Stainless Steel |
| Control Type | Glass Touch |
| Display Screen Size (Diagonal Length) | 3.05 |
| Cooking Modes | Warm/Proof |
| Control Features | Back |
| Control Features | Start/Pause |
| Control Features | Help |
| Control Features | Cancel/Off |
| Control Features | Lock Controls |
| Control Features | Speedcook |
| Control Features | Convection Bake |
| Control Features | Microwave |
| Control Features | Settings |
| Control Features | Options |
| Control Features | Add 30 Seconds |
| Control Features | Timer On/Off |
| Control Features | Surface Light |
| Control Type | Dial |
| Cooking Modes | Microwave |
| Cooking Modes | Speedcook |
| Cooking Modes | Convection |
| Cooking Modes | Broil |
| Cooktop Lighting | Auto Night Light |
| Turntable Size | 13.5 |
APPEARANCE
| Door Color | Stainless Steel |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Installation | Easy Mount |
| Oven Door Features | Oven Window |
| Handle Design | Designer Style |
| Color Appearance | Stainless Steel |
ACCESSORIES
| Optional Side Filler Panel Kit | JX36BSS |
| Recirculating Charcoal Filter Kit | JX81D (Included) |
| Metal Oven Pan | Yes |
CAPACITY
| Vent CFM | 300 |
| Total Capacity (cubic feet) | 1.70 cu ft |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ECONOMICAL / QUIET
| Venting Type | Recirculating |
| Venting Type | External Rear Vent |
| Venting Type | External Top Vent |
Other
| Cavity (W x H x D) | 21-5/9 x 9-6/15 x 14-1/4 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 16.25 in. |
| Length | 15.5 in. |
| Weight | 86 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 21.25 in. |
| Shipping Length | 20.5 in. |
| Shipping Weight | 126 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 126 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 4.35 ft³ |
| Dimensional Weight | 54.14 lbs. |
| Total of Cubes | 4.35 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 54.14 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in Missouri.















