$499.99
1.5 Cu. Ft. 1000w Stainless Steel Over-the-range Carousel Microwave Oven - R1514TY











1.5 Cu. Ft. 1000w Stainless Steel Over-the-range Carousel Microwave Oven
Model: R1514TY
$499.99
Key Features
14-1/8" Carousel Turntable Holds 9" X 13" Dish
Easy-to-Read 7-Digit 2-Color Display
Sensor Programs: 11 Cook, 4 Reheat, and Popcorn
Other Programs: 3 Instant Action, 4 Defrost
High/Low Work Light and 2-Speed Ventilation Fan
This product ships FREE via ground freight. A valid phone number is required during checkout for delivery.
CONVENIENT OVER-THE-RANGE OPTIONS FOR YOUR HOME
Convenience You Can Count On
Description
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
14-1/8" Carousel Turntable Holds 9" X 13" Dish
Easy-to-Read 7-Digit 2-Color Display
Sensor Programs: 11 Cook, 4 Reheat, and Popcorn
Other Programs: 3 Instant Action, 4 Defrost
High/Low Work Light and 2-Speed Ventilation Fan
This product ships FREE via ground freight. A valid phone number is required during checkout for delivery.
CONVENIENT OVER-THE-RANGE OPTIONS FOR YOUR HOME
OFFER FULL FEATURES AND FLEXIBILITY
Convenience You Can Count On
14-1/8" Carousel Turntable Holds 9" X 13" Dish, Easy-to-Read 7-Digit 2-Color Display, Sensor Programs: 11 Cook, 4 Reheat, and Popcorn, Other Programs: 3 Instant Action, 4 Defrost, High/Low Work Light and 2-Speed Ventilation Fan
Wide Variety of Cooking Capabilities
Sharp's R1514TY is a unique Over-the-Range Microwave Oven that features sensor technology for cooking or reheating 11 of the most popular microwave oven treats along with 3 instant actions and 4 defrost programs.
Make Yesterday’s Food Tonight’s Feast
Innovative features like One-Touch controls, Sensor Cook Technology, Auto Defrost, and the Carousel turntable system make cooking and reheating your favorite foods, snacks and beverages easier. With 1000 watts of power, this microwave oven is as powerful as it is space-conscious! With decades of experience designing smart, innovative microwave ovens, it’s easy to see why home cooks throughout the world trust Sharp Carousel.
Space Saving Convenience
The R1514TY Microwave Oven from Sharp features a stylish stainless steel finish to match a modern kitchen. Its convenient Auto-Touch™ Control Panel is located behind the oven door; it's easy to reach and hidden from view. The R1514TY has an easy-to-read 7-digit 2-color display, high/low work light, and 2-speed ventilation fan. This Over-the-Range Microwave Oven is the smarter kitchen design solution that saves valuable counter space. It works with standard cabinet sizes and provides a wide range of options for placement. This microwave oven is engineered with an inset hinge for tight spaces and compact kitchens.
Quick and Accurate Defrosting
Auto Defrost regulates the power to accurately and automatically defrost by time or weight. Take the guesswork out of thawing most foods including meat, poultry, and fish.
Precise Cooking Technology
Precise Cook Sensor Technology automatically adjusts the cooking time. Makes cooking fast, easy and worry-free.
One-Touch Convenience
Convenient, preset, one-touch keys get you started for the most popular cooking times, from thirty seconds to up to six minutes. Or use popcorn, beverage and entrée settings for convenient one-touch cooking.
14-1/8" Carousel® Turntable Holds 9" X 13" Dish
Size
1.5 cu. ft. capacity, 14-1/8" glass turntable
Finishes
Easy-to-clean stainless steel finish
Settings
Minute Plus™ key, 11 Sensor Cook settings, 4 Defrost Options
Power
1000 watts output, 11 cooking power levels
Specifications
Dimensions & Weight (in./lbs.)
| Cavity Dimensions (w x h x d) | 17.5" x 9.9" x 14.9" |
| Product Dimensions (w x h x d) | 29.9" x 16.3" x 15.56" |
| Product Weight / Shipping Weight | 55 lbs. / 63 lbs. |
Features
| Capacity (cu. ft.) | 1.5 |
| Output Power Microwave (watts) | 1000W |
| Cooking Power Levels | 11 |
| Configuration | Over-The-Range |
| Demonstration Mode | Yes |
| Turntable Diameter (inch) | 14-1/8" |
| Sensor Cook | 4 |
| Sensor Cook® Settings | 6 |
| Reheat Options | 3 |
| Defrost By Weight | Yes |
| Keep Warm | Yes |
| Minute Plus™ Key | Yes |
| Auto Start | Yes |
| Microwave Door Release | Push button |
| Exhaust Fan Speeds | 2 (Hi/Lo) |
| Cooktop Lighting | On / Off |
| Interior Oven Light Type | Incandescent |
| Clock/Timer | Yes |
| Child Safety Lock | Yes |
| Quiet Mode | Yes |
| Languages | English, French, and Spanish |
| Charcoal Filter (Accessory) | RK240 |
| Custom Help | Yes |
Design
| Display | 7 Digit/ 2 Color |
| Cabinest Finish | Stainless Steel |
Additional Specifications
| Power Ratings | AC 120V, 60 Hz/1640 Watts |
| AC Power Required (Amps) | 15 |
Warranty/UPC
| Parts | 1 year limited |
| Labor | 1 Year limited |
| Megnetron Tube | Additional 6 Years (part only) |
| UPC | 074000611122 |
Other
| Cavity Dimensions (w x h x d) | 17.5" x 9.9" x 14.9" |
Dimensions & Weight
| Width | 29.9 in. |
| Height | 63 in. |
| Length | 15.56 in. |
| Weight | - |
| Cavity Dimensions (w x h x d) | 17.5" x 9.9" x 14.9" |
| Product Weight / Shipping Weight | 55 lbs. / 63 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.9 in. |
| Shipping Height | 21.3 in. |
| Shipping Length | 20.56 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 16.96 ft³ |
| Dimensional Weight | 210.87 lbs. |
| Total of Cubes | 16.96 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 210.87 lbs. |
You might also like these best sellers...
















