Advantium 120 Above-the-Cooktop Oven - SCA1000DCC
Advantium 120 Above-the-Cooktop Oven
Model: SCA1000DCC


Advantium 120 Above-the-Cooktop Oven
Model: SCA1000DCC
Replaced By
GE Profile™ 2.1 Cu. Ft. Over-the-Range Sensor Microwave Oven
Model: PVM9005RYSS

$429.00
Was$719.00Save $290.00 (40%)
Key Features
Revolutionary Speedcook technology cooks oven-quality food up to eight times faster than a conventional oven
Over 100 pre-programmed menu items, recipe saver, manual cook, help and demo mode
Full range of cooking options: Speedcook, Traditional Oven, Microwave and Warming
Bakes, browns, broils, grills and roasts - all with no preheating
Mounts easily and plugs into any standard 120-Volt power outlet
Family-size oven with stainless steel interior
Description
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Revolutionary Speedcook technology cooks oven-quality food up to eight times faster than a conventional oven
Over 100 pre-programmed menu items, recipe saver, manual cook, help and demo mode
Full range of cooking options: Speedcook, Traditional Oven, Microwave and Warming
Bakes, browns, broils, grills and roasts - all with no preheating
Mounts easily and plugs into any standard 120-Volt power outlet
Family-size oven with stainless steel interior
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 95 lb |
| Net Weight | 80 lb |
| Exterior Height (Front) | 16 in |
| Height (Front) | 16 in |
| Cavity (W x H x D) | 21-3/32 x 8-7/32 x 14-3/32 |
| Overall Depth | 15 3/8 in |
| Overall Height | 16 13/32 in |
| Overall Width | 29 7/8 in |
FEATURES
| Cooking Modes | Speedcook/Traditional Oven/Microwave/Warming |
| Advantium® Cooking Controls | Variable Scroll Speed |
| Control Features | Custom Recipe Saver |
| Reminder (24 hr) | Yes |
| Style | Above-the-Cooktop |
| Microwave Watts (IEC-705) | 900 W |
| Microwave Oven Interior | Stainless Steel |
| Cooktop Lighting | Programmable Night Light |
| Program Cooking | Over 100 Programmed Menu Items |
| Sound Volume Control | Yes |
| Exhaust Fan | 2-Speed High-Capacity |
| Cooking Technology | Advantium |
| Intake Air/Grease Filter | Yes |
| Interior Oven Light | Yes |
| Advantium® Cooking Controls | Clock |
| Advantium® Cooking Controls | Demo Mode |
| Advantium® Cooking Controls | Electronic Scrolling Digital Display |
| Advantium® Cooking Controls | Help Pad |
| Advantium® Cooking Controls | Repeat Last |
| Advantium® Cooking Controls | Time Preference |
| Control Features | Child Lock |
| Control Features | Cooking Complete Reminder |
| Control Features | Auto & Time Defrost |
| Cooktop Lighting | Halogen |
APPEARANCE
| Case Color | Bisque |
| Handle | Yes |
| Oven Door Features | Oven Window |
| Installation | Easy Mount |
| Door Color | Bisque |
| Color Appearance | Bisque on Bisque |
POWER / RATINGS
| Input Volts/Hertz | 120/60 |
ECONOMICAL / QUIET
| Venting Type | Externally Vented |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 10-year magnetron tube |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
CAPACITY
| Exhaust Capacity | 300 ft3/min |
| Total Capacity (cubic feet) | 1.40 cu ft |
Other
| Cavity (W x H x D) | 21-3/32 x 8-7/32 x 14-3/32 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 16.41 in. |
| Length | 15.38 in. |
| Weight | 80 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 21.41 in. |
| Shipping Length | 20.38 in. |
| Shipping Weight | 120 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 120 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 4.36 ft³ |
| Dimensional Weight | 54.21 lbs. |
| Total of Cubes | 4.36 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 54.21 lbs. |
Where to Buy GE Profile Appliances in Missouri.















