Advantium 120 Above-the-Cooktop Oven - SCA1001HSS
Advantium 120 Above-the-Cooktop Oven
Model: SCA1001HSS














Advantium 120 Above-the-Cooktop Oven
Model: SCA1001HSS
Key Features
Speedcook technology
Multiple cooking modes
Over 100 pre-programmed menu items, recipe saver, manual cook, help and demo mode
Sensor cooking controls
Auto and time defrost
Halogen cooktop lighting
Stainless steel interior
Two-speed, 300-CFM venting system
Description
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Speedcook technology
Delivers oven-quality food up to four times faster than a conventional oven
Multiple cooking modes
Combine four ovens in one with speedcook, traditional, sensor microwave and warming options for an incredible second oven!
Over 100 pre-programmed menu items, recipe saver, manual cook, help and demo mode
Sensor cooking controls
Automatically adjusts time and power for delicious cooking results
Auto and time defrost
Defrosting times and power levels are programmed automatically or manually for optimal results
Halogen cooktop lighting
Brilliant, natural-looking lighting illuminates every inch of the cooking surface
Stainless steel interior
Durable surface that cleans quickly with a simply wipe of a towel
Two-speed, 300-CFM venting system
Removes smoke, steam and odors
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 88 lb |
| Net Weight | 78 lb |
| Exterior Height (Front) | 16 in |
| Height (Front) | 16 in |
| Cavity (W x H x D) | 21-3/32 x 8-7/32 x 14-3/32 |
| Overall Depth | 15 3/8 in |
| Overall Height | 16 13/32 in |
| Overall Width | 29 7/8 in |
POWER / RATINGS
| Voltage (MAX) | 120 V |
| Input Volts/Hertz | 120/60 |
| Input Amps/Watts (Max.) | 15/1800 |
FEATURES
| Cooking Modes | Speedcook/Traditional Oven/Microwave/Warming |
| Advantium® Cooking Controls | Variable Scroll Speed |
| Ceramic Pan | Yes |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Yes |
| Control Features | Custom Recipe Saver |
| Reminder (24 hr) | Yes |
| Style | Above-the-Cooktop |
| Microwave Watts (IEC-705) | 900 W |
| Microwave Oven Interior | Stainless Steel |
| Cooktop Lighting | Programmable Night Light |
| Program Cooking | Over 100 Programmed Menu Items |
| Sound Volume Control | Yes |
| Exhaust Fan | 2-Speed High-Capacity |
| Cooking Technology | Advantium |
| Intake Air/Grease Filter | Yes |
| Interior Oven Light | Yes |
| Advantium® Cooking Controls | Clock |
| Advantium® Cooking Controls | Demo Mode |
| Advantium® Cooking Controls | Electronic Scrolling Digital Display |
| Advantium® Cooking Controls | Help Pad |
| Advantium® Cooking Controls | Repeat Last |
| Advantium® Cooking Controls | Time Preference |
| Control Features | Child Lock |
| Control Features | Cooking Guide |
| Control Features | Auto & Time Defrost |
| Cooktop Lighting | Halogen |
ACCESSORIES
| Recirculating Charcoal Filter Kit | JX81A (Optional) |
| Cooking Tray | Yes |
| Cookbook | Yes |
APPEARANCE
| Case Color | Black |
| Handle | Stainless Steel Appearance |
| Oven Door Features | Oven Window |
| Installation | Easy Mount |
| Door Color | Stainless Steel |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Oven Door Features | Frameless Glass Door |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 5-year magnetron tube |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
ECONOMICAL / QUIET
| Venting Type | Convertible |
CAPACITY
| Exhaust Capacity | 300 ft3/min |
| Total Capacity (cubic feet) | 1.40 cu ft |
Other
| Cavity (W x H x D) | 21-3/32 x 8-7/32 x 14-3/32 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 16.41 in. |
| Length | 15.38 in. |
| Weight | 78 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 21.41 in. |
| Shipping Length | 20.38 in. |
| Shipping Weight | 118 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 118 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 4.36 ft³ |
| Dimensional Weight | 54.21 lbs. |
| Total of Cubes | 4.36 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 54.21 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in Missouri.















