$559.00
1.2 Cu. Ft. Over-the-range Low Profile Sensor Microwave Oven - UVM9125DYWW
$559.00
Key Features
Low Profile Microwave
Microwave with Integrated Handle
1.2 cu. ft. Microwave
Two-Speed Venting System
Sensor Cooking OTR Controls
LED Cooktop Lighting
Melt Feature
Turntable Operation Control
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Low Profile Microwave
This low profile microwave fits over the range in the same space as a regular undercabinet hood, leaving plenty of countertop space
Microwave with Integrated Handle
Enjoy an easy-to-clean, sleek appearance thanks to this OTR microwave with bottom controls and an integrated handle
1.2 cu. ft. Microwave
Heat up foods with ease in this 1000-watt mid-sized microwave
Two-Speed Venting System
Efficiently remove smoke, steam and odors from your kitchen air with a 400-CFM, two-speed venting system
Sensor Cooking OTR Controls
Automatically adjust the time and power for perfect heating results with this sensor cooking OTR microwave
LED Cooktop Lighting
Use this microwave with LED cooktop lighting to fully illuminate the entire stovetop surface with conveniently bright lighting
Melt Feature
This microwave with melt function allows for worry-free melting of butter, caramel, chocolate and marshmallows for easy, delicious desserts
Turntable Operation Control
Have complete control over this microwave turntable with flexible options that switch the turntable on and off
Time Defrost and Weight Defrost
You have the flexibility to defrost by weight or time. Input food weight for automatic settings or choose manual time and power level
Adjust The Sound
Adjust the beeper to mute for quiet kitchens and late-night snacks, or keep it on for clear cooking alerts.
Sound Adjustment
Adjust the beeper to mute for quiet kitchens and late-night snacks, or keep it on for clear cooking alerts.
Specifications
FEATURES
| Display Type | LED |
| Cooking Modes | Microwave |
| Electronic Digital Display with Clock | Yes (LED) |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Melt |
| Control Features | Lock Controls |
| Display Screen Size (Diagonal Length) | 3.25 |
| Product Type | Over-the-range Microwave |
| Control Location | Bottom Controls |
| Style | Low-Profile |
| Turntable On / Off | Yes |
| Microwave Watts (IEC-705) | 1000 W |
| Power Levels | 10 |
| Control Type | Glass Touch |
| Microwave Oven Interior | Easy Clean Interior |
| Cooktop Lighting | LED |
| Sound Volume Control | 6 Levels - High/Med/Low/Off |
| Exhaust Fan | Hi/Low/Off |
| Turntable | Glass Recessed |
| Vent | Front |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Express |
| Defrost Type | Weight/Time |
| Cooking Technology | Microwave |
| Turntable Size | 12.4 in |
| Interior Oven Light | LED |
APPEARANCE
| Door Swing | Hinges on Left |
| Handle | Pocket Handle |
| Oven Door Features | Oven Window |
| Installation | Easy Mount |
| Door Color | White |
| Color Appearance | White |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 59.7 lb |
| Cabinet Width | 30 in |
| Net Weight | 51 lb |
| Depth with Door Open | 29.625 in |
| Overall Width | 29.875 in |
| Cutout Width (in) | 30 |
| Cutout Depth (in) | 13.75 |
| Cutout Height (in) | 10.25 |
| Overall Depth | 18.625 in |
| Overall Height | 10.3125 in |
| Cavity (W x H x D) | 21.94 x 7.44 x 12.25 |
POWER / RATINGS
| Watts | 1700 |
| Input Volts/Hertz | 120/60 |
| Hertz | 60 |
| Electrical Input - 120V Amperage | 14.5 |
| Electrical Requirements | 120V |
| Electrical Input - 120V Watts | 1700 |
ECONOMICAL / QUIET
| Non-Vented | Recirculating (Factory Set - Filter Included) |
| Venting Type | Convertible to External Venting |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
CAPACITY
| Vent CFM | 400 |
| Total Capacity (cubic feet) | 1.2 cu ft |
You might also like these best sellers...

































