$727.00
Was$877.00Save $150.00 (17%)
1.9 Cu. Ft. Microwave with Air Fry Mode - WMH78519LZ
$727.00
Was$877.00Save $150.00 (17%)
Key Features
Turntable On/Off Option
CleanRelease® Non-Stick Interior
1,200-Watt Cooking Power
Microwave Presets
1.9 Cu. Ft. Capacity
10 Power Levels
6-Speed 400 CFM Motor Class* Ventilation System
6-Speed, 400 CFM Motor Class Ventilation System
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Turntable On/Off Option
Choose whether the turntable rotates or not to accommodate a wide range of dish sizes.
CleanRelease® Non-Stick Interior
Help prevent spills from sticking in the microwave with the CleanRelease® Non-Stick Interior, which lets you easily clean up with the simple wipe of a damp cloth.
1,200-Watt Cooking Power
Cook food quickly with 1,200 watts of power or reheat using lower wattage by adjusting the power level.
Microwave Presets
Get just the right amount of heat and time, whether you're cooking or defrosting, with specific preset options.
1.9 Cu. Ft. Capacity
Fit most dishes for your family meals with 1.9 Cu. Ft. Capacity.
10 Power Levels
Select from 10 Power Levels to adjust to the kind of food you’re cooking or your recipe’s instructions.
6-Speed 400 CFM Motor Class* Ventilation System
Installs above your cooktop or range to help capture smoke, grease and odors from the cooking surface below. Six fan speeds make it easy to adjust settings for every cooking adventure, from gentle simmering to high-heat searing.
6-Speed, 400 CFM Motor Class Ventilation System
Keep your kitchen smelling like home with the 6-Speed, 400 CFM Motor Class Ventilation System that helps remove smoke, odor and moisture.
90º Hinge Door
Install your microwave hood next to a wall if necessary with a 90º hinge door.
AccuPop™ Cycle
The AccuPop™ Cycle helps prevent your popcorn from burning using sound sensing technology that tracks the time between pops and adjusts the cycle as needed.
Add 30 Seconds Option
Quickly set the microwave cooking time to 30 seconds or add it to already in-progress cooking time with the touch of a button.
Adjustable Cooktop Lighting
Keep an eye on what’s cooking below the microwave or keep a nightlight on in the kitchen.
Air Fry Mode
Air Fry Mode gives you the flexibility of a microwave and air fryer in one appliance to free up counter space. You can air fry chicken nuggets, wings, fries and more to get crispy results at home.
Control Lock Mode
Turn on Control Lock Mode to avoid unintentional use or accidental button pressing while cleaning.
Dishwasher-Safe Turntable Plate
Clean up spills on the turntable by simply putting it in the dishwasher.
Fan Convection Cooking
Use your microwave as a second oven with multiple convection cycles that let you cook cinnamon rolls, cookies, pizzas and more.
Fingerprint Resistant
Available in black stainless and stainless finishes, the easy-to-clean exterior resists fingerprints and smudges.
Grill Mode
Grill meat and vegetables in your microwave with Grill Mode. The Air Fry Basket allows direct heat to sear the outside of your food, creating a nice crust and flavor.
Keep Warm
Keep food warm and ready to serve for up to 90 minutes while you wrap up the rest of your meal using the low-heat Keep Warm setting.
Steam Clean
Add a bowl of water to the microwave and press Steam Clean to help lift messes, then wipe it clean.
Steam Cooking
Add water to a microwave-safe container or steamer accessory and clear up cooktop space by steaming foods like rice, vegetables and fish right in the microwave. Steam accessory available sold separately.
Specifications
Controls
| Control Location | Bottom |
| Control Type | Touch Screen |
| Convenience Cooking Controls | Yes |
| Display Color | White |
| Electronic Display Type | LCD |
| Number of Convenience Control Pads | 73 |
| Number of Keypads | 32 |
| Number of Power Levels | 10 |
| Number of Quick Touch/One-Touch Selections | 3 |
| Number of Sensor Control Keypads | 5 |
| One Touch Cooking | Yes |
| Microwave Selections | Add 30 Seconds; Air Fry; Beverage; Control Lock; Convect; Cook Power; Cook Time; Cook/Start; Defrost; End of Cycle Signal; Fresh Vegetable; Frozen Vegetable; Grill; Keep Warm; Off/Cancel; Piz |
| Scrolling Electronic Display | Yes |
Details
| Cavity Finish | Non-Stick |
| Clock | Yes |
| Door Opening Direction | Left |
| Grill | Yes |
| Microwave Type | Over-the-Range |
| Work Surface Light | Halogen |
| Cooking Items Included | Air Fry Pan; Convection Rack |
| Grill Power | 1, 500 |
| Number of Vent Speeds | 6 |
| Turntable | Recessed; Stoppable |
Ventilation Details
| CFM Motor Class | 400 |
| Duct Direction | Vertical or Horizontal |
| Duct Type | Rectangular |
| Fan Speed Indicator | Yes |
| Night Light | Yes |
| Vent Fan Location | Back |
| Ventilation Type | N/A |
| Venting | Exterior or Recirculating |
| Blower Type | Centrifugal |
| Duct Outlet Size | 3.25 W x 10 H |
| Filters | Charcoal Odor Removing Filter; Charcoal Recirculating Filter |
Microwave Details
| Door Release | |
| Sensor Cooking | Yes |
| Number of Microwave Racks | 0 |
| Turntable Diameter Size | 14 |
Electrical
| Power Cord Included | Yes |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 4.91 ft³ |
| Dimensional Weight | 61.09 lbs. |
| Total of Cubes | 4.91 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 61.09 lbs. |
Dimensions & Weight
| Width | 29.94 in. |
| Height | 17.13 in. |
| Length | 16.56 in. |
| Weight | 92.5 lbs. |
| Depth Closed Excluding Handles | 16-563/1000 in |
| Depth Excluding Doors | 16-1/4 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 44-313/1000 in |
| Gross Weight | 92-1/2 lbs |
| Interior Depth | 14-1/8 in |
| Interior Height | 10-63/1000 in |
| Interior Width | 21-63/1000 in |
| Net Weight | 80-3/5 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.94 in. |
| Shipping Height | 22.13 in. |
| Shipping Length | 21.56 in. |
| Shipping Weight | 132.5 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 132.5 lbs. |
| Source | Calculation |
Certifications
| ADA Compliant | No |
| CUL | No |
| Star K Certified | No |
| UL | Yes |
| prop65 | Standard |
Dimensions
| Depth Closed Excluding Handles | 16.563 |
| Depth Excluding Doors | 16.25 |
| Depth With Door Open 90 Degree | 44.313 |
| Display Screen Diagonal Length | 3.88 |
| Interior Depth | 14.125 |
| Interior Height | 10.063 |
| Interior Width | 21.063 |
| carton depth | 16.7 |
| carton height | 21.1 |
| carton width | 32.9 |
| gross weight | 92.5 |
| net weight | 80.6 |
Oven Details
| Convection | Yes |
| Convection Power | 1, 600 |
| Cooking Power | 1, 200 |
Product Details
| Microwave Interior Light | Halogen |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Whirlpool Appliances in Missouri.













































