$2,300.00
Was$2,530.00Save $230.00 (9%)
Monogram Statement Above-the-Cooktop Speedcooking Oven with Advantium® Technology - ZSA1202PSS
Monogram Statement Above-the-Cooktop Speedcooking Oven with Advantium® Technology
Model: ZSA1202PSS








Product Video

Monogram Statement Above-the-Cooktop Speedcooking Oven with Advantium® Technology
Model: ZSA1202PSS
$2,300.00
Was$2,530.00Save $230.00 (9%)
Key Features
The Monogram Statement Collection
Speedcook Technology
5-in-1 Oven with Advantium Technology
Easy-to-Use-Controls
Spacious Interior
Four-Speed, 300 CFM Venting System
Convenient Task Lighting
Flexible Above-the-Cooktop Configuration
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
The Monogram Statement Collection
Edge-to-edge handles, polished stainless steel, and hand-finished edges convey a sense of solidity and beauty
Speedcook Technology
Uses halogen light to cook foods to delicious perfection—up to four times faster than a conventional oven—with no preheating required
5-in-1 Oven with Advantium Technology
Experience exceptional flexibility and cooking results with the innovative five-in-one oven. Advantium technology enhanced, it can be used as a convection oven, toaster oven, warming/proofing oven, precision cook oven and microwave
Easy-to-Use-Controls
Make it easy to select from more than 175 preprogrammed recipes
Spacious Interior
13.6 in. turntable and two full-width oven racks easily accommodates a roast or three 8-1/2 in. x 11 in. casserole dishes
Four-Speed, 300 CFM Venting System
efficiently clears away smoke and steam from the cooktop
Convenient Task Lighting
provides three levels of illumination to suit your needs
Flexible Above-the-Cooktop Configuration
Makes the most of your kitchen space
5-in-1 Oven with Advantium® Technology
Experience exceptional flexibility and cooking results with the innovative five-in-one oven. Advantium® technology enhanced, it can be used as a convection oven, toaster oven, warming/proofing oven, precision cook oven and microwave
Certifications
CEC Regulated
California Prop 65
Rohs Compliant
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 16 in |
| Overall Width | 30 in |
| Overall Height | 16 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Cavity (W x H x D) | 21-5/9 x 9-6/15 x 14-1/4 |
| Approximate Shipping Weight | 94 |
| Net Weight | 86 |
POWER / RATINGS
| Input Amps/Watts (Max.) | 15/1800 |
| Input Volts/Hertz | 120/60 |
| Electrical Requirements | 120V; 60Hz; 15A |
| Voltage (MAX) | 120 V |
| Watts | 1800 |
| Hertz | 60 |
FEATURES
| Defrost Type | Auto / Time / Food / Quick Defrost |
| Turntable | Yes |
| Convection Rack / Broil Pan | Yes |
| Intake Air/Grease Filter | Yes |
| Collection | Statement |
| Style | Above-the-Cooktop |
| Short Description | Advantium® 120 Above-The-Cooktop Speedcooking Oven |
| Power Levels | 1-10 |
| Cooktop Lighting | Bright/Night/Off |
| Exhaust Fan | Hi/Med/Low/Off |
| Display Type | VFD |
| Product Type | Above the Cooktop Ovens |
| Program Cooking | Over 175 Programmed Menu Items |
| Interior Oven Light | Yes |
| Microwave Watts (IEC-705) | 925 W |
| Microwave Oven Interior | Stainless Steel |
| Control Type | Glass Touch Controls; Dial |
| Display Screen Size (Diagonal Length) | 3.05 |
| Cooking Technology | 5-in-1 |
| Control Features | Add Time - Dial,Clear/Off,Clock,Cooking Complete Reminder,Delay Start,Display On/Off,Help,Timer On/Off,Reminder (24 Hr.),Repeat Last,Start/Pause,Demo Mode,My Recipes - Up to 30 |
| Cooking Modes | Speedcook; Microwave,Convection Bake,Broil,Toast,Warm/Proof |
| Microwave Cooking Controls | Time Cook I & II,Melt,Soften,Defrost by Food Type,Defrost by Weight,Defrost by Time,Simmer |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Popcorn,Potatoes,Reheat,Vegetable,Ground Meat,Rice,Soup,Cook By: Beverage,Cook By: Reheat,Cook By: Bacon,Cook By: Eggs |
| Turntable Size | 13.6 |
CAPACITY
| Exhaust Capacity | 300 ft3/min |
| Total Capacity (cubic feet) | 1.70 cu ft |
APPEARANCE
| Handle | Statement Collection |
| Door Color | Stainless Steel |
| Installation | Easy Mount |
| Case Color | Black |
| Color Appearance | Stainless Steel on Black |
| Design Style | Statement Collection |
| Oven Door Features | Oven Window,Frameless Glass Door |
ACCESSORIES
| Optional Side Filler Panel Kit | JX36BSS |
| Cookbook | Yes |
| Optional Storage Drawer | UXB903SNSS |
| Recirculating Charcoal Filter Kit | JX81D (Included) |
| Metal Oven Pan | Yes |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 2-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 2-year entire appliance,Limited 5-year magnetron tube (parts only) |
Other
| Cavity (W x H x D) | 21-5/9 x 9-6/15 x 14-1/4 |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 16 in. |
| Length | 16 in. |
| Weight | 86 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 21 in. |
| Shipping Length | 21 in. |
| Shipping Weight | 126 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 126 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 4.44 ft³ |
| Dimensional Weight | 55.25 lbs. |
| Total of Cubes | 4.44 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 55.25 lbs. |
ECONOMICAL / QUIET
| Venting Type | External Rear Vent,External Top Vent,Recirculating |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Monogram Appliances in Missouri.















