30" Double Electric Wall Oven - FGET3066UF
30" Double Electric Wall Oven
Model: FGET3066UF













30" Double Electric Wall Oven
Model: FGET3066UF
Replaced By
Key Features
Faster, More Even Baking Results with True Convection
Effortless™ Temperature Probe
Quick Preheat
Frigidaire Fit Promise
Cleanup is easy with Hidden Bake
Smudge-Proof® Stainless Steel
Our Largest Capacity Oven
Easily access dishes with our glide rack
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Faster, More Even Baking Results with True Convection
Get faster, more even multi-rack baking in both ovens with a powerful convection fan and third heating element that evenly circulates hot air throughout the oven.
Effortless™ Temperature Probe
The Effortless ™ Temperature Probe detects and alerts when the desired finished cooking temperature has been reached and automatically switches to the keep warm setting (upper oven only).
Quick Preheat
Start cooking in just a few minutes with Quick Preheat™
Frigidaire Fit Promise
We promise that your new 27" or 30" Frigidaire® double wall oven will fit your existing cabinet cutout of the same width and configuration, or we will reimburse you for modification costs.
Cleanup is easy with Hidden Bake
Lower heating elements are beneath the oven floor, making for a smooth surface that is easy to clean.
Smudge-Proof® Stainless Steel
Resists fingerprints and cleans easily.
Our Largest Capacity Oven
Cook more at once with 5.1 cubic feet of oven capacity, in both ovens.
Easily access dishes with our glide rack
Rack easily glides in and out allowing you to access dishes from your oven.
Oven Rack Handles
Oven racks are designed with space for you to easily pull out the racks, even when wearing an oven mitt.
Easy to Clean with Self-Cleaning
Your oven cleans itself - so you don't have to. Self clean options available in 2, 3, and 4-hour cycles.
Vari-Broil™ Temperature Control
Allows you to choose between two heat levels.
Ready-Select® Controls
Easily select options or control cooking temperature with our easy-to-use controls.
Delay Clean Option
Set the oven to begin cleaning on your schedule.
Delay Start Baking Option
Set your oven to begin cooking on your schedule. It can be programmed from one to 24 hours.
Steam Clean
A 30-minute light oven cleaning that’s chemical-free, odor-free, and fast.
Certifications
UL Listed
Specifications
Other
| Frigidaire Fit Promise | Yes |
| Prop 65 Label | No |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Oven Lower Capacity | 5.1 Cu. Ft. |
| Total Capacity | 10.2 Cu. Ft. |
Controls
| Sabbath Mode | Yes |
Cooking Controls
| Bake | Yes |
| Broil | Yes |
| Cancel | Yes |
| Convection Convert | Yes |
| Cook Time | Yes |
| Keep Warm | Yes |
| Kitchen Timer | Yes |
| Lockout | Yes |
| Numerical Keypad | Yes |
| Oven Light | Yes |
| Probe | Yes |
| Quick Preheat | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Set Clock | Yes |
| Start | Yes |
| Start Time | Yes |
| Steam Clean | Yes |
Certifications and Approvals
| ADA Compliant | No |
| UL Listed | Yes |
Electrical Specifications
| Amps @ 240 Volts | 30.8 Amps |
| Minimum Circuit Required | 40 Amps |
| Voltage Rating | 240 V |
Exterior
| Exterior Finish | Smudge-Proof® Stainless Steel |
| Handle Color | Stainless Steel |
Installation
| Power Supply Connection Location | Bottom Left |
Oven
| Bake Element | 4,000 Watts |
| Bake Element Pass | 6 |
| Bake Element Type | Hidden |
| Bake System | Yes |
| Broil Element | 4,000 Watts |
| Broil Element Pass | 6 |
| Broil System | Yes |
| Convection Type | Fan |
| Number of Rack Positions | 6 |
| Oven Interior Color | Midnight Black |
| Oven Light Quantity | 2 |
| Oven Light Type | Halogen |
| Oven Light Watts | 25 Watts |
| Rack Position Type | Nickel Ladder |
| Rack Type 1 | Handle |
| Rack Type 1 Quantity | 2 |
| Rack Type 2 Quantity | 1 |
| Window Type | Extra Large Window |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 50 in. |
| Length | 24 in. |
| Weight | 247 lbs. |
| Depth With Door 90° Open | 45 3/4" |
| Lower Oven Interior Height | 18 5/8" |
| Lower Oven Interior Width | 24 1/8" |
| Lower Oven Interior Depth | 19 1/2" |
| Upper Oven Interior Height | 18 5/8" |
| Upper Oven Interior Width | 24 1/8" |
| Upper Oven Interior Depth | 19 1/2" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 55 in. |
| Shipping Length | 29 in. |
| Shipping Weight | 287 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 287 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 20.83 ft³ |
| Dimensional Weight | 258.99 lbs. |
| Total of Cubes | 20.83 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 258.99 lbs. |
Where to Buy Frigidaire Gallery Appliances in Missouri.

















