$3,554.00
27" Smart Built-In Convection Double Wall Oven - JKD5000SNSS
$3,554.00
Key Features
Heavy-duty smooth glide roller racks
Heavy-duty racks
Fit Guarantee
True European Convection
Hidden backlit LCD control
Precision temperature probe
Self-Clean with optional Steam Clean
Anywhere control with remote notifications
Description
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Heavy-duty smooth glide roller racks
Easily access items with a rack that glides smoothly
Heavy-duty racks
Durable design that handles heavy baking dishes with ease
Fit Guarantee
Replacing a similar wall oven from GE Appliances or another brand? GE wall ovens are guaranteed for an exact fit or GE Appliances will pay up to $300 toward modifications. See offer criteria and details
True European Convection
Achieve faster and more even results with a convection fan and third heating element that circulates air for more efficient cooking
Hidden backlit LCD control
Easy to use display that illuminates controls when you’re ready to cook
Precision temperature probe
Internal probe allows monitoring of roasts and meats to assure they are thoroughly and accurately cooked without opening the oven door
Self-Clean with optional Steam Clean
Cleaning the oven interior has never been easier, with two cleaning options to fit your lifestyle
Anywhere control with remote notifications
Save time by conveniently preheating and monitoring your oven from anywhere using the SmartHQ App
10-pass hidden bake element
Even baking and quick cleanup are assured, with 10-pass element that heats a large cooking area and is hidden for an easy-to-wipe surface
8-pass broil element
Get full broil coverage and even browning from edge to edge
Certifications
California Prop 65
UL
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 26.625 in |
| Overall Width | 26.75 in |
| Overall Height | 51.125 in |
| Cabinet Width | 27 in |
| Net Weight | 220 lb |
| Oven Interior Dimensions (upper) | 21-1/2 x 17-1/4 x 20 |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 25-1/4 x 50-1/8 x 23-1/2 |
| Oven Interior Dimensions (lower) | 21-1/2 x 17-1/4 x 20 |
| Approximate Shipping Weight | 241 lb |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
Other
| Oven Interior Dimensions (upper) | 21-1/2 x 17-1/4 x 20 |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 25-1/4 x 50-1/8 x 23-1/2 |
Dimensions & Weight
| Width | 26.75 in. |
| Height | 51.13 in. |
| Length | 26.63 in. |
| Weight | 220 lbs. |
| Cabinet Width | 27 in |
| Net Weight | 220 lb |
| Oven Interior Dimensions (upper) | 21-1/2 x 17-1/4 x 20 |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 25-1/4 x 50-1/8 x 23-1/2 |
| Oven Interior Dimensions (lower) | 21-1/2 x 17-1/4 x 20 |
| Approximate Shipping Weight | 241 lb |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 31.75 in. |
| Shipping Height | 56.13 in. |
| Shipping Length | 31.63 in. |
| Shipping Weight | 260 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 260 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 21.07 ft³ |
| Dimensional Weight | 261.96 lbs. |
| Total of Cubes | 21.07 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 261.96 lbs. |
POWER / RATINGS
| Bake Wattage | 2600W |
| Electrical Requirements | 208/240V |
| Amp Rating at 208V | 30 |
| Hertz | 60 |
| Broiler Wattage | 3400W |
| Convection Wattage | 2400W |
| KW Rating at 240V | 7.2 |
| Amp Rating at 240V | 30 |
| KW Rating at 208V | 5.4 |
FEATURES
| Fuel Type | Electric |
| Configuration | Double Oven |
| Product Type | Double Oven |
| Cooking Technology | Convection Upper; Traditional Lower |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic |
| Cooking System | True European Convection (Upper) |
| Sabbath Mode | Yes |
| OU Certified | No |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean with Steam Clean Option |
| WiFi Connect | Built-In |
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 / 6 |
| Connected Capabilities | Fresco |
| Control Type | Electronic |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake |
| Oven Features | 8-Pass Broil Element |
| Oven Interior | Black Gloss Finish |
| Oven Rack Features | 3 Heavy-Duty Flat Oven Racks |
| Oven Interior | Hidden Bake |
| Oven Features | Closed Door Broiling |
| Oven Rack Features | Embossed Rack Positions (Both Ovens) |
| Control Type | White LCD Display |
| Connected Capabilities | The Google Assistant |
| Oven Cooking Modes | Thermal Broil Hi/Lo |
| Oven Control Features | Warm Mode |
| Connected Capabilities | Amazon Alexa |
| Connected Capabilities | IFTTT |
| Connected Capabilities | Innit |
| Connected Capabilities | Sonos |
| Control Type | Backlit |
| Control Type | Glass Touch Controls |
| Cooking System | Traditional (Lower) |
| Oven Control Features | 12-Hour Shut-Off Capability |
| Oven Control Features | Auto Recipe Conversion |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | Cook Time |
| Oven Control Features | Delay Time |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Mis-Wire Detection |
| Oven Control Features | Proof Mode |
| Oven Control Features | Remote Enabled |
| Oven Control Features | Temperature Probe |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake Multi-Rack |
| Oven Cooking Modes | Convection Roast |
| Oven Cooking Modes | Thermal Bake |
| Oven Features | 10-Pass Bake Element |
| Oven Interior | 2 Halogen Interior Oven Lights (Both Ovens) |
| Oven Cooking Modes | Air Fry available |
| Connected Capabilities | Google Home |
| Oven Rack Features | 1 Heavy-Duty Roller Rack |
| Oven Control Features | Certified Oven Kosher Separation |
APPEARANCE
| Handle Color | Brushed Stainless |
| Installation | Side-by-Side |
| Handle | Designer Style |
| Oven Door Features | Big View Oven Window |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Installation | Above Warming Drawer |
ACCESSORIES
| Air Fry Basket | Optional- JXAFTRAY1VSS |
| Optional Accessories | UXWORXR27 - 27" Never Scrub Roller Rack |
CAPACITY
| Capacity (Cu. Ft.) | 4.3 Upper / 4.3 Lower |
| Total Capacity (cubic feet) | 8.60 cu ft |
You might also like these best sellers...



































