30" Built-In Double Wall Oven - JTP35SMSS
30" Built-In Double Wall Oven
Model: JTP35SMSS






30" Built-In Double Wall Oven
Model: JTP35SMSS
Replaced By
Key Features
Self-clean oven (upper oven)
Extra-large oven capacity
Electronic oven controls
TrueTemp oven system (upper oven)
Improved lighting
Eight-pass bake element
Multiple oven rack positions
Heavy-duty oven racks
Description
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Self-clean oven (upper oven)
Self-clean allows you to spare yourself from the trouble and effort it takes to scrub the oven interior
Extra-large oven capacity
Enough room to cook an entire meal at once
Electronic oven controls
Electronic pads on the control panel are easy to operate with just a touch
TrueTemp oven system (upper oven)
Provides even heat distribution and precise oven control
Improved lighting
Positions lamps diagonally across the top of the oven to promote better viewing
Eight-pass bake element
Interior heating element loops eight times to distribute heat quickly and evenly for optimal baking results
Multiple oven rack positions
Several positions allow you to adjust the oven racks to accommodate any size cookware
Heavy-duty oven racks
Tough, durable racks include 50% thicker crossbars for extra strength
Two oven racks
Includes two oven racks that are sturdy and reliable
Hidden bake oven interior
Conceals the lower oven bake element to eliminate hard-to-reach areas that collect food and spills for easy cleaning
Six-pass broil element
Provides a more even coverage of the food on the broiler pan
Certifications
California Prop 65
Specifications
Other
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 28-1/2 x 51-13/16 x 23-1/2 |
| Oven Interior Dimensions (lower) | 24 x 17 1/2 x 18 1/4 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.75 in. |
| Height | 52.88 in. |
| Length | 23.5 in. |
| Weight | 229 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.75 in. |
| Shipping Height | 57.88 in. |
| Shipping Length | 28.5 in. |
| Shipping Weight | 269 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 269 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 21.39 ft³ |
| Dimensional Weight | 265.94 lbs. |
| Total of Cubes | 21.39 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 265.94 lbs. |
FEATURES
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option (Upper) |
| Configuration | Double Oven |
| Oven Cooking Modes | Thermal Bake / Thermal Roast |
| Temperature Management System | True Temp System (Upper) |
| Oven Interior | Hidden Bake |
| Style | Built-In |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic (Upper) |
| Control Type | SmartSet (Upper) |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 7 / 7 |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean Upper; Standard Clean (Lower) |
| Cooking Technology | Traditional |
| Oven Rack Features | Embossed Rack Positions (Both Ovens) |
| Interior Oven Light | 2 Each Oven |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override (Upper) |
| Oven Features | 8-Pass Bake Element |
| Oven Control Features | Variable Broil (Upper) |
| Oven Features | Closed Door Broiling |
| Oven Control Features | Delay Bake Option With Cook & Hold (Upper) |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable (Upper) |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal (Upper) |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Oven Light Pad |
| Oven Control Features | Start Pad (Upper) |
| Oven Control Features | Light Self Clean Mode (Upper) |
| Oven Control Features | Sabbath Mode (Upper) |
| Oven Control Features | Control Lock Capability (Upper) |
| Oven Control Features | Optional Clock Display |
| Oven Control Features | Temperature Display (Upper) |
| Oven Features | 6-Pass Broil Element |
| Oven Rack Features | 2 Heavy-Duty Oven Racks (Both Ovens) |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 250 lb |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 28-1/2 x 51-13/16 x 23-1/2 |
| Oven Interior Dimensions (lower) | 24 x 17 1/2 x 18 1/4 |
| Cabinet Width | 30 in |
| Net Weight | 229 lb |
| Oven Interior Dimensions (upper) | 24 x 17 1/2 x 18 1/4 |
| Overall Depth | 23 1/2 in |
| Overall Height | 52 7/8 in |
| Overall Width | 29 3/4 in |
APPEARANCE
| Frameless Oven Door(s) | Color-Matched |
| Handle | Stainless Steel |
| Oven Door Features | Big Clear View Oven Window |
| Installation | Flush Appearance |
| Color Appearance | Stainless Steel |
POWER / RATINGS
| Broiler Wattage | 2400W |
| Amp Rating at 208V | 30 |
| KW Rating at 208V | 5.2 |
| Amp Rating at 240V | 30 |
| Bake Wattage | 2100W |
| KW Rating at 240V | 6.9 |
CAPACITY
| Capacity (Cu. Ft.) | 4.4 Upper / 4.4 Lower |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
















