$6,800.00
Was$7,480.00Save $680.00 (9%)
Monogram 30" Minimalist Double Wall Oven - ZTD90DSSNSS
$6,800.00
Was$7,480.00Save $680.00 (9%)
Current Rebates
Key Features
The Monogram Minimalist Collection
No-Preheat Air Fry
True European Convection with Direct Air
Exclusive self-clean, (2 full-extension, 4 regular) oven racks
10.0 cubic foot oven capacity (5.0 each oven)
Soft-Close Door
Ten-pass bake element
Theatre-style halogen oven lighting
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
The Monogram Minimalist Collection
Streamlined design and precisely machined metals create a contemporary yet functional aesthetic
No-Preheat Air Fry
A must-have for health-conscious cooks, the No-Preheat Air Fry mode crisps food to crunchy perfection, without using oils or butter
True European Convection with Direct Air
Channels heated air from the top of the oven and circulates it around food on all sides for perfectly uniform baking and roasting
Exclusive self-clean, (2 full-extension, 4 regular) oven racks
Glide in and out smoothly on stainless steel ball bearings, and are designed to be left in the oven during the self-clean cycle
10.0 cubic foot oven capacity (5.0 each oven)
Easily accommodates even the largest meals
Soft-Close Door
An expertly engineered hinge ensures that the oven door closes quietly and smoothly, every time
Ten-pass bake element
Covers more surface area for more even baking results
Theatre-style halogen oven lighting
Located in three positions in the oven, modern halogen lighting enhances visibility for a clear view of the cooking’s progress, regardless of rack position
Self-clean with Steam Clean option
Gives you flexible options for thorough oven cleaning
LCD controls
Adjust oven settings with little effort with a Brilliant 7" LCD display that allows you to customize backgrounds and receive weather updates
WiFi powered by SmartHQ
Perfectly in sync with a busy lifestyle, Alexa or Google Home can be used to control an array of oven functions from both inside and outside the home
Precision cooking modes
Master new recipes and perfectly execute favorite dishes using this ultra-smart system that automatically tracks cooking progress, modifies temperatures and adjusts cook times
WiFi powered by SmartHQ™
Perfectly in sync with a busy lifestyle, Alexa or Google Home can be used to control an array of oven functions from both inside and outside the home
Certifications
California Prop 65
UL
Specifications
Warranty
| Parts | 2 Year |
| Labor | 2 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 26.8125 in |
| Overall Width | 29.75 in |
| Overall Height | 51.1875 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Oven Interior Dimensions (upper) | 25 x 17-3/8 x 20 1/4 |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 28-5/8 x 51-15/16 x 23-1/2 |
| Oven Interior Dimensions (lower) | 25 x 17-3/8 x 20 1/4 |
| Approximate Shipping Weight | 330 |
| Net Weight | 304 |
APPEARANCE
| Design Style | Minimalist Collection |
| Frameless Oven Door(s) | Stainless Steel |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Handle | Minimalist Collection |
| Installation | Flush Appearance,Side-by-Side,Over Warming Drawer |
| Oven Door Features | Drop-Down,Soft-Close Hinges,Oven Window |
FEATURES
| WiFi Connect | Built-In |
| Fuel Type | Electric |
| Product Type | Double Oven |
| Cooking Technology | Convection |
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option |
| Configuration | Double Oven |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 / 6 |
| Collection | Minimalist |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean with Steam Clean Option |
| Connected Capabilities | Amazon Alexa,The Google Assistant,IFTTT,Fresco,Innit,Sonos,Google Home |
| Control Type | 7 Full-Color Touch LCD Screen |
| Cooking System | True European Convection with Direct Air (Both Ovens),Variable Speed, Reverse Air Convection (Both Ovens) |
| Oven Control Features | 12-Hour Shut-Off Capability,Audible Preheat Signal,Auto Recipe Conversion,C° or F° Programmable,Sabbath Mode,Control Lock Capability,Cook Time,Delay Time,Electronic Clock & Kitchen Timer,Mis- |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake,Convection Bake Multi-Rack,Convection Broil Hi/Lo,Convection Roast,No-Preheat Air Frying,Precision Cooking Modes,Thermal Bake,Thermal Broil Hi/Lo,Keep Warm,Proof,Dehydrate |
| Oven Features | 10-Pass Bake Element,10-Pass Dual Broil Element,Closed Door Broiling |
| Oven Interior | 2 Halogen Interior Oven Lights (Both Ovens),Black Gloss Finish,Hidden Bake |
| Oven Rack Features | 1 Self-Clean Heavy-Duty, Full Extension Oven Rack (Both Ovens),2 Self-Clean Heavy-Duty Oven Racks (Both Ovens),Ladder-Rack Positions (Both Ovens) |
| Short Description | 30 Minimalist Double Wall Oven |
POWER / RATINGS
| Bake Wattage | 2850W |
| Convection Wattage | 2400W |
| Electrical Requirements | 240V/208V; 60Hz; 40A |
| KW Rating at 240V | 9 |
| Amp Rating at 208V | 40 |
| Broiler Wattage | 4300W; Dual Element |
| Amp Rating at 240V | 40 |
| KW Rating at 208V | 6.8 |
| Hertz | 60 |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 2-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 2-year entire appliance |
ACCESSORIES
| Optional Accessories | ZX30VT2 Flush Vent Trim Accessory |
CAPACITY
| Capacity (Cu. Ft.) | 5.0 Upper / 5.0 Lower |
| Total Capacity (cubic feet) | 10.00 cu ft |
Other
| Oven Interior Dimensions (upper) | 25 x 17-3/8 x 20 1/4 |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 28-5/8 x 51-15/16 x 23-1/2 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.75 in. |
| Height | 51.19 in. |
| Length | 26.81 in. |
| Weight | 304 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.75 in. |
| Shipping Height | 56.19 in. |
| Shipping Length | 31.81 in. |
| Shipping Weight | 344 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 344 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 23.63 ft³ |
| Dimensional Weight | 293.75 lbs. |
| Total of Cubes | 23.63 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 293.75 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Monogram Appliances in Missouri.






































